معرفی هیات انتخاب فیلم ایرانی اسکار تا ماه آینده/ مشکل کمبود بودجه جدی است


احمد میرعلایی مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی با بیان این مطلب که اعضای هیات انتخابِ نماینده سینمای ایران در اسکار 2014 تا یک ماه دیگر معرفی خواهد شد، گفت: با توجه به اینکه آکادمی اسکار در بیانیه‌ای اعلام کرده است که در این دوره از جشنواره کشورهای غیر انگلیسی زبان تا اول مهر ماه فرصت دارند تا نماینده خود را به این آکادمی معرفی کنند، باید هرچه سریعتر هیئت انتخاب نماینده ایران در اسکار را معرفی کنیم تا کار خود را آغاز کنند.


وی توضیح داد: برای انتخاب نماینده ایران در اسکار باید بهترین فیلم را از میان فیلم‌های اکران شده در کشور انتخاب کنیم، به همین دلیل سینمای ایران تا شهریور ماه فرصت دارد تا از میان فیلم‌هایی که اکران می‌شوند، بهترین را برای آکادمی اسکار انتخاب کند. البته در این میان نیز اگر فیلم‌هایی در سطح بین‌المللی ساخته شود باید شرایط برای اکران آن در کشور فراهم شود تا بتوان آن را برای حضور در اسکار انتخاب کرد.


میرعلایی در پاسخ به این که در حال حاضر اکثر کارگردانان منتظر هستند تا مسئولان جدید سینمایی معرفی شوند و بعد فیلم‌های خود را جلوی دوربین ببرند و این مسئله سبب خواهد شد تولیدات سینمایی در سال جاری بسیار کم شود، بیان کرد: در حال حاضر سینماگرانی هستند که تولید آثار سینمایی خود را قبل از مشخص شدن مدیران جدید سینمایی آغاز کرده‌اند. بنیاد سینمایی فارابی چندین پروژه را در دست دارد که برای کلید زدن منتظر تامین بودجه از سوی دولت است. البته مقدمات پیش‌تولید این فیلم‌ها آغاز شده و به محض تامین بودجه، فیلم‌ها جلوی دوربین خواهد رفت.


دولت باید به کمک سینما بیاید


مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی با تاکید بر اینکه نباید چندان نگران تولیدات سینمای ایران در سال جاری باشیم، ادامه داد: شرایط فعلی حاکم بر اقتصاد جهانی نه تنها سینمای ایران بلکه سینمای جهان را نیز تحت الشعاع خود قرار داده است. سینما هنر گرانی است به ویژه در کشور ما که مردم و مسئولان عالی‌رتبه نظام نیز از سینمای ایران انتظار بهترین‌ها را دارند.


وی با اشاره به این مطلب که در وضعیت فعلی دولت باید به سینمای ایران کمک و بهترین شرایط را برای تولید آثار سینمایی فراهم کند، گفت: هرچند ما به دنبال حمایت از سینمای ایران هستیم اما این حمایت‌های مالی باید تامین شود تا ما بتوانیم بودجه لازم برای ساخت فیلم ها را تخصیص دهیم. اگر بودجه مناسب به سینما تزریق شود، بخش خصوصی نیز تشویق خواهد شد تا دوباره در عرصه تولید فیلم ورود پیدا کند.


فارابی با مشکل بودجه دست به گریبان است


میرعلایی درباره مشکلات بودجه‌ای این بنیاد توضیح داد: بنیاد سینمایی فارابی از لحاظ بودجه با مشکلات بسیاری مواجه است، البته وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و رئیس سازمان سینمایی در این رابطه تلاش هایی کرده اند. بنیاد فارابی نیز از اواخر سال 91 تا امروز همچنان به دنبال تامین مواد مصرفی تولید فیلم در کشور است، هرچند در حال حاضر اکثر فیلم هایی که در کشور تولید می شود، دیجیتالی است اما بسیاری از تولیدات سینمایی در شهرستان ها هنوز نیازمند نگاتیو هستند و این مواد باید هرچه سریعتر تامین شود.


مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی در پاسخ به این پرسش که چه زمانی بودجه لازم تامین خواهد شد، گفت: هنوز زمان دقیق برای تخصیص بودجه مورد نظر اعلام نشده است، اما آنچه که می دانم این است که امروز هم برای تامین بودجه سینمای ایران بسیار دیر است و هرچه این تاخیر بیشتر شود، برای سینمای ایران اشکال ایجاد خواهد شد.


میرعلایی در پایان تاکید کرد: اگر هرچه سریعتر تولید در سینمای کشور آغاز نشود، شرایط سینمای ایران بدتر از قبل خواهد شد.

Check Also

معرفی نقاشان زن نامدار به بهانه روز جهانی طراحی و نقاشی

 ۱۶ می برابر با ۲۶ اردیبهشت ماه، روز جهانی طراحی و نقاشی اعلام شده است. …