موسوی: 26 ماه است حقوق خیلی‌ها را نداده‌اند/ نادری:‌ من نیامدم، بودم


به گزارش خبرنگار مهر، مراسم تودیع و معارفه مدیر تئاتر شهر با حضور قادر آشنا مدیر اداره کل هنرهای نمایشی، سید صادق موسوی مدیر سابق مجموعه تئاتر شهر، اتابک نادری مدیر جدید و جمعی از هنرمندان و فعالان تئاتری برگزار شد.


در ابتدای این نشست سید صادق موسوی با اشاره به خاطره ای از سفر به عنوان سرپرست یک گروه اعزامی به آلمان به همراه قادر آشنا در سال 85 بیان کرد: در آن سفر سه نمایش از ایران برده بودیم. یادم است خبرنگاری از دویچه وله در نشست آنجا گفت بعد از انقلاب بهرام بیضایی حتی یک کار هم در ایران نداشته اشت من تنها کسی بودم که در جو روشنفکری و سنگین آنجا به این گفته اعتراض کردم و اسم چند نمایش را که خودم برای بازببینی آنها رفته بودم، آوردم. از همان زمان فکر کردم هرجا به ضررم هم باشد باید از باورها و اعتقاداتم دفاع کنم.وی با اظهار خوشحالی از انتصاب اتابک نادری گفت: امیدورام وی بتواند حقوق ضایع شده کارمندان مجموعه را احیا کند.


26 ماه است که نمی توانند حقوق اعضای انتخاب آثار را پرداخت کنند


مدیر سابق مجموعه تئاتر با اشاره به دلایلی که قادر آشنا برای برکناری‌اش بیان کرده بود، خطاب به وی اعلام کرد: گله‌ای دارم که ناظر به خود شماست. تئاتر شهر مسایل و مشکلات زیادی دارد  130 کارمند دارد و ساختمان های فرسوده که راه پله اضطراری هم ندارد. من توانستم امسال یک میلیارد و سیصد میلیون و اواسط سال 90 هم یک میلیارد و صد میلیون اعتبار بگیرم و فکر می کنم جز در زمان من فقط در ایام حضور صفار هرندی این اعتبار حاصل شد.


موسوی درباره مشکلات تئاتر شهر اظهار کرد: من در هر فرصتی ناامنی تئاتر شهر را در بوق و کرنا کردم تا الان که خدا رحم کرده است. امیدوارم بعد از این خطری پیش نیاید. گله ام از این حیث است که شنیدم شاه آبادی از آشنا حمایت می کند. 26 ماه است که حق الزحمه اعضای شورای هنری مثل محمود استاد محمد، رحمت امینی، محمد یعقوبی، در شورای نظارت افرادی مثل علی موذنی، حسین عاطفی، محمدرضا الوند، شهرام کرمی و همچنین شورای محیطی پرداخت نشده است. این گوشه ای از این نوع حمایت است. 26 ماه است که نمی توانند حقوق اعضای انتخاب آثار را پرداخت کنند.وی همچنین درباره نحوه بیان جابجایی و برکناری خود از سمت مدیریت تئاتر شهر توسط آشنا انتقاد کرد و گفت: آقای آشنا می توانست بگوید ماندن موسوی به مصلحت نیست اما اینکه گفته شود به خاطر همکاری با جاهایی غیر از تئاتر شهر، ظلم به کارمندان و ندیدن خدمات آنهاست. این کارمندان تمام بهار امسال و شنبه ها حتی یک روز مرخصی نداشتند و اعتراض داشتند که هشت ساعت سرکار می آیند به خاطر 16 هزار تومان.


اینکه مشغله موسوی در این 26 ماه زیاد بود به شوخی روز 13 شبیه بود


مدیر سابق تالار وحدت با بیان اینکه توسل به تعابیری مثل برنامه ریزی منسجم تر برای تئاتر شهر، مدیری که تمام وقت کار کند و از این دست برای من تلخ بود تصریح کرد: من از این 130 کارمندی که اینگونه کارشان نادیده گرفته شد و از اینکه نتوانستم در این مدت حقوقشان را استیفا کنم حلالیت می طلبم. تنها دلخوشی من در این 26 ماه این بود که توانستم خیمه اباعبدالله الحسین (ع) را در مقابل تئاتر شهر برگزار کنم. برای این پروژه ما را خیلی اذیت کردند و بیش از یک سال و نیم طول کشید تا پول گروه را دادند.


موسوی با بیان اینکه من در این دو سال سکوت خبری داشتم و شهوت اینکه دائم نشست برگزار کنم در من وجود نداشت به گفته دیگر آشنا اشاره و بیان کرد: اینکه مشغله موسوی در این 26 ماه زیاد بود به شوخی روز 13 شبیه بود.


وی در ادامه به مشکلات موجود اجرا برای گروه های تئاتری اشاره و بیان کرد: در مورد دادن سالن به گروه ها باید گفت ممکن است ما به خودسانسوری هم دست زده باشیم زیرا حالا دیگر می دانیم که شورای نظارت به چه نمایش هایی مجوز می دهد. غیر از این تئاتر شهر فقط می تواند به شورای نظارت نمایش ها را پیشنهاد بدهد و بعد آنها می فرستند برای شورای حمایت. من می دانم که هنرمندان از من راضی نیستند اما تئاتر شهر 1000 متقاضی برای اجرا دارد و من نمی توانم جامعه هنری را از تئاتر جدا کنم.


موسوی با بیان اینکه تاتر شهر نمی تواند مثل ایرانشهر اجراهای موفق و درجه یک را جدا کند بیان کرد: تنها دو سالی که می توانم بگویم هر شخصی فقط یک اجرا داشت، در دوره من بود.


برکناری موسوی هیچ ارتباطی به مصاحبه های وی با رسانه ها و شاه آبادی ندارد


این مدیر سابق مجموعه تئاتر شهر به مصاحبه خود با یکی از رسانه ها که باعث شد او برکنار شود اشاره و بیان کرد: با این حال من فقط ناراحتم که چرا اخلاق تئاتری نادیده گرفته شده است و از این موضوع بسیار خوشحالم. به آقای آشنا هم گفتم شما کادوی ماه شعبان را به من دادید.


مدیر کل مرکز هنرهای نمایشی نیز در ادامه این نشست آن را یک تودیع و معارفه بیان کرد و نه خداحافظی و اضافه کرد: تنها دلیل جابجایی این بود که من به موسوی گفتم فقط همین یک کار را داشته باشد و به کار دیگری نپردازد. بارها به من پیشنهاد شد که در مرکز پژوهش های مجلس حضور داشته باشم اما عذرخواهی کردم که باید تمام وقت سرکار خودم باشم.قادر آشنا ادامه داد: برکناری موسوی هیچ ارتباطی به مصاحبه های وی با رسانه ها و شاه آبادی ندارد. حدود سه هفته پیش به یک جمع بندی رسیدیم که این جابجایی باید در تئاتر شهر صورت بگیرد. من هیچ وقت نگفتم در  اینجا بی نظمی وجود دارد و تمام گله های موسوی را به این دلیل که می دانم از سر دوستی است می پذیرم.


وی با تاکید بر اینکه هیچ سخنی به او دیکته نمی شود، بیان کرد: البته معتقدم مرکز هنرهای نمایشی تا اقتدار لازم و مناسب این مرکز فاصله دارد و اقتدارش باید بیش از اینها باشد. اما همیشه گفته ام اگر ضعفی هست از کار خود من بوده است. به هر حال وقتی بودجه 18 میلیاردی می شود 9 میلیارد تومان کل سیستم دچار مشکل می شود.


آشنا در پایان سخنانش گفت: با این حال خود موسوی هم می داند که من هیچ گاه هیچ امری را به او دیکته نکردم. فقط برای نمایش “ترن” ورود پیدا کردم.


در ادامه نشست اتابک نادری مدیر جدید مجموعه تئاتر شهر خطاب به سید صادق موسوی با بیان اینکه من شما را از زمانیکه خاک صحنه خوردم می شناسم، گفت: من می خواهم از تجربیات شما در تئاتر شهر استفاده کنم و باید به من در این مورد قول بدهید.


من همینجا زیر پروژکتورهای صحنه‌های تئاتر بودم


وی در ادامه سخنانش اضافه کرد: می خواهم بگویم من نیامده ام، من بودم. زیر پروژکتورهای همین صحنه های تئاتر.


نادری مدیر جدید تئاتر شهر در ادامه گفت: من در دویدن های جشنواره های تئاتر در تب و تاب های مراسم، همواره حضور داشتم من بازیگر تئاتر همین کشورم ولو اندک و کوچک، پس نمی گویم من آمدم زیرا در همین حوالی بوده ام. حالا هم دستانم را بر شانه‌های مقتدر و خدوم تک تک شما کارمندان و هنرمندان می گذارم که مرا تنها نگذارند. به اهالی مطبوعات هم باید بگویم که در حال حاضر هیچ برنامه ای برای گفتن ندارم جز اینکه برای ارتقاء تئاتر شهر سرویس دهی، رفاه تماشاگران، مردم و هنرمندان تلاش خواهم کرد.


مدیر جدید مجموعه تئاتر شهر ادامه داد: قول دادن، وعده نیست و من هرچه در توانم باشد برای تئاتر شهر انجام خواهم داد.وی با اشاره به سخنان موسوی اضافه کرد: مشکلات زیادی در تئاتر شهر وجود دارد. من این مشکلات را با حمایت همه مردم، هنرمندان و همکارانم در اداره کل هنرهای نمایشی و مجموعه های تابعه انجام خواهم داد.


وی همچنین درباره اجراهای سالن های مجموعه تئاتر شهر عنوان کرد: برنامه این اجراها طبق نظر شورای هنری اعلام شده و طبق برنامه ریزی موسوی و همکاران این برنامه تا جشنواره فجر بسته شده است، بنابراین همین روال طی می شود.


نادری در پایان سخنانش با بیان اینکه من یک سرباز فرهنگی هستم و برخلاف دیگران تعداد ماه ها برایم مهم نیست، گفت: هرجا که لازم باشد خدمت خواهم کرد و بعد از تغییر دولت هم اگر قابل باشم، کارم را ادامه خواهم داد. تنها می خواهم بگویم چون در وهله اول بازیگر تئاترم به دو نمایش “مرز” به کارگردانی سیروس همتی و نمایش “تعبیر یک رؤیا” به کارگردانی خیرالله تقیانی پور تعهد دارم.


در پایان نشست از موسوی به عنوان مدیر قبلی تئاتر شهر تقدیر شد.


 

Check Also

معرفی نقاشان زن نامدار به بهانه روز جهانی طراحی و نقاشی

 ۱۶ می برابر با ۲۶ اردیبهشت ماه، روز جهانی طراحی و نقاشی اعلام شده است. …