ایران را با شعر می‌شناسند نه موسیقی/ تلاش برای تغییر ذائقه مخاطب ایرانی

به گزارش ایرانگرد نیوز، شاهین فرهت آهنگساز و مدرس موسیقی در ابتدای این مراسم رونمایی گفت: به نظر من هرچه در مورد موسیقی نوشته شود امری لازم و ضروری است چراکه در آینده می تواند مورد رجوع علاقه مندان و مخاطبان این گونه هنری قرار گیرد البته باید به این نکته هم اشاره کنم که ما اول راه هستیم و به دلیل اینکه اصولا موسیقی ایرانی بر اساس بداهه سرایی است و معمولا سینه به سینه به دست هنرمندان فعال این حوزه می رسد بنابراین مساله تحقیق در حاشیه قرار می گیرد.

 

کشور ایران را با شعر می شناسند نه موسیقی

 

وی افزود: با وجود توجه فراوانی که در حوزه آکادمیک موسیقی کشورمان به وجود آمده است، اما مساله تحقیق در مملکت ما موضوع جدیدی است که تا کنون کمتر به آن پرداخته شده است. البته کتاب‌های مختلفی در این زمینه منتشر شده است که اتفاقا بسیاری از آنها دارای اشکالات فراوانی است اما همین که در کشور ما به موسیقی توجه بیشتر و تخصصی تری می شود می تواند نقطه عطفی در فعالیت‌های پژوهشی حوزه موسیقی باشد.

 

این مدرس دانشگاه خاطرنشان کرد: ما باید جایگاه خود را بیشتر از اینها بشناسیم. همانطور که در مملکت ما سعدی، مولانا، حافظ ، خیام و شاعران بزرگ دیگری می زیسته اند در اروپا نیز بزرگانی چون باخ، بتهون، موتزارت، شوپن می‌زیسته‌اند که ما از آنها بی بهره برده ایم. این در حالی است که کشور ایران با موسیقی شناخته شده نیست و با شعر است که خود را به کشورهای دیگر معرفی کرده است بنابراین لازم است با استفاده علم و توانایی بزرگان موسیقی کلاسیک جهان چه در گذشته و چه در دوران معاصر نسبت به معرفی آنها اقدامات جدی را انجام دهیم.

 

فرهت با اشاره به اهمیت توجه به مباحث آکادمیک در حوزه موسیقی تصریح کرد: من بیش از 30 سال است که در عرصه موسیقی کشورمان به صورت جدی حضور دارم. با مقایسه در این چند سال اخیر دیده ام که چه استعدادهای عجیب و غریبی در حوزه نوازندگی ظهور و بروز پیدا کرده اند. من معتقدم نسل تازه دست آماده ای برای ارائه تکنیک در نوازندگی دارد و این باعث خوشحالی است که میراث گذشتگان با این رویکرد به هدر نمی رود. موسیقی ایرانی دارای ابعاد ملودیک است و جا دارد که آهنگسازان آینده به صورت علمی هم به این ماجرا توجه بیشتری کنند.

 

استخدام ناظر کیفی آثار تالیفی حوزه موسیقی

 

این آهنگساز صاحب نام در بخش دیگری از صحبتهای خود با اشاره به عنوان کتاب “برترین ویولنیست های کلاسیک جهان” گفت: عنوانی که مازیار رییسی به عنوان گردآورنده کتاب انتخاب کرده است عنوان بسیار جالبی است که نشان‌دهنده عشق مولف به ساز ویولن و نام‌آورانی است که در عرصه نوازندگی ویولن حضور دارند اما یک نکته ای که باید به عنوان یک نقد در این اثر به آن اشاره کرد به کار نبردن اسامی چهره هایی است که نوازندگی ویولن جزوی از زندگی آنها بود. افرادی مثل “پاگانینی” که در این کتاب نامی از او برده نشده در حالیکه وی از نوازندگان صاحب نامی بوده که تاثیر فراوانی هم در جریان موسیقی داشته است.

 

وی تصریح کرد: یکی از معضلات بزرگی که در نگارش و تالیف کتاب های حوزه موسیقی وجود دارد نبود یک ناظر کیفی بعد از تالیف آثار است که در کشورمان انطور که باید و شاید به آن توجه نشده است. در این کتاب هم لازم بود که صاحب اثر نسبت به استفاده از ناظر کیفی توجه بیشتری می کرد تا این کتاب از کیفیت به مراتب بهتری برخوردار می شد. با این حال تلاشی که نویسنده در این کتاب داشته تلاش بسیار ارزشمندی است که معرف استعدادهای ارزشمند موسیقی به هنر و فرهنگ کشورمان است.

 

تلاش برای از بین بردن تصور منفی مردم از موسیقی کلاسیک

 

مازیار رییسی گرد آورنده کتاب “برترین ویولنیست‌های کلاسیک جهان” هم در این مراسم رونمایی خاطرنشان کرد: اصلا ادعایی ندارم که من نویسنده این کتابی هستم که پیش روی شماست چرا که این کار پژوهش نصفه و نیمه ای است که در یک برهه زمانی که به شدت برای کار بی انگیزه بودن من را به تالیف آن وا داشت. این در حالی است که در ابتدایی که هنوز به نوازندگی ویولن مشغول نبودم عمده فعالیتم روی موسیقی پاپ بود اما وقتی در این دوران بی انگیزگی به موسیقی کلاسیک و نوازندگی ویولن آثار آهنگسازان نام برده شده در این کتاب گوش دادم لذت فراوانی بردم که به شدت من را برای رفتن به سمت موسیقی کلاسیک هدایت کرد و من را ترغیب کرد که پژوهشی را در این حوزه انجام دهم.

 

وی گفت: متاسفانه موسیقی کلاسیک در کشور ما رشد چندانی نداشته است و مردم کمتر از این گونه موسیقایی اطلاع دارند این در حالی است که رسانه‌ها هم در این مورد کم‌کاری زیادی داشتند و کارهای متنوعی را در این حوزه به مخاطبان عام ارائه ندادند و به موسیقی پاپ توجه بیشتری کردند.

 

رییسی تصریح کرد: با هدف درآمدزایی این کتاب را گردآوری نکردم. من فقط دوست داشتم موسیقی مورد علاقه ام را به مردم و مخاطبان پیگیر موسیقی نشان دهم و بگویم اگر قرار است کتابی در حوزه پژوهش موسیقی منتشر شود حتما نباید نویسنده دارای سن بالا و مدرک دکترا باشد. من دوست داشتم بگویم که در هر سنی می توان نترسید و کاری ارائه کرد که از آن رضایت داشت. من تمام تلاش خود را انجام دادم  تا تصور منفی و خسته‌کننده مردم و مخاطبان عام از موسیقی کلاسیک را از بین ببریم و امیدوارم این کتاب جرقه ای باشد که دیگران کارهای بهتری را ارائه دهند.

 

در مسیر هنر مخاطرات زیادی چون غرور وجود دارد

 

شیده اسماعیلی ناشر این کتاب هم خاطرنشان کرد: به طور حتم در زمینه هنر موسیقی کارهای زیادی در زمینه تحقیق انجام نگرفته است. بنابراین نشر “شید مهر” تلاش خود را انجام داده تا به سهم خود اثری را به دوستداران پژوهش در موسیقی ارائه دهد. این مجموعه با دقت زیادی از سوی مازیار رییسی جمع آوری شده است اما این پژوهشگر باید به این نکته هم توجه کند که همیشه در مسیر هنر مخاطرات زیادی چون غرور وجود دارد و من امیدوارم در سالهای آینده غرور گریبان گیر این پژوهشگر جوان نشود.

 

Check Also

کشف یک طرح مخفی پشت «مونالیزا»

یک دانشمند به کمک دوربین‌های پیشرفته یک طراحی مخفی در لایه‌های زیرین نقاشی «مونالیزا» کشف …