تصویرسازی 10 زن ساختارشکن “شاهنامه” فردوسی


هنگامه صدری، بانوی نقاش ایرانی در گفتگو با خبرنگار مهر در مورد پروژه‌ای که در حال حاضر در دست دارد و بر روی آن کار می‌‌کند، گفت: نمایشگاهی در نیمه دوم آذرماه در گالری ساربان برپا خواهم کرد که در آن تابلوهایی از آخرین آثارم که در مورد زنان شاهنامه است به نمایش خواهم گذاشت.


وی افزود: من چند وقتی است که درباره یک‌سری شخصیت‌های زن شاهنامه کار می‌کنم. البته این تابلوها تصویرسازی صرف نیست بلکه برداشتی را که از این زنان در ذهنم داشتم به تصویر کشیده‌ام.


این هنرمند نقاش در مورد اینکه چرا این سوژه را انتخاب کرده است، توضیح داد: زنان شاهنامه با سایر زنان ادبیات کهن و کلاسیک ما فرق دارند و تنها به عنوان یک زن که فرصت دلربایی و ازدواج دارد، نیستند. تهمینه، رودابه و برخی دیگر از زنان شاهنامه هستند که از شخصیت بالاتری نسبت به برخی از مردان اطراف خود در داستان قرار دارند. آنها بیشتر فاعل هستند و حتی در جنگ‌ها شرکت می‌کنند و مردها را نیز تحت‌الشعاع شجاعت‌های خود قرار می‌دهند.


صدری ویژگی‌ مهم زنان شاهنامه را حماسی‌بودن و همپای مردان بودن توصیف کرد و گفت: احساس کردم زنان شاهنامه‌ای که ابایی از شکست بایدها و نبایدهای دوران خود نداشتند نیاز به بازنگری دارند و نگاهی مدرن‌تر می‌طلبند.


وی از رودابه، سین‌دخت، منیژه، فرنگیس، تهمینه و پنج زن دیگر به عنوان دستمایه‌های نقاشی‌هایش نام برد و بیان کرد:‌ در این پروژه به جای پرداختن به چهر‌ه مرسوم آنها به شخصیت آنها در تاریخ ادبیاتمان و در شاهنامه پرداخته‌ام.


هنگامه صدری، متولد 1350 تهران و مدرس دانشگاه هنر تبریز از سال ٦٧ به نقاشی ايرانی روی آورده و پس از شناخت و ممارست از مكاتب اصيل اين هنر همراه با درك آثار معاصرين به خلق آثار پرداخته است.


وی تاکنون در کشورهایی چون اندونزی، لبنان، مسکو، رومانی، مکزیک و ایتالیا نمایشگاه برگزار کرده است.

Check Also

موسیقی نواحی شاکله اصلی موسیقی‌هاست

داور و مشاور دبیر جشنواره در بخش موسیقی نواحی جشنواره ملی موسیقی جوان درباره ارزیابی …