چشم‌پوشی از تخلف‌های ایران‌زمین نشان از فسادی در شهرداری دارد

ایرانگرد نیوز– شهرداری برای این زمین در سال 91 مجوز ساخت 8 طبقه که 5 طبقه آن زیرزمین است صادر کرده بود. اما ظرف یک سال این مجوز تبدیل به 37 طبقه شد. پرسش شورای شهر این است که چرا کمیسیون ماده 5 در حالیکه آنجا پهنه R231 بوده و باید بافت مسکونی ارزشمند معاصر در آنجا حفظ شود و در نهایت 2 طبقه تراکم به آن داده می‌شد اجازه ساخت برج 37 طبقه را صادر کرده است؟

 

مسعود سلطانی‌فر با اشاره به این دغدغه شورای شهر می‌گوید اجازه تغییر کاربری و اضافه‌شدن به تراکم از اختیارات کمیسیون ماده 5 است اما «شورای شهر به آن انتقاد دارد.» به گفته او این تنها اتفاق بدی نیست که در حاشیه ساخت این مجتمع اتفاق افتاده است.

 

عضو کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تهران در توضیح این اتفاق‌های می‌گوید اول پروانه ساختی برای 8 طبقه صادر شده و پروانه دوم برای 37 طبقه است. سطح اشغال پروانه اول 60 درصد بوده با 15 متر گودبرداری در حالیکه پروانه دوم سطح اشغال 100 درصد دارد با 30 متر گودبرداری. تغییرات ایجاد شده در پروانه ساخت علی‌القاعده بر اساس نظر کمیسیون ماده 5 بوده اما سازنده قبل از اینکه شهرداری منطقه اصلاح پروانه کند شروع به گودبرداری بر اساس پروانه دوم کرده است.

 

سلطانی‌فر از کنار این تخلف به سادگی نمی‌گذرد. به اعتقاد او اینکه شهرداری چشم‌اش را بر این تخلف بسته است نشان می‌دهد « یا فسادی در شهرداری منطقه وجود دارد و یا اینکه از بالا دستور داده‌اند که چشم‌اشان را ببندند». این عضو شورا معتقد است همه دلایل و شواهد و قراین مبتنی بر این است که سازنده قبل از صدور پروانه دوم بر اساس جزئیات آن عملیات انجام داده که باید مشخص شود چه کسی مسئول این تخلف است.

 

تخلف بعدی زمانی انجام شده که سازنده «عملیات ایمنی و مقاوم‌‌سازی جداره‌ و دیواره‌ها را به صورت اساسی» انجام نداده است. سلطانی‌فر معتقد است در این تخلف «هم مشاور پروژه و هم شهرداری» مقصرند چرا که بر خلاف محاسبات آنها باید برای این حجم عظیم خاک‌برداری از دیواره محافظتی استفاده می‌شده است. سلطانی‌فر می‌گوید شورای شهر این موضوع را به دقت بررسی خواهد کرد چون باید مشخص شود «آیا شهردار منطقه تخلف کرده است یا مقام بالادستی‌اش» به او دستور داده است.

 

درآمد نزدیک به 300 میلیارد تومانی شهرداری از صدور اجازه ساخت برای یک برج 37 طبقه در منطقه مسکونی شاهدی است بر اینکه توافق‌های پشت‌پرده شهرداری و سازنده گسترده‌تر از شهرداری منطقه است. اما شورای شهر همچنان بررسی‌هایش در این‌ رابطه ادامه دارد و شناسایی مقصر اصلی به زمان نیاز دارد.

 

Check Also

برگزاری رالی تور گردشگری تهران- شمال

کانون جهان‌گردی و اتومبیل‌رانی با همکاری انجمن موتورسواری و اتومبیل‌رانی ورزش کارگری، رالی تور تفریحی، …