شيرين آباد در دام رانش زمين

علي نقي مقصود لو با بيان اين مطلب افزود: اولين نشانه هاي خطرات دفن روستاي شيرين آباد با مدفون شدن بخشي از زمين هاي کشاورزي مردم زير رانش زمين آغاز شده است.

به گفته وي، برخلاف ادعاي مسئولان مبني بر توقف عمليات جاده سازي در مسير جنگل ابر روند جاده سازي آن هم جاده درجه 1 با عرض 40 متر همچنان در اين منطقه ادامه دارد .

مقصود لو اظهار داشت: ويلا سازي و توسعه در جنگل ابر نيز هرگز متوقف نشده اما مردم منطقه که پيش از اين با برخي وعده هاي دروغين مسئولان ذينفع، ابراز علاقه به ساخت جاده مي کردند حالا با ديدن اثار رانش زمين و احساس نگراني در مورد فرو رفتن روستا زير زمين نسبت به ساخت اين جاده و توسعه ساخت و ساز در پي آن به شدت معترض هستند.

اين استاد دانشگاه با اشاره به افزايش ميزان رانش ها در بخش هاي مختلف مسير تصريح کرد: اميدواريم در مديريت جديد سازمان محيط زيست دکتر ابتکار هر چه سريعتر جلوي ساخت اين جاده و ويلاسازي و در پي ان نابودي روستاي شيرين آباد را بگيرد.
به گزارش خبرنگار مهر، تيرماه سال گذشته با وجود اخطار هايي که در چند سال اخير کارشناسان و متخصصان محيط زيست در خصوص خطرات احداث جاده در مسير جنگل ابر و غير ضروري بودن اين جاده داده بودند رئيس سازمان حفاظت محيط زيست اعلام کرد: براي احداث جاده جنگل ابر هيچ مشکلي وجود ندارد و سازمان حفاظت محيط زيست بر اجراي آن نظارت کامل دارد.

يک هفته پس از اعلام اين خبر از سوي رييس سازمان محيط زيست يک فعال حقوق محيط زيست از قطع شبانه چهار هزار درخت با ارزش در مسير جاده ابر خبر داد و گفت : جاده ابر بستري براي سودجويي برخي شده تا با ويلاسازي و شهرک سازي به تخريب هرچه بيشتر محيط زيست بپردازند

در حقيقت بر خلاف ادعاي مسئولان گفته مي شود اين جاده با عرضي برابر 30 تا 40 متر به هيچ عنوان جاده اي روستايي نيست و در صورت احداث هزاران اصله درخت سرخدار که از با ارزشترين و نادرترين گونه هاي درختي جهان است نابود مي شوند.اما برخي مسئولان استاني براي گسترش شهرکها و ويلاسازي نظير منطقه پرديس سياه روبار هر چند وقت يکبار اهالي اين منطقه را تطميع کرده و با دادن پلاکاردهاي تبليغاتي به دست آنها ماجرا را به گونه اي جلوه مي دهند که ساخت اين جاده خواسته آنان است.

اين در حالي است که به دليل وجود ديگر مسيرهاي ارتباطي به هيچ عنوان اهالي نيازي به ساخت اين جاده ندارند و تنها مسئولان براي دسترسي بهتر به ويلاها و گران تر فروختن آنها به دنبال ساخت اين جاده هستند.

در واپسين روز هاي فروردين ماه سال جاري،‌ هيات دولت در دور چهارم سفرهاي استاني خود، در استان سمنان به بررسي مصوبات سه سفر گذشته پرداخت و ضمن بازنگري در روند اجرا و اقداماتي که مي بايست انجام مي شده است، مشکلات و موانع را برطرف و دستورات لازم براي اتمام مصوبات قبلي از جمله اتمام جاده ابر تا پايان امسال را صادر کرد.

اين در حالي است که پس از گذشت کمتر از يک سال از اين ماجرا و پس از تأکيد مجدد هيات دولت بر ساخت جاده در جنگل ابر مستنداتي از سوي علي نقي مقصودلو استاد دانشگاه و فعال حقوق محيط زيست مبني بر رانش و جابجايي زمين ارائه شد و حالاهم که خبر از مدفون شدن زمين هاي کشاورزي روستاي شيرين اباد مي رسد همچنان روند جاده سازي و توسعه در اين جنگل ادامه دارد.

:: دانلود فایل ضمیمه ()

Check Also

کرونا دلفین های صورتی را بازگرداند

کاهش سر و صدا، آرامش آب و بهبود شرایط برای جانوران، ظاهرا باعث شده که …