هنوز از سينما و تئاتر دفاع مقدس صداي توپ و تانك به گوش مي‌رسد

محمود عزیزی بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر درباره تجربه حضور در فیلم سینمایی “لیلی با من است” که یکی از معروفترین فیلم‌های دفاع مقدسی تاریخ سینمای ایران است گفت: سال‌های زیادی از ساخت فیلم‌هایی چون “لیلی با من است” و “جنگ نفت‌کش‌ها” که در آنها بازی می‌کردم گذشته و امروز تمام آن دوران به خاطره تبدیل شده است. این فیلم‌ها باعث شد که حال و هوای جنگ را در قالب فیلم با همه وجود درک کنم.

 
وی افزود: در شرایطی که تازه جنگ تمام شده بود نوعی اشتیاق در من برای بازی در فیلم‌های دفاع مقدسی ایجاد شده بود و با وجود اینکه هیچگاه فرصت و افتخار حضور در جبهه‌های جنگ را نداشته و به جنگ نرفته‌ام اما همواره رشادت‌هایی از این دست را ستوده ام.

 
عضو هیات علمی دانشکده هنرهای نمایشی و موسیقی دانشگاه تهران با اشاره به اینکه آنچه امروزه در حوزه ساخت فیلم‌های دفاع مقدس رخ داده انتظارها را برآورده نمی‌کند، گفت: یادآوری خاطرات روزهایی که فیلم های دفاع مقدس ساخته می شد و به ويژه صحبت درباره کمبودهای این حوزه هر اندازه انتقاد شود در نهایت تکرار مکررات است و غالبا هم ما اين حرف ها را فقط در هفته دفاع مقدس مطرح می كنيم.

 
وی با اشاره به اينكه امروزه  تعریف سینمای دفاع مقدس تغییر کرده ولي براي ما هنوز فیلم جنگی به رزمایش و بالا بردن صدای توپ و تانک و تفنگ تعبير مي شود، بيان كرد: تعاریف انسانی و استیصال انسان در جنگ‌مانده به دست فراموشی سپرده شده جای خود را به چنگ و دندان نشان دادن های مدام داده است و تا زمانی که چنین تعریف سخت افزاری از جنگ وجود داشته باشد نمی توان معنای واقعی این رویداد مهم از تاریخ معاصر را به نسل جوان نشان داد.

 
بازیگر فیلم سنیمایی “جنگ نفتکش ها” در ادامه متذکر شد: به اعتقاد من پدیده جنگ تعریف یک زندگی است؛ زندگی‌اي که شرایط ویژه ای بر آن تحمیل شده و در چهارچوب این شرایط تازه ایجادشده باید عکس العمل نشان داد.

 
عزیزی در ادامه افزود: در این جنگ تحمیلی غم، شادی، زندگی و تراژدی هست و باید به درستی به آن پرداخته شود و رسیدن به این مهم نگارش فیلمنامه های پرمایه را می طلبد. ضمن اینکه علاوه بر تجربه جنگ هشت ساله عراق با ايران، ما از جنگ جهانی اول و دوم خبر داریم و فیلم های بسیاری در این زمینه ساخته شده و الگوبرداری هایی هم از این فیلم ها در سینمای دفاع مقدس شده است اما هنوز جا برای کار هست و ما مي‌توانيم از تحربيات خودمان و جهان بهره ببريم.

 
این کارگردان تئاتر با اشاره به این مطلب که جنگ های زیادی در منطقه ما شکل گرفته است، گفت: در حال حاضر شاهد جنگ‌هاي منطقه اي و به معنای واقعی فجایع انسانی بسیاری در دنیا هستیم که ممکن است هر لحظه دامن دنیا را بگیرد به همین دلیل باید فیلمنامه های پربار در این حوزه نیز نوشت. اما متاسفانه آنچه از فیلم و حتی تئاتر دفاع مقدس می بینیم و می شنویم تنها انجام وظیفه سازمانی و به نوعی ارائه بیلان کاری است.

 
عزیزی بازیگر فیلم سینمایی”لیلی با من است” در پایان بیان کرد: من به عنوان بازیگر تا جایی که پیشنهاد خوب برای بازی در فیلم‌های جنگی داشته‌ام و البته در توانم بوده سهم خود را ادا کرده ام و اگر از این پس هم موقعیت چنین حضوری فراهم شود قطعا پیش‌قدم خواهم شد. حالا نوبت مسئولان دلسوز در این حوزه است که عاشقانه و با نگاهی پدرانه وارد این حیطه شوند و کارگردان‌ها و فیلمنامه‌نویسان را برای ساخت آثار دفاع مقدسی ترغیب کنند.

 

Check Also

موسیقی نواحی شاکله اصلی موسیقی‌هاست

داور و مشاور دبیر جشنواره در بخش موسیقی نواحی جشنواره ملی موسیقی جوان درباره ارزیابی …