پایانی بر سه نگرانی کارشناسان میراث فرهنگی مرکز اسناد و مدارک سازمان میراث فرهنگی به تهران منتقل شد

مرکز اسناد و مدارک سازمان میراث فرهنگی به تهران منتقل شد

با انتقال آخرین اسناد میراث فرهنگی و باستانشناسی از شیراز، مرکز اسناد و مدارک سازمان میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری کشور به طور کامل به تهران منتقل شد.

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی سازمان میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری جلیل گشن رییس پژوهشگاه این سازمان با اعلام این خبر گفت:انتقال اسناد از 2 ماه قبل و با کتابهای مرکز اسناد و مدارک میراث فرهنگی آغاز شد و شبانگاه 22 مهر 92 با انتقال اسناد تاریخی باستانشناسی کشور به ساختمان مرکزی سازمان میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری در خیابان آزادی به پایان رسید.

او هدف از این اقدام را الحاق مرکز اسناد و مدارک میراث فرهنگی به سایر بخشهای ستادی سازمان میراث فرهنگی در تهران و بهره برداری بهتر از آنها اعلام کرد و گفت:انتقال اسناد از شیراز به تهران  درهمه مراحل با اسکورت نیروی انتظامی همراه بود.

مرکز اسناد و مدارک سازمان میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری در سال1389 و در زمان ریاست حمید بقایی بر این سازمان در قالب آنچه طرح انتقال سازمانهای دولتی از تهران به شهرستانها خوانده می شد از تهران به شیراز و تخت جمشید منتقل و با اعتراض کارشناسان و دوستداران میراث فرهنگی روبرو شد.به ویژه جامعه باستانشناسی کشور بر این باور بودند که اسناد در شرایط نامطلوبی نگهداری می شوند و آسیبهای زیادی متوجه آنها است.

گلشن در ابن باره گفت:از آنجا که در زمان انتقال این اسناد در سازمان میراث فرهنگی نبودم نمی توانم اظهار نظر دقیقی داشته باشم اما در بازدیدی که از شیراز پس از تصدی ریاست پژوهشگاه داشتم متوجه شدم بخشی از اسناد و مدارک در یک سوله نگهداری می شده که از نظر شرایط محیطی مانند نور، رطوبت ، دما و عوامل تهدید کننده مانند باکتریها واجد شرایط مناسب نبوده است.

رییس پژوهشگاه میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری با اشاره به اخباری که درباره مفقود شدن بخشی از کتابها و اسناد در رسانه ها منتشر شده است، یادآور شد آنچه درباره مفقود شدن 47هزار کتاب گفته شده است صحت ندارد؛ زیرا همه کتابهای موجود در مرکز اسناد و مدارک سازمان میراث فرهنگی معادل همین تعداد بوده است و نمی توان پذیرفت که کتابها یکجا مفقود شده باشند. با این حال به محض آنکه فضای مناسب برای استقرار مرکز اسناد و مدارک در اختیار قرار بگیرد تحقیق در این باره آغاز می شود و سازمان حتی نسبت به مفقود شدن چند نسخه کتاب یا چند برگ سند نیز حساسیت فراوان دارد.

گلشن درباره ساماندهی کتابها و اسناد منتقل شده به تهران و احیای دوباره مرکز اسناد و مدارک سازمان میراث فرهنگی افزود:محل استقرار این مرکز که سابقا در ساختمان مرکزی این سازمان قرار داشت کاربری دیگری پیدا کرده و اکنون مهم ترین مشکل، یافتن جای مناسب برای نگهداری هزاران نسخه سند و کتاب و خدمات رسانی به پژوهشگران است.

او تاکید کرد:همه اسناد و کتابها پیش از انتقال، طبقه بندی شده اند و با توجه به موضوعیتی که دارند به تدریج تحویل کتابخانه مرکز سازمان میراث فرهنگی ، پژوهشکده حفاظت و مرمت و پژوهشکده باستانشناسی خواهند شد.

Check Also

هنرمندان پیشکسوت و جوان میزبان گالری‌گردان تهران

 نمایشگاه آثار هنرهای تجسمی پیشکسوتان صاحب‌نام و جوانان جویای نام در پایان هفته میزبان گالری …