خانه دایی‌جان ناپلئون فروخته شد

خانه دایی‌جان ناپلئون فروخته شد

زمزمه‌های فروش خانه دایی جان که چندی قبل شروع شده بود، سرانجام به حقیقت پیوست. بخشی از خانه پرطرفدار و معروف اتحادیه که همه آن را با نام خانه دایی جان ناپلئون ( به دلیل ساختن سریال دایی جان ناپلئون ) می شناسند، فروخته شد.

گفته می‌شود که این خانه دارای 30 سهم است که اکنون سهم بابک اتحادیه و ستاد فرمان امام فروخته شده است. اینکه پس از فروش قرار است چه آینده‌ای در انتظار این خانه باشد، مسئله ای است که دوستداران میراث فرهنگی را به شدت نگران کرده است.
کنجکاو، یکی از کارمندان مسئول در پرونده فروش خانه اتحادیه می‌گوید: «مادامی که خانه در اختیار سازمان میراث فرهنگی بود، هیچ اقدام حفاظتی برای آن انجام نگرفت؛ به همین علت ستاد فرمان امام (ره ) سهمی که مربوط به خود بود را فروخته است. ناگفته نماند هنگامی خانه اتحادیه از ثبت خارج شد، بیش از گذشته ویران شد.»
به گفته او، اگر سازمان میراث فرهنگی می‏خواست که این بنا ساماندهی شود، حتما تعاملاتی با ستاد فرمان امام انجام می داد.
شنیده می‌شود، اکنون سهم “بابک اتحادیه” هم به فروش رفته است و مالک جدید قصد دارد مسیری را که از خیابان فردوسی به پاساژ ساخته شده در خیابان لاله زار است، باز کند.
شهرام شهریار»، یکی از دوستداران میراث فرهنگی پیشتر در مورد مزایده  خانه اتحادیه گفته بود: «این بنا که به نام‌های خانه اتحادیه، خانه امین السلطان و خانه دایی جان ناپلئون معروف بود سنگ‌بنای‌اش در دوره قاجار گذاشته شده بود. خانه ای که در سال 1353 محل فیلم برداری سریال دایی جان ناپلئون بود، خانه اتحادیه در سال 1371 ثبت ملی شد و در نهایت در سال 1389 با رای دیوان عدالت اداری از این فهرست خارج شد! دیروز 2/2سهم از 30 سهم خانه اتحادیه به ارزش یک میلیارد و هفتاد میلیون تومان به مزایده گذاشته شد. این مقدار سهم مساحتی معادل 590 متر از 7982 زمین این خانه باغ است.»

شهرام شهریار در این باره گفته بود: «خانه اتحادیه هویت قابل انکار خیابان لاله زار است. خانه‏ای که متعلق به محمد ابراهیم، آبدارچی و دواب (چهارپادار) ناصرالدین شاه بود که بعدهابه امین السلطان ملقب شد و در لاله زار تهران باغ‏هایی را ابتیاع و خانه ای نیز در آن احداث کرد که بعدها پسر دومش میرزا علی اصغر خان امین السلطان که صدراعظم (ناصرالدین شاه ، مظفرالدین شاه و محمدشاه) بود در آن باغ ساکن شد.
امین السلطان دوم بعدها به صاحب جمع، امین الملک، اتابک اعظم و … ملقب که پس از ترور به دست عباس تبریزی قسمتی از باغ و خانه مورد اشاره را در سال 1295 به رحیم اتحادیه تبریزی که مالک املاک جلالیه (دانشگاه تهران فعلی) فروخته و مابقی در طول زمان تبدیل به مغازه ، سینماو … شد و در نهایت امر خانه اتحادیه پس از مرگ رحیم اتحادیه در سال 1313 به دست وراث آن افتاد که در حال حاضر بابک اتحادیه نماینده وراث است. لازم به ذکر است خانه و باغ اتحادیه در سال 1353 (پس از 3 ماهمرمت)‌ به محل فیلم برداری سریال دایی جان ناپلئون (نوشته ایرج پزشکزاد) و کارگردانی ناصر تقوایی تبدیل شد.
پس از ثبت خانه و باغ اتحادیه در سال 1384 قیمت ملک 4 میلیارد و 900میلیون تومان کارشناسی شد که وراث اتحادیه با تخفیف 500 میلیونی راضی به فروش شدند اما پول نقد می خواستند، سازمان میراث از این خرید منصرف و شهرداری تهران با خرید به صورت تهاتری موافقت کرد اما مالکین خانه و باغ اتحادیه خواستار پول نقد بودند. در نهایت امر مالکین به دنبال خروج ملک از لیست آثار ملی شدند که با حکم دیوان عدالت اداری موفق به این کار شدند. قیمت ملک درحال حاضر حدود 17 میلیارد تومان قیمت گذاری شده است که بعید است حتی شهرداری متمول تهران نیز آن را خریداری کند.
سرانجام بخشی از این خانه تاریخی که درست در قلب بافت تاریخی ایران قرار داشت، فروخته شد و از این پس پیش بینی تکه تکه شدن این خانه به حقیقت می پیوندد. و سرنوشت آن همچون بسیاری از سینماها و تئاترها و خانه های قدیمی لاله زار می شود.

Check Also

افتتاح نخستین موزه روانپزشکی کشور

شهردار منطقه ۱۱ تهران در آستانه فرا رسیدن هفته تهران از بازگشایی نخستین موزه روانپزشکی …