آخرین اجرای “دف و نی” با یک اتفاق خوب/ اردوان کامکار به کنسرت برادرش آمد

به گزارش ایرانگرد نیوز، آخرین کنسرت از اجرای گروه موسیقی “دف و نی” با آواز و سرپرستی بیژن کامکار در حالی شامگاه گذشته سه‌شنبه 30 مهر برگزار شد که اردوان کامکار نوازنده سنتور و یکی از اعضای گروه موسیقی کامکارها پس از پشت سر گذاشتن یک دوران بیماری شدید در میان برادران خود و در ردیف اول صندلی تالار وحدت نشسته و کنسرت این گروه موسیقی را تماشا می‌کرد.

 
بیژن کامکار که برادر بزرگ خانواده کامکارها است در آغاز این اجرا به حضور اردوان کامکار در تالار وحدت اشاره کرد و گفت: خوشحالم و البته خانواده کامکار خوشحال هستند که اردوان کامکار پس از مبارزه با بیماری سخت خود، امشب در بین ما نشسته و دلگرمی من و خانواده کامکار را فراهم کرده است.

 

 
این خواندده گروه موسیقی کامکار در ادامه افزود: اگر امروز اردوان سلامتی خود را بازیافته و در جمع گرم کنسرت “دف و نی” نشسته است مرهون تلاش هنرمندانه پزشکان دو بیمارستان فرمانیه و دی بود که با تلاش مجدانه خود اردوان را با لطف پروردگار به ما بازگرداندند و اگر این تلاش هنرمندانه در کار نبود به معنای واقعی معلوم نبود خانواده کامکار و جامعه موسیقی چه روزگاری داشتند.

 
صحبت های بیژن کامکار در حالی که با تشویق های پی در پی حاضران در سالن همراه بود اینگونه ادامه پیدا کرد: البته در این مدت لطف بسیاری از دوستان، هنرمندان و مسئولان و مردم شامل حال ما شد و جا دارد از همه عزیزان به ویژه علی مرادخانی تشکر کنم که با حضور خود مایه دلگرمی ما را نیز فراهم کردند.

 
این خواننده موسیقی ایرانی در پایان صحبت های خود گفت: گروه “دف و نی” بسیار خوشحال است که امشب اردوان در بین ما حضور دارد به همین دلیل حسین بهروزی‌نیا آهنگساز قطعه “نیایش” این قطعه دف نوازی را به اردوان کامکار تقدیم کرده است.

 
پس از پایان صحبت های بیژن کامکار، حاضران در سالن اردوان کامکار را بی امان تشویق کردند و اردوان در میان تشویق ها از جا برخواست و به محبت مردم پاسخ داد.

 
بخش نخست از این کنسرت در دستگاه شور اجرا شد و بیژن کامکار آواز این بخش از کنسرت را بر اساس اشعاری از حبیب خراسانی، شمس تبریزی خواند. “اندر شما بیدلان” نخستین قطعه از بخش نخست کنسرت “دف و نی” بود و پس از آن قطعه بی کلام براساس ساز نی اجرا شد.

 

 
بخش نخست این کنسرت موسیقی با قطعات “اندر میان جان”،”آواز و نی”، “نیایش”، “بی من مرو”، “آواز و نی” ادامه پیدا کرد و با قطعه “طرب اندر طرب” به پایان رسید.

 
گروه پس از استراحت ده دقیقه ای بخش دوم از این کنسرت را با اجرای قطعاتی در دستگاه ماهور روی صحنه بردند. آواز در این بخش از کنسرت بر اساس اشعاری از مولانا، سنایی، حافظ و شمس تبریزی خوانده شد.

 
“در هوای بیخودی” نخستین قطعه از بخش دوم این کنسرت بود و پس از آن قطعه بی کلام “نی نوازی”، “طره طرار”، “طوفان” (ساخته پرهام صارمی)، “آواز و نی”، “عیشم مدام است”، “نی نوازی” اجرا شد.

 
قطعه “اورامان” تنها قطعه کردی در این بخش بود و در پایان این کنسرت قطعه “دگر باره بشوریدم” اجرا شد و در پایان گروه با تشویق حاضران مواجه شد.

 
فریدون لاهور، اسحاق چگینی، حسن مکانیکی، حسین قاسم زاده، حسین رضایی نیا، پرهام صارمی، هانا کامکار، ندا بهزاد، تارا موسویان، آرین رضایی و سهراب کامکار از جمله نوازنده های این گروه موسیقی بودند.

 

 
در حاشیه

 
– آخرین اجرای کنسرت گروه موسیقی “دف و نی” در تالار وحدت با استقبال بسیاری از علاقمندان به موسیقی ایران مواجه شد و سالن تالار وحدت پر از جمعیت بود.

 
– یکی از ویژگی های این کنسرت صحنه پردازی بود به این ترتیب که دف بزرگی در فضا معلق بود که از گوشه این دف اشعار شاعران سرازیر می شد و تصویر سماع‌گران با کلمات درست شده بود و به نوعی اشعار را بر روی نوازنده ها جاری می کردند.

 
– رنگ نارنجی همراه با نور موضعی جلوه خاصی از رنگ پاییز را به کلیت کنسرت بخشیده بود.

 
– نکته قابل توجه در این کنسرت حضور برادران کامکار در طول اجرا بود که این حضور به نوعی خوشحالی از حضور اردوان کامکار در جمع موسیقایی آنها بود.

 

Check Also

معرفی نقاشان زن نامدار به بهانه روز جهانی طراحی و نقاشی

 ۱۶ می برابر با ۲۶ اردیبهشت ماه، روز جهانی طراحی و نقاشی اعلام شده است. …