حمایت از ترجمه و انتشار دو کتاب نفیس گلیم و فرش ایران

حمایت از ترجمه و انتشار دو کتاب نفیس گلیم و فرش ایران

در دیدار معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی کشور و عضو موسس بازرگانان فرش شرقی ایتالیا برای ترجمه و انتشار دو جلد از کتاب‌های نفیس درباره گلیم و فرش توافق شد.
به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بهمن نامور مطلق در دیدار با سید طاهر صباحی از حمایت معاونت صنایع دستی برای ترجمه و انتشار دو جلد از کتاب های نفیس صباحی، درباره گلیم و فرش ایران خبر داد.

گفتنی است، این عضو مؤسس بازرگانان فرش شرقی ایتالیا در این دیدار چند جلد کتاب نفیس خود را به کتابخانه معاونت صنایع دستی کشور اهدا کرد.

یادآور می شود، صباحی سالهاست در اروپا به عنوان یکی از کارشناسان معتبر فرش فعالیت می کند و تا کنون 18 عنوان کتاب به زبانهای ایتالیایی، فرانسوی و انگلیسی درباره هنر فرش ایرانی منتشر کرده است و سالهاست که نشریه ای با عنوان گره به دو زبان انگلیسی و ایتالیایی را منتشر می کند.

وی صاحب مجموعه‌ای نفیس و بی نظیر از فرش و سایرزیراندازهای سنتی  ایرانی است. صباحی متولد سال 1319 (1940) در تهران است و مدرک دکتری در رشته دارو سازی از دانشگاه بولونیا رادریافت نموده اند ایشان از سال 1351 (1972) به صورت تخصصی وارد عرصه هنر فرش شد در سال 1984 به عنوان یکی از اعضای مؤسس بازرگانان فرش شرقی ایتالیا شروع به فعالیت نموده و در سال 1986 نیز به عنوان رئیس کلوپ فرش شرقی (cato) برگزیده شد.
از جمله آثار صباحی با سالها سابقه درخشان در عرصه پژوهش و فعالیت های فرهنگی آثار و نوشته  های بی نظیری در جهت معرفی دستبافته های ایرانی و شرقی به عرصه فرش تقدیم داشته است که از آن جمله می توان به قالی‌های شرقی، هنر و سنت (فرشهای عشایری ایران) جاجیم های شاهسون و هنر قالی بافی در مشرق زمین ،سراران شرقی اشاره کرد.

Check Also

برگزاری رالی تور گردشگری تهران- شمال

کانون جهان‌گردی و اتومبیل‌رانی با همکاری انجمن موتورسواری و اتومبیل‌رانی ورزش کارگری، رالی تور تفریحی، …