تجمع نهادهای مدنی در اعتراض به تخریب‌های یزد

تخریب یزد

دوره توانمندسازی سمن‏های جوان کل کشور در حوزه میراث فرهنگی، گردشگری و محیط زیست در حالی برگزار شد که بلدوزرها به جان بافت تاریخی این شهر کهن افتادند. دوستداران میراث فرهنگی این اقدام را نوعی بی‏احترامی به نهادهای مدنی دانستند. آن‌ها در اعتراض به تخریب‌های اخیر در بافت تاریخی تجمع کردند.

دوره توانمندسازی سمن‏های جوان کل کشور از تاریخ 4تیرماه تا 6تیر در شهر یزد برگزار شد، باهمکاری انجمن چارسوق کویر اردکان و وزارت ورزش و جوانان اداره کل مشارکت های اجتماعی با شرکت 120 نماینده از 120 انجمن غیردولتی در استان یزد برگزارشد.
تخریب‌های خانه‌های بافت تاریخی در حالی رخ داد که دوستداران میراث فرهنگی شب قبل از آن، برای حفظ بافت تاریخی در همان محل راهپیمایی کرده بودند. دوستداران میراث فرهنگی درباره این دوره گفتند که  برخلاف مردم یزد که بسیار خون گرم و مهمان نواز هستند، مسئولان این شهرمیزبانان خوبی نبودند. تعدادی از دوستداران میراث فرهنگی پس از پایان مراسم در محل امامزاده جعفر در مقابل بناهای تخریب تجمع کردند تا اگر صدایشان را مسئولان شهر یزد نمی شنوند مردم ایران بشنوند.
گفته می‌شود، اولین روز برنامه به مراسم افتتاحیه و بازدید از شهر اختصاص داشت در آغاز مراسم رضا ملاحسینی دبیر همایش ضمن خوش آمدگویی به نمایندگان انجمن‏ها به معرفی برنامه‏ها پرداخت سپس محسن زارعی مدیرکل اداره مشارکت های اجتماعی وزارت ورزش و جوانان به سخنرانی پرداخت.
زارعی با اشاره به اعتمادی که مردم به نهادها دارند، گفت: «کارهایی که توسط نهادهای غیردولتی انجام می شود مورد پذیرش گروه مخاطبان است چون از جنس هم هستند به همین دلیل اقبال مردمی نسبت به نهادهای مدنی بیش تر است.»
در این مراسم بابک مغازه ای مدیر برگزاری کارگاه های توانمندسازی نیز به چگونگی برگزاری کارگاه اشاره کرد و گفت: «12 کارگاه با سه موضوع گردشگری، محیط زیست و میراث فرهنگی است که درهر حوزه چهار کارگاه در روز پنجم تیرماه برگزار می شود».
برنامه بعدی بازدید از بافت تاریخی یزد بود که فعالان انجمن های غیردولتی تصمیم گرفتند در حمایت از حفظ بافت تاریخی یزد به صورت گروهی درشهر یزد راهپیمایی کنند تا صدایشان به گوش مسئولان برسد در این برنامه نیز بیش از 100 نفر در محله های تاریخی یزد به مدت دوساعت راهپیمایی کردند و هدف از این برنامه حمایت از ثبت جهانی بافت تاریخی یزد و مخالفت با تخریب این سرمایه ارزشمند تاریخی بود.
فعالان مدنی در این بازدید انتقادها و پیشنهادهایی از وضعیت بافت را به صورت مکتوب به مسئولان برگزاری همایش ارائه کردند از جمله این موارد: پیشنهاد برای کانال کشی تاسیسات بود که منظر شهری را مورد آسیب قرار داده است و تبدیل خیابان اطراف میدان امیرچخماق به پیاده راه که از تخریب توسط رفت و آمد کامیون ها در امان بماند و حفاظت از نخل های تاریخی با استفاده از ویترین و جدار شیشه ای بود که در برنامه پایانی قرائت شد.
کارگاه های توانمندسازی در سه موضوع توسط مدرسان این حوزه ها برگزار شد. در حوزه میراث فرهنگی کارگاه ارتباط با جوامع محلی و تاثیر آن بر حفاظت از میراث فرهنگی توسط استاد جعفر مهرکیان، ضرورت‌های شناخت و آشنایی با میراث جهانی ایران به تسهیلگری آرش نورآقایی، آشنایی با میراث ناملموس و نقش سازمان های غیردولتی به تسهیلگری صدف شرفایی و حفاظت ازبافت و بناها چرایی و چگونگی توسط بهرام رضایی برگزار شد.
در بخش گردشگری، کارگاه توسعه گردشگری پایدار و هدفمند به تسهیلگری بابک مغازه ای، انواع گردشگری و گردشگری ترکیبی به تسهیلگری بابک مغازه ای و حسین زندی، دیپلماسی عمومی در گردشگری و نقش سازمان های غیردولتی و گردشگری خلاق و خلاقیت در گردشگری با تسهیلگری مسیح شریف به پایان رسید.
همچنین نقد و ارزیابی سند ملی محیط زیست با تاکید برنقش NGOها زهرا جواهریان، حفاظت مشارکتی و راهکارهای پیش رو داود حیات غیب ، تنوع زیستی و شناخت تهدیدات و نقش سازمان های غیردولتی در حفاظت از آن طاهر قدیریان و مهمترین تهدیدات پیش روی محیط زیست همراه با مثال موفقی از نقش رسانه ها در پیشبرد اهداف زیست محیطی محمد درویش کارگاه های محیط زیست این دوره بود.
گزارش نهایی دوازده کارگاه توسط گزارشگران هرگروه در روز سوم به صورت سخنرانی ارائه شد و مدرسان و تسهیلگران به نقد و نظر پرداختند . بابک مغازه‌ای در این باره گفت: در بیش تر کارها پس از پایان چون گزارش نهایی ارائه نمی شود نتیجه خوبی مشاهده نمی شود اما امیدواریم این برنامه آغازی باشد برای دیگر کارگاه هایی که دوستان برگزار می کنند .
 مغازه ای همچنین به نقش سازمان های مردم نهاد در تصمیم سازی و پایش جوامع پرداخت در ادامه محمد درویش از امیدواری به آینده محیط زیست گفت و گفت: با وجود نهادهای مدنی به آینده محیط زیست کشور می توان امیدوار بود .
آرش نورآقایی نیزپاسداشت مفاخر کشور را همسان با حفظ میراث فرهنگی دانست و گفت منوچهر ستوده از جمله این مفاخر است و از فعالان فرهنگی درخواست کرد در ایجاد ثبت بنیاد ستوده او را یاری کنند. جعفر مهرکیان به تفاوت نگاه ایرانیان با غربی ها در پاسداری از میراث فرهنگی اشاره کرد و گفت همه میراث فرهنگی میراث جهانی است و متعلق به همه جهان است در پایان مسیح شریف کارگروهی در قالب NGOها و عملکرد نهادهای مدنی در کارهای گروهی را بررسی کرد.
در این برنامه سه روزه دیدار فعالان مدنی موجب اتفاقات خوبی در عرصه های فعالیت های فرهنگی بود از جمله مراحل آغازین ایجاد شبکه ملی محیط زیست توسط انجمن های زیست محیطی و معرفی انجمن مجموعه داران ایران و پیگیری های ایجاد موزه های خصوصی توسط نهادهای مدنی بررسی شد.

Check Also

هنرمندان پیشکسوت و جوان میزبان گالری‌گردان تهران

 نمایشگاه آثار هنرهای تجسمی پیشکسوتان صاحب‌نام و جوانان جویای نام در پایان هفته میزبان گالری …