20 تصویرگر به منطقه حفاظت شده سفر کردند

به گزارش ایرانگرد نیوز، کارگاه عملی و تور پرنده‌نگری برگزیدگان نخستین فراخوان تصویرسازی محیط زیست در روزهای پنجشنبه و جمعه، دوم و سوم آبان ماه با سفر به جزیره آشوراده استان گلستان برگزار شد.

 

​در این سفر علمی تحقیقاتی پرویز بختیاری از اساتید زیست‌شناسی کشور به عنوان مدرس و راهنمای پرنده‌نگری در کنار تصویرگران حضور داشت و هنرمندان توانستند با استفاده از دوربین دوچشمی و تلسکوپ پرندگان را رصد کرده و به‌وسیله دوربین عکاسی و دفترچه‌های یادداشت خود به ثبت گونه‌های مختلف پرندگان بپردازند.

 

جزیزه آشوراده واقع در پنج کیلومتری بندرترکمن در استان گلستان به دلیل ارزش‌های زیستی کم‌نظیر خود به ویژه زیستگاه پرندگان مهاجر و بومی، به عنوان منطقه حفاظت شده ملی شناخته شده است که تصویرگران پرنده‌نگر در طی این سفر دو روزه توانستند با توقف در 11 نقطه از این داخل و خارج از جزیره (محدوده دریاچه، سواحل جزیره، بستر گلی ساحل و… ) تعداد قابل توجهی از این پرندگان را در فصل پاییز مشاهده کنند.

 

هنرمندان و تصویرگران محیط زیست در امتداد این مسیرها توانستند تجربه مشاهده دسته‌های بزرگ فلامینگوهای در حال پرواز، تنوع جالبی از پرندگان آبزی در دریاچه‌ای کوچک چون ماهی خورک، اردک سبز، کاکایی خزری، کاکایی صورتی، کاکایی سرسیاه با گوشواره معروف سیاه رنگ، باکلان، گیلانشاه، غاز خاکستری، سلیم طوقی، حواصیل خاکستری، پرستو دریایی و اگرت را بدست آورند.

 

همچنین می‌توان مشاهد پرواز باشکوه یک پرنده شکاری زیبا به نام سنقر تالابی را به عنوان یکی از لذت بخش ترین تجارب پرنده‌نگری هنرمندان در این سفر نام برد.

 

اهمیت دادن به منابع طبیعی، محیط زیست و زیستگاه‌های طبیعی گونه‌های مختلف پرندگان از مهمترین عناوین ذکر شده در این کارگاه عملی و تور پرنده‌نگری بوده است.

 

تصویرگران محیط زیست پس از تور پرنده‌نگری تا 14 دی ماه فرصت دارند که آثار تصویرسازی شده خود را به دبیرخانه گروه هنری پیله بهشت تحویل نمایند.

 

آثار خلق شده این تصویرگران در خانه هنرمندان ایران به معرض نمایش گذاشته می‌شود.

 

هدف از برگزاری این رویداد فرهنگی هنرى، تقویت جایگاه طبیعت در عرصه هنر، پیوند هنر و طبیعت از دریچه‌ای جدید و ثبت گونه‌های مختلف پرندگان توسط هنرمندان اعلام شده است.

 

این رویداد توسط گروه هنری پیله بهشت با حمایت انجمن تصویرگران ایران، شهرداری تهران، خانه هنرمندان و سازمان آگهی‌های روزنامه ایران برگزار می‌شود.

 

Check Also

معرفی نقاشان زن نامدار به بهانه روز جهانی طراحی و نقاشی

 ۱۶ می برابر با ۲۶ اردیبهشت ماه، روز جهانی طراحی و نقاشی اعلام شده است. …