مشکل روادید برای حضور گردشگران خارجی در ایران نداریم

ImageHandler.ashx

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در حاشیه هجدهمین نشست کمیته اجرایی اتاق بازرگانی و صنعت اکو، گفت: طرح رفع محدودیت های صدور روادید گردشگری در کمیسیون سیاسی، دفاعی دولت به تصویب رسید و از این پس مشکل روادید برای حضور گردشگران خارجی در ایران نخواهیم داشت.

به گزارش ایرانگرد نیوز محمدعلی نجفی، در این نشست که صبح امروز با حضور سفرا و نمایندگان کشورهای عضو اکو و روسای اتاق بازرگانی این کشورها در اتاق بازرگانی ایران برگزار شد، افزود: در این نشست مساله گردشگری بسیار مورد توجه اعضا قرار گرفت و امیدواریم با تلاش هایی که صورت می گیرد کشورهای عضو اکو در بحث تسهیل و لغو روادید به نتایج قابل قبولی برسند.

معاون رییس جمهور در ادامه با اشاره به اینکه بحث های سیاسی موجب شده تا مساله صدور کارت آزادی تردد در کشورهای عضو اکو به نتیجه نرسد، اظهار داشت: پیگیری صدور کارت آزادی تردد برای گردشگران ۱۰ کشور عضو اکو ادامه دارد و در این زمینه جلساتی نیز با وزرای مربوطه برگزار شده است.

نجفی ضمن تقسیم بندی گروه ها و کشورهای هدف گردشگری گفت: ما کشورهای هدف گردشگری را به سه گروه تقسیم بندی کرده ایم، گروه اول شامل کشورهایی است که برای آنها برنامه لغو روادید در دستور کار قرار می گیرد، گروه دوم گردشگرانی هستند که از طریق تور به ایران سفر می کنند که برای این گروه نیز لغو روادید انجام می شود و گروه سوم آن دسته از کشورهایی هستند که صدور روادید برای گردشگران آنها تسهیل می شود.

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با اشاره به اینکه فرآیند تسهیل و لغو روادید به زودی در دولت به تصویب می رسد یادآور شد: از این به بعد برای حضور گردشگران خارجی در ایران خیلی مشکل روادید نخواهیم داشت.
معاون رئیس جمهور ضمن اعلام این مطلب که سال گذشته گردشگران خارجی در حدود هزار و ۳۵  میلیارد دلار هزینه کرده اند، یادآور شد: در سال گذشته حدود ۴ میلیون ۱۰۰ هزار گردشگر خارجی به ایران سفر کردند و در حدود ۴۵ درصد، یعنی حدود  یک میلیون و ۹۰۰ هزار نفر از این گردشگران از کشورهای عضو اکو بودند، کشور آذربایجان در این میان سهم بیشتری از گردشگرانی را که به ایران سفر کرده اند را به خود اختصاص داده است.

 

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تصریح کرد: هر گردشگر حدود ۵۰۰ دلار صرف خرید و اقامت خود کرده است که با ضرب این عدد در تعداد گردشگران رقم آورده گردشگران خارجی به کشور مشخص می شود.

 

نجفی اظهار داشت: در بین کشورهای عضو اکو ترکیه موفقترین کشور در جذب گردشگر بوده است، این کشور  مقام ۹ را در در دنیا دارد و وضعیت خوبی در گردشگری بین‌المللی نیز دارد.

 

وی در پایان گفت: در حاشیه این نشست جلسات  خوبی با نماینده ترکیه داشتیم که امیدواریم بتوانیم از تجربیات آنها استفاده بکنیم و بخشی ازتجربیات ما نیز در حوزه گردشگری به ترکیه منتقل شود.

Check Also

حضور کشورهای همسایه در نمایشگاه بین‌المللی گردشگری تهران

معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گفت: پانزدهمین نمایشگاه بین المللی گردشگری …