ایرانگرد نیوز

مجمع عمومی خانه سینما 2 حاشیه‌ساز شد/ نامه‌نگاری‌ها ادامه دارد


به گزارش خبرنگار مهر، با اینکه نزدیک به دو هفته پیش کمیته هفت نفره اصلاح اساسنامه خانه سینما با رئیس جمهوری جلسه مشترکی درباره بازگشایی این نهاد صنفی  داشتند و در این نشست رئیس سازمان سینمایی نیز حضور داشت و در آن جلسه احمدی نژاد تاکید کرد که مساله خانه سینما باید هر چه سریعتر گره‌گشایی شود، اما همچنان بازگشایی این خانه چالش‌هایی به همراه دارد.


پس از این دیدار، جواد شمقدری رئیس سازمان سینمایی نامه‌ای در 8 بند به هیات مدیره خانه سینما منتشر کرد. پس از این نامه فرهاد توحیدی رئیس هیات مدیره خانه سینما، مصاحبه مطبوعاتی را برگزار و تاکید کرد که اساسنامه ابلاغ شده از سوی شمقدری با اساسنامه نوشته شده توسط هیات 7 نفره مغایرت دارد و حتی امضای افراد در زیر آن کپی است. وی همچنین تناقض‌های مطرح شده در این ارتباط را هم توضیح داد.


یک روز پس از صحبت‌های توحیدی، دوباره جلسه مشترکی در ساختمان سازمان سینمایی با حضور وی و جواد شمقدری درباره بررسی اختلاف نظرها برگزار شد و پیش بینی می شد که این جلسه مثمر ثمر بوده و دیگر مشکلی در راه بازگشایی خانه سینما وجود ندارد اما همچنان نامه‌نگاری‌ها بین وکیل خانه سینما و وکیل سازمان سینمایی در این چند روز ادامه داشت. همچنین تعدادی از اعضای کمیته هفت نفره نیز در این‌باره با رسانه‌ها گفتگو کردند.


اما نکته قابل توجه در پرونده خانه سینما این بود که در این میان مجمع عمومی “خانه اصناف سینمای ایران” که با نام خانه سینما 2 شناخته می‌شود، 19 تیر ماه برگزار شد. در صورتی که در بند هشتم نامه شمقدری که در تاریخ 15 تیر ماه منتشر شده بود، وی تاکید کرد: اعلام فراخوان برگزاری مجمع عمومی خانه سینما در 19 تیرماه که توسط صنوف قانونی اعلام شده است تا اطلاع ثانوی به تأخیر می افتد یا کن لم یکن اعلام می‌شود.


در حالی که هنوز گره بازگشایی خانه سینما باز نشده بود حالا مشکلی به مشکلات قبلی اضافه شد و اهالی خانه سینما این نهاد جدید را غیرقانونی دانسته و اعلام کردند سوءاستفاده از نام خانه سینما را پیگیری قانونی می‌کنند.


برگزاری دو مجمع عمومی برای خانه سینما


روز 17 تیرماه خانه سینما در فراخوانی 6 مرداد ماه را برای برگزاری مجمع عمومی خود اعلام کرد. اما از طرف دیگر سید ضیاء هاشمی رئیس اتحادیه تهیه کنندگان در مصاحبه ای قبل از برگزاری مجمع عمومی عنوان کرد که ما با هیات مدیره خانه سینما توافقاتی انجام داده بودیم که باید در مدت کوتاهی برای ثبت قانونی صنوف اقدام کنند، این در حالی است که هیچ کدام از صنوف خانه سینما این کار را انجام ندادند به همین دلیل ما با هماهنگی با ارشاد و سازمان سینمایی مجمع عمومی خود را برگزار می کنیم.


وی همچنین در ارتباط با دستور مکتوب احمدی نژاد مبنی بر بازگشایی هرچه سریع تر خانه سینما گفت:ما برای برگزاری این مجمع و برپایی خانه اصناف سینمای ایران، به رئیس جمهوری نیز نامه نوشتیم و اطلاع رسانی کردیم.


مجمع عمومی “خانه اصناف سینمای ایران” روز 19 تیرماه در محل اتحادیه تهیه کنندگان برگزار شد. در این مجمع 10 صنف ثبت قانونی‌شده‌ انتخابات را برگزار کردند. در جلسه انتخابات که مدیریت آن را حبیب کاوش زیرنظر بازرس وزارات ارشاد برعهده داشت، 50 نفر از صنوف قانونی شده حضور داشتند. در این جلسه پس از رای‌گیری بیژن محتشم، حبیب‌الله کاسه ساز، امیررضا معتمدی، سهیلا نجم و اصغر محبی به عنوان اعضای هیات مدیره و همچنین محسن روزبهانی و یونس صباحی هم به عنوان اعضای علی‌البدل انتخاب شدند.


بیانیه انجمن چهره پردازان و جلوه های ویژه سینمای ایران در ارتباط با مجمع عمومی 19 تیرماه


اما یک روز پس از برگزاری این مجمع، حاشیه هایی برای آن به وجود آمد. در همین ارتباط شورای مرکزی انجمن چهره پردازان سینمای ایران اعلام کرد که هیچ نماینده ای از سوی این صنف برای انتخابات هیات مدیره “خانه اصناف سینمای ایران” معرفی نکردند و بیژن محتشم نماینده این صنف نیست. در صورتی که وی از اعضای هیات مدیره این تشکل جدید به شمار می رود.


همچنین چند ساعت بعد، انجمن جلو های ویژه سینمای ایران در بیانیه ای اعلام کرد: این انجمن در جلسه ای که بنام مجمع عمومی خانه سینما با تعداد انگشت شماری از انجمن های تازه تأسیس تشکیل شده نماینده ای نداشته است و حضور آقای محسن روزبهانی در این جلسه با عنوان نماینده این صنف، بدون اطلاع این انجمن صورت گرفته و فاقد اعتبار است. لازم به توضیح است که این انجمن با نام طراحان ، مدیران و دستیاران جلوه های ویژه سینمای ایران ثبت قانونی شده و اساسنامه آن نیز به تصویب مراجع ذیصلاح رسیده است و بر اساس همین اساسنامه شورای مرکزی و بازرس انجمن انتخاب و اسامی آنها در اداره ثبت اسناد و املاک کشور ( مؤسسه ثبت شرکت ها ) ثبت گردیده است و لذا هر گونه اظهار نظر یا موضع گیری تحت عنوان این انجمن باید با هماهنگی شورای مرکزی صورت گرفته  و از طرف رئیس هیأت مدیره کتباً اعلام شود. این انجمن در مجمع عمومی خانه سینما مورخ 6/5/92 شرکت خواهد کرد.


بیانیه هیات مدیره خانه سینما با تاکید بر دستور احمدی نژاد


با وجود تکذیب این دو انجمن، این‌بار هیات مدیره خانه سینما با تاکید بر دستور رئیس‌جمهور بیانیه‌ای صادر کرد که در آن آمده است: در واپسین روزهای عمر مدیریت سازمان سینمایی آخرین پرده نمایشی که از سال 1389 آغاز شده بود بر صحنه رفت و معاونت سینمایی که با کارگردانیِ صدور دستور انحلال و سپس تعطیلی خانه سینما نمایش را راه انداخته بود با حمایت از برپایی تشکل موسوم به خانه سینما شماره 2 مضحکه را کامل کرد.


تأسیس این تشکل که با سلسه جنبانی تعداد اندکی از تهیه کنندگان به منظور رانت‌جویی از دولت آینده صورت گرفته به خودی خود نگران‌کننده نیست زیرا این تشکل که در غیاب اصناف عضو خانه سینمای ایران، کارگردانان، دستیاران کارگردان، تهیه کنندگان، فیلمنامه نویسان، بازیگران، فیلمبرداران، دستیاران فیلم بردار، تدوینگران، طراحان، مجریان صحنه،  آهنگسازان، صدابرداران، منشیان صحنه، جلوه های ویژه، چهره پردازان، عکاسان، منتقدان، مدرسان، کارکنان لابراتوار، سینماداران، مدیران سینماها، تهیه کنندگان مستند،  گویندگان، انیمیشن، فیلم سازان مستند و  فیلم کوتاه راه اندازی شده است سرنوشت بهتری از هیأت ساماندهی صنوف، هیأت بازگشایی خانه سینما، گروه ناظران بر بازگشایی و ده ها نام کاغذی ریز و درشت نخواهد داشت. واضح است که این جمع اندک، سینمای ایران را نمایندگی نمی‌کنند.


هیأت مدیره، مدیر عامل و اعضای خانه سینما متأسفند که دستور صریح ریاست جمهوری برای ماندن و بودن خانه سینمای غیر دولتی از سوی کارگزاران فرهنگی چنین فرجامی یافته است.


همچنان که در نامه خرداد ماه هیأت مدیره خانه سینما به ایشان تصریح شده بود تا زمانی که مدیران فعلی سینمایی بر مسند باشند امیدی برای بازگشایی خانه سینما از سوی آنان نیست. مایه تأسف است که این پیش بینی به حقیقت پیوسته است. تأسف بزرگتر از این بابت است  که می باید  برخی از همکاران را که نقش جدی در تأسیس و معاونت در راه اندازی این تشکل داشته اند به علت سوءاستفاده از عنوان “خانه سینما” از این پس در محاکم قضایی ملاقات کرد.


علیرغم اجرای این نمایش، خانه سینما بر اساس دستور صریح ریاست جمهوری موانع فعالیت را رفع شده می بیند و با برگزاری مجمع عمومی ششم مرداد ماه بر عهد خود با جامعه اصناف سینمای ایران باقی خواهد ماند.


به گزارش مهر، رئیس سازمان سینمایی جواد شمقدری پس از برگزاری این مجمع در تاریخ 19 تیر ماه تا کنون هیچ مصاحبه و اظهار نظری نکرده است.

خروج از نسخه موبایل