برگزیدگان سه بخش تئاتر مقاومت در تبریز معرفی شدند

به گزارش ایرانگرد نیوز، بخش اول مراسم اختتامیه چهاردهمین جشنواره سراسری تئاتر مقاومت با حضور هنرمندان شرکت‌کننده و جمعی از مسئولان همچون حسین مسافر آستانه دبیر جشنواره، جواد جباری مدیرعامل بنیاد روایت، حفیض‌‌الله رفیعی رئیس انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس، شهرام دبیری رئیس شورای شهر تبریز، محمدحسین فرهنگی نماینده مجلس و برخی دیگر از مدیران و مسئولان در مجتمع فرهنگی هنری شهر تبریز برگزار شد.

 
حسین مسافر آستانه دبیر چهاردهمین جشنواره تئاتر مقاومت در این مراسم با اشاره به برگزاری باشکوه بخش های مختلف این جشنواره بیان کرد: جشنواره‌ای که در آن قرار داریم در بخش‌های کودک و نوجوان، عروسکی و خیابانی با شکوه بسیار بالایی برگزار شد به همین جهت وظیفه خود می‌دانم تا به مدیرعامل سازمان فرهنگی هنری شهرداری تبریز و همکارانشان خسته نباشید بگویم. البته این جشنواره همچنان ادامه دارد و بخش صحنه‌ای آن همزمان با هفته دفاع مقدس در تهران برگزار می‌شود.

 
وی ادامه داد: ‌هنوز ناگفته‌هایی از دوران دفاع مقدس باقی مانده که ما به عنوان هنرمند وظیفه داریم تا به کشف و ارایه آنها به مردم بپردازیم. اگر دوران جنگ سخت تمام شده،‌ هنوز جنگ نرم ادامه دارد. تفاوت جنگ ما در دفاع مقدس این بود که ریخته شدن خون رزمندگان برای ما پیروزی محسوب می شد.

 
دبیر چهاردهمین جشنواره تئاتر مقاومت تاکید کرد: ملتی که به فرهنگ مقاومت مجهز باشد، هرگز ذلت را نمی‌پذیرد. بنابراین ترویج فرهنگ مقاومت رسالت هنرمندان است.
سپس شهرام دبیری رئیس شورای شهر تبریز اظهار کرد: جامعه هنری در دفاع مقدس فعال بوده و حال پس از گذشت سال‌ها باید تلاش کنیم تا هنرمندان بتوانند ایثارگری‌های آن دوران را به تصویر بکشند. ما در شورای شهر و شهرداری نیز اقداماتی را در این رابطه انجام دادیم که نمونه آن افتتاح موزه دفاع مقدس است.

 
جواد جباری مدیرعامل بنیاد روایت فجر یکی از دیگر سخنرانان این مراسم بود که درباره تاریحچه این جشنواره بیان کرد: این جشنواره سالیان سال است که برگزار می‌شود و 12 دوره به عنوان دفاع مقدس برگزار شد. سپس با وقفه‌ای کوتاه از دوره پیش با عنوان مقاومت ادامه پیدا کرد. بحث‌های منطقه‌ای موضوع بیداری اسلامی و اتفاقاتی که در کشورهای اروپایی افتاد مقدمه‌ای را فراهم کرد تا عنوان مقاومت را برای این جشنواره برگزینیم و جشنواره را به صورت فراتر از موضوع دفاع مقدس برگزار کنیم. بنابراین این عنوان بهترین نام برای این جشنواره بود.

 
جباری با بیان اینکه دفاع مقدس تمام نشده است، گفت: بعد از جنگ تحمیلی حملات دشمنان همچنان ادامه دارد، اما سلاح‌شان تغییر کرده است. اخیرا هم با حملات اقتصادی این جنگ را ادامه می‌دهند. اینجاست که رسالت اصحاب هنر بیش از پیش برای مقابله با دشمنان به چشم می‌آید. هنرمند ما در صورتی می‌تواند موضوع مقاومت را به مردم انتقال دهد که چند قدم از مردم پیش باشد که این امر نیازمند کسب اطلاعات علمی روز دنیاست.

 
وی در پایان یادآور شد: دمیدن روح تعهد، امید، مقاومت، هویت‌مداری و عزت ملی از وظایفی است که هنرمندان باید در آثارشان لحاظ کنند.

 
برگزیدگان دو بخش چهاردهمین جشنواره سراسری تئاتر مقاومت در تبریز معرفی شدند.

 
برگزیدگان بخش کودک و نوجوان، عروسکی و خیابانی چهارمین جشنواره تئاتر مقاومت به شرح زیر اعلام شد:

 
* بخش طراحی پوستر و بروشور

1- علیرضا توانا برای طراحی پوستر نمایش “شهر مورچه‌ها”

2- میثم خالبندی برای طراحی پوستر نمایش “لالایی گل لاله”

3- حسین نصیری برای طراحی پوستر نمایش “راز پروانه”

 
* بخش طراحی لباس

1- مقدمی شامیریان برای نمایش “شهر مورچه‌ها”

2- مینا اکبری ناصر برای نمایش “رویای واقعی”

3- آرزو مهری برای نمایش “راز پروانه”

 
* بخش ماسک و گریم

در بخش ماسک هیات داوران تقدیر ویژه از مصطفی باقر‌آبادی برای نمایش “لالا‌یی گل لاله” به عمل آورد.

در بخش گریم نیز هیات داوران تقدیر ویژه ای از گروه نمایش “شهر مورچه‌ها” داشت.

 
* بخش موسیقی

1- نادر شهسواری برای نمایش “شهر مورچه‌ها”

2- گروه موسیقی نمایش “سرباز کوچک”

3- عرفان متکی‌یایی برای نمایش “یک شب طولانی”

 
* بخش طراحی صحنه

1- ایمان اردی‌زاده برای نمایش “گل مین”

2- رقیه نوروزبیگی برای نمایش “اگر پدرم را دیدی”

3- گروه نمایش “یک شب طولانی”

 
* بخش طراحی و ساخت عروسک

1- ایمان اوردی‌زاده و سمیرا یزدان‌پژو برای نمایش “گل مین”

2- سهیلا باجلان برای نمایش “جنگجویان کوچک”

3- مهدی شیری برای نمایش “راز پروانه”

 
* بخش بازیگری کودک و نوجوان

1- کیمیا مکاری برای بازی در نمایش “اول اسم بابام”

2- سالار نجفیان برای بازی در نمایش “اول اسم بابام”

3- به طور مشترک آرشام طالبی برای بازی در نمایش “اگر پدرم را دیدی” و صبا سنایی برای بازی در نمایش “راز پروانه”

در این بخش هیات داوران از محدیث یوسفی و مهنا نیازی برای بازی در نمایش “رویای واقعی” تقدیر به عمل آورد.

 
*بخش بازیگری زن

1- ندا نوری برای بازی در نمایش “شهر مورچه‌ها”

2- بهار محمودزاده و نیلوفر سیاری برای بازی در نمایش “شهر مورچه‌ها”

3- بهار کریم‌زاده برای بازی در نمایش “اول اسم بابام”

 
* بخش بازیگری مرد

1- مهدی داوودی برای بازی در نمایش “شهر مورچه‌ها”

2- میثم عبادی برای بازی در نمایش “شهر مورچه‌ها”

3- میلاد ورجاوند برای بازی در نمایش “شهر مورچه‌ها”

در این بخش هیات داوران از بهمن داداشی و مهدی ضیائیان برای بازی در نمایش “شهر مورچه‌ها” تقدیر به عمل آورد.

 
* بخش کارگردانی نمایش عروسکی

1- ایمان اوردی‌زاده برای کارگردانی نمایش “گل مین”

2- سید رضا محمودی برای کارگردانی نمایش “راز پروانه”

3- کیوان اقبالی برای نمایش “یک شب طولانی”

 
* بخش کارگردانی کودک و نوجوان

1- رضا بیات برای کارگردانی نمایش “شهر مورچه‌ها”

2- بهار کریم‌زاده برای کارگردانی نمایش “اول اسم بابام”

3- مهرنوش حسینی برای کارگردانی نمایش “اگر پدرم را دیدی”

 
* بخش نمایشنامه‌نویسی عروسکی

1- مهدی شاه‌پیری برای نمایشنامه “گل مین”

2- هیات داوران در این بخش هیچ انتخابی را نداشت

3- سید رضا محمودی برای نمایش “راز پروانه”

 
* بخش نمایشنامه کودک و نوجوان

1- رضا بیات برای نمایشنامه “شهر مورچه‌ها”

2- بهار کریم‌زاده برای نمایشنامه “اول اسم بابام”

3- شیرین اسحاقی برای نمایشنامه “اگر پدرم را دیدی”

 
* برگزیدگان بخش تئاتر خیابانی

 
* بخش موسیقی

هیات داوران به دلیل زنده بودن موسیقی تعدادی از نمایش‌ها و بهره‌گیری مناسب از عنصر موسیقی برای همراهی با گروه اجرایی از گروه موسیقی نمایش “عباس” به کارگردانی امیرحسین شفیعی تقدیر به عمل آورد.

 
جایزه ویژه این بخش نیز به گروه موسیقی نمایش “جلال رئیسی” به کارگردانی علی محمد رادمنش اهدا کرد.

 
* بخش پوستر و بروشور

هیئت داوران در این بخش از رحیم ناظمی طراحی بروشور نمایش “هفت پرده عاشقی” تقدیر کرد و جایزه ویژه این طرح را به آرزو رستمی طراح بروشور نمایش “عباس” اهدا کرد.

 
* بخش بازیگری زن

1- فاطمه رادمنش برای بازی در نمایش “جلال رئیسی”

2- فرانک بلورزاده برای بازی در نمایش “یوسف”

3- راضیه ده‌پائینی برای بازی در نمایش “عباس”

در این بخش هیات داوران از ژاله کاظمی برای بازی در نمایش “دشمن برای صلح نمی‌آید” تقدیر به عمل آورد.

 
* بخش بازیگری مرد

1- علی‌محمد رادمنش برای بازی در نمایش “جلال رئیسی”

2-روح‌الله سنایی برای بازی در نمایش‌های “عباس” و “آخرین یادداشت”

3- به صورت مشترک فیروز حیدرزاده برای بازی در نمایش “جنگ و هزار سال تنهایی” و حامد منافی برای بازی در نمایش “هفت پرده عاشقی”

هیات داوران در این بخش از مسعود محرابی برای نمایش “مرحله آخر” و رضا زیتونی برای بازی در نمایش “یوسف تقدیر” به عمل آورد.

 
* بخش کارگردانی

1- فاطمه رادمنش و علی‌محمد رادمنش برای کارگردانی نمایش “جلال رئیسی”

2- امیرحسین شفیعی برای کارگردانی نمایش “عباس”

3- حیدر رضایی برای کارگردانی نمایش “عروسک فروش”

در این بخش هیات داوران از مسعود محرابی کارگردان نمایش “مرحله آخر” تقدیر به عمل آورد.

 
* بخش طرح و ایده

1- هیات داوران برای این رتبه هیچ برگزیده‌ای نداشت.

2- علی محمد رادمنش برای نمایش “جلال رئیسی”

3- به صورت مشترک نرگس خاک‌کار برای نمایش “آخرین یادداشت” و امیرحسین شفیعی برای نمایش “عباس”

هیات داوران در این بخش از طراح نمایش “برخورد نزدیک از نوع آخر” مصطفی کولی‌بندی تقدیر به عمل آورد.

 

Check Also

موسیقی نواحی شاکله اصلی موسیقی‌هاست

داور و مشاور دبیر جشنواره در بخش موسیقی نواحی جشنواره ملی موسیقی جوان درباره ارزیابی …