گرد و غبار عامل افزایش مهاجرت

به گزارش ایرانگرد نیوز ، داریوش گل علی زاده با اشاره به افزایش مهاجرت در استانهای متاثر از گرد و غبار به سمت کلان شهرها، گفت: حوادث اخیر از جمله طوفان شن در سیستان و بلوچستان و گرد و غبار جنوب غرب و غرب کشور، افزایش مهاجرت را شکل می‌دهد.

رئیس دبیرخانه منطقه‌ای مقابله با پدیده گرد و غبار سازمان محیط زیست ادامه داد : باید برای مهار ریزگرد ها با مشارکت کشورهای منطقه و در قالب برنامه منطقه‌ای با همکاری سازمان ملل اقدام شود.

رئیس دبیرخانه منطقه‌ای مقابله با پدیده گرد و غبار سازمان حفاظت محیط زیست خاطر نشان کرد: می‌توان خوش بین بود طی یک برنامه 5 ساله منطقه‌ای و تأمین اعتبارات لازم مشکل ریزگرد‌ها را برطرف کرد.

گل علی زاده با اشاره به مطرح شدن تشکیل صندوق مالی مشترک منطقه‌ای با مشارکت کشورهای متأثر از گرد و غبار در نشست ابوذبی، اظهار داشت: هر کشور باید مقداری اعتبار دراین صندوق اختصاص دهد.

وی ادامه داد: پس از تصویب طرح جامع مقابله با گرد و غبار و خشکسالی، هرکشور می‌تواند هزینه اجرای این طرح را از این صندوق پرداخت کند.

رئیس دبیرخانه منطقه‌ای مقابله با پدیده گرد و غبار سازمان حفاظت محیط زیست، از پیشنهاد ایران در چهار محور ایجاد سامانه سنجش، ‌هشدار و پیش آگاهی گرد وغبار،‌ ایجاد طرح مقابله با بیابان زایی و مقابله با آثار پدیده گرد وغبار ،‌حفظ و احیای تالاب‌ها، اکوسیستم‌های آبی، خشکی و حساس برای مقابله با پدیده گرد و غبار خبر داد و گفت: باید کانون بحرانی گرد و غبار کشور شناسایی و به یونپ اعلام شود.

وی ادامه داد: طرح مقابله با پدیده گرد و غبار با شناسایی این کانون‌های بحرانی بر اساس اولویت بندی اجرا می‌شود.

این مقام مسئول در سازمان حفاظت محیط زیست خاطر نشان کرد: طرح مقابله با پدیده گرد و غبار و طرح الزام دولت به حمایت از استان‌های تحت تاثیر گرد و غبار بعد از اینکه در مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی با حضور نمایندگان دستگاه‌های ذیربط بررسی شد به کمیسیون آب و کشاورزی مجلس داده شد تا در صحن علنی مجلس شورای اسلامی مطرح شود.

Check Also

افت آب های زیرزمینی از شاخص ترین مولفه های بیابانی شدن کشور

وحید جعفریان در یک برنامه تلویزیونی افزود: پروژه‌های منابع‌ طبیعی در همه بخش‌ها به ویژه …