معاون گردشگری کشور در نشست خبری با رسانه ها: کلید موفقیت گردشگری کیفیت، امنیت و احترام و مهمان نوازی است

کلید موفقیت گردشگری کیفیت، امنیت و احترام و مهمان نوازی است/ گردشگری عرصه مهم دیپلماسی عمومی

معاون گردشگری کشور با بیان اینکه کلید موفقیت گردشگری در کیفیت، امنیت، ارائه خدمات مناسب و احترام و مهمان نوازی است گفت: خوشبختانه تمامی این مولفه ها در کشور ما موجود است و از این نظر ظرفیت های بسیار خوبی را درکشور داریم.
به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور، مرتضی رحمانی موحد با بیان این مطلب در نشست خبری پیش از ظهر امروز خود با خبرنگاران رسانه های مختلف که در سالن کنفرانس ساختمان این معاونت برگزار شد افزود: به نظر من گردشگری عرصه مهم دیپلماسی عمومی است و می تواند نقش مهمی در ارتقاء جایگاه جمهوری اسلامی ایران در سطوح بین المللی داشته باشد.
وی با اشاره به این که گردشگری یک مفهوم جامعی است که در حوزه های اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و اجتماعی نقش مهمی را ایفا می کند ادامه داد: گردشگری یک فرایند نسبتا طولانی است که می تواند مشاغل گوناگونی را مورد هدف قرار دهد و به عنوان یک صنعت مهم می تواند نقش تاثیر گذاری در رفع مشکل بیکاری و ایجاد شغل و نیز ایجاد نشاط اجتماعی در بین مردم داشته باشد.
رحمانی موحد در ادامه صحبت های خود به فرمایشات و بیانات مقام معظم رهبری در خصوص گردشگری اشاره کرد و افزود: رهبر انقلاب در بخش هایی از بیانات خود بر اهمیت موضوع گردشگری تاکید کرده و فرموده اند که گردشگری می تواند ابزار ایجاد شغل در کشور باشد.
وی ادامه داد: ضمن اینکه معظم له معتقد هستند باید مفاخر فرهنگی ایران و نیز قابلیت ها و جاذبه های فراوان گردشگری کشورمان به دنیا معرفی شود.
رحمانی موحد ادامه داد: در سخنان رئیس جمهور نیز این تاکیدات را شنیده ایم و وی نیز به عنوان عالی ترین مقام اجرایی کشور بر توسعه و اهمیت صنعت گردشگری تاکید و حتی در آخرین جلسه هیات دولت نیز موضوعاتی در خصوص اهمیت صنعت گردشگری و توسعه این صنعت مطرح شده که نشان از اهمیت و ارزش گردشگری دارد.
وی در بخش دیگری از صحبت های خود به تاکیدات دکتر محمد علی نجفی معاون رئیس جمهور ورئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور در حوزه گردشگری نیز اشاره کرد و ادامه داد: دکتر نجفی نیز در هنگام صدور حکم معاونت گردشگری برای اینجانب نیز شاخصه هایی را مطرح و بر توسعه گردشگری در تمام بخش ها تاکید داشته است.
وی اضافه کرد: وقتی صحبت ها و تاکیدات بزرگان نظام و مسئولان ارشد کشور را با اسناد بالا دستی مقایسه می کنیم متوجه می شویم که این توصیه ها و تاکیدات موضوعات موجود در اسناد بالا دستی را تکمیل می کند.
وی در ادامه صحبت های خود گفت: در توسعه برنامه های گردشگری با دو رویکرد برنامه های کوتاه مدت و بلند مدت روبه رو هستیم که قصد داریم برنامه ها را در این دو محور پیش ببریم.
وی گفت: ضمن اینکه دو موضوع مهم دیگر در پیشبرد برنامه های خود داریم که شامل افق ها و چالش ها می شود که برای رسیدن به افق های از پیش تعیین شده باید چالش هارا از پیش روی برداشت.
معاون گردشگری کشور ادامه داد: در خصوص چالش های موجود باید گفت در زیر ساخت های گردشگری ونیز در سرمایه گذاری دچار ضعف هستیم. ضمن اینکه برخی تصمیمات شتاب زده و غیر کارشناسی نیز به عنوان یکی دیگر از مشکلات و چالش های پیش رو با آن مواجه هستیم.
به گفته رحمانی موحد، پروژه های نیمه تمام، تبلیغات منفی علیه فضای ایران در برخی از رسانه های خارجی و نیز عدم معرفی مناسب جاذبه های گردشگری ایران در رسانه های گوناگون در خارج از کشور از دیگر چالش های پیش روی معاونت گردشگری است.
وی اظهارداشت: با توجه به این چالش های پیش رو افق هایی را نیز در نظر گرفته ایم که امید و نشاط فراگیر در جامعه، افزایش موج علاقه مندی برای سفر به ایران، کاهش تصدی گری ها، تعامل و مشارکت با اقشار مختلف مردم و … در پیشبرد برنامه های خود به آن ها توجه داریم.
این مقام مسئول در ادامه یادآور شد: اصلاح ساختار تشکیلاتی معاونت گردشگری یکی از مهمترین برنامه هایی است که در دستور کار داریم چراکه معتقد هستم سازمان میراث فرهنگی بیشتر از آنکه بخواهد مهم باشد باید مفید باشد و سه اصل مهم هدایت، حمایت و نظارت باید در معاونت گردشگری مورد توجه قرار گیرد.
وی باز بینی در بازاریابی کشورهای هدف را یکی دیگر از مهمترین برنامه های معاونت گردشگری دانست و اضافه کرد: کشورهای همسایه، کشورهایی مانند چین و کشورهای شرق آسیا و نیز کشورهای اروپایی و آمریکای شمالی سه حوزه مهم در بازاریابی کشورهای هدف است.
رحمانی موحد خاطرنشان کرد: معرفی جاذبه های گردشگری و قابیلت های ایران، ایجاد دفاتر اطلاع رسانی و تشکیل کارگروه تسهیلات صدور روادید از دیگر اقدامات مهمی است که در معاونت گردشگری دنبال خواهد شد.
وی در تشریح این کارگروه افزود: کارگروه تسهیلات صدور روادید متشکل از وزارت امور خارجه، وزارت اطلاعات، سازمان میراث فرهنگی و وزارت صنعت، معدن و تجارت است که اولین جلسه این کارگروه تا پایان آذرماه جاری برگزار خواهد شد.
وی احیاء کانون هماهنگی ملی گردشگری را از دیگر برنامه های مهم این معاونت خواند و ادامه داد: این کانون که مصوب سال 1384 دردولت است اجازه می دهد سازمان یک همکاری نزدیک با دستگاه های مرتبط با گردشگری داشته باشد.
وی خاطر نشان کرد: تشکیل کمیته های مصوب دولت ونیز تشکیل شورای عالی سازمان میراث فرهنگی به ریاست شخص رئیس جمهور و هم چنین استفاده از فضای مجازی در معرفی جاذبه های گردشگری و توسعه روابط خارجی از دیگر برنامه های مهمی است که معاونت گردشگری دنبال خواهد کرد.
وی در ادامه صحبت های خود با اشاره به اهمیت فضای مجازی و استفاده از ظرفیت فضای مجازی برای توسعه گردشگری کشور ادامه داد: ساماندهی سایت معاونت گردشگری، تدوین مقررات جامع گردشگری و اصلاح آئین نامه های استانداردسازی تاسیسات، تغییر دیدگاه ها با استفاه از تبلیغات، انتقال دستاورد های موفق کشورهای مختلف جهان در حوزه گردشگری، مدیریت سفر،ارتقاء موقعیت ایران و نیز افزایش تاسیسات و محصولات گردشگری از دیگر برنامه های مهمی است که معاونت گردشگری آن را دنبال خواهد کرد.
رحمانی موحد خاطر نشان کرد: یکی دیگر از مهمترین برنامه هایی که معاونت گردشگری آن را دنبال خواهد کرد استفاده از ظرفیت ایرانیان خارج از کشور است که علاقه زیادی به ایران و توسعه و پیشرفت کشورشان دارند.
وی با بیان اینکه در این خصوص معاندین نظام جایگاهی ندارند افزود: منظورم از ایرانیان خارج کشور ایرانیان علاقه مند و دلسوز است که دین، زبان و فرهنگ مشترکی دارند و علاقه مند به پیشرفت ایران هستند.
وی با بیان اینکه نیازمند همکاری و همیاری رسانه ها هستیم ادامه داد: امیدواریم روزی برسد که بتوانیم در آینده ای نزدیک به خاطر پیشرفت های بزرگ در صنعت گردشگری جشن بگیریم.
معاون گردشگری کشور در بخش دیگری از صحبت های خود با اشاره به اینکه
زیرساخت های گردشگری کشور نیاز به تغییر دارد، افزود: کیفیت، امنیت و ارائه تسهیلات و خدمات مناسب از عناصر مهم برای تقویت گردشگری است.
وی با بیان اینکه امروز ما با گردشگری تخصصی در سه عرصه سلامت، زیارت و ورزشی روبرو هستیم، افزود: فهرستی در خصوص کشورهایی که برنامه مشخصی برای کاهش قیمت روادید، تسهیل در صدور آن و همچنین راه های مختلف دیگر برای رونق گردشگری این کشورها مدنظر قرار گرفته، تهیه شده است و تا پایان سال فهرست تهیه شده به دولت ارائه خواهد شد.
معاون گردشگری کشور خاطرنشان کرد: براساس تاکیدات رییس سازمان میراث فرهنگی، نظام جامع و تعیین تکالیف و مبانی قانونی آن به همت 5 حلقه مرتبط و مکمل صورت خواهد گرفت که در حلقه نخست نشست های مشترک با جوامع،صنوف و اتحادیه ها قرار دارند.
وی افزود: درمرحله دوم کمیته مشورتی گردشگری شامل فعالان هیات علمی ، مدیران و روسای سازمان های فعال در این زمینه قراردارند که وظایف این کمیته جامع تر و وسیع تر است .
رحمانی موحد گفت: فضای مجازی در دو عرصه روابط خارجی از منظر گردشگری که قصد سفر به ایران را دارد و همچنین گردشگر داخلی حائز اهمیت است و باید تقویت شود.
این مقام مسوول درباره برنامه های میان مدت معاونت گردشگری سازمان میراث فرهنگی گفت: استانداردسازی خدمات و تاسیسات که پیش از این در قالب یک قرارداد سه ساله مورد توجه قرار گرفته بود، دریک دوره سه ساله جدید البته براساس تجربیات گذشته و همچنین با رویکرد جدیدتر و مسوولیت بیشتر برای پیمانکاران وفعالان این عرصه تجدید خواهد شد، تا به کمک آن بتوان شاهد رضایت مخطبان باشیم.
وی در این باره افزود: تدوین مقررات جامع و بازبینی و اصلاح آیین نامه ها از جمله برنامه های میان مدت ماست که آغاز شده و برخی اصلاحات نیز صورت گرفته، اما این کار امری زمان براست.
معاون گردشگری کشور درباره آمار نیز اظهار داشت: هر برنامه‌ریزی در هر صنفی شاکله‌اش بر برآورد آمار صحیح است که اگر به صورت علمی سنجیده نشده باشد محصول و خروجی‌اش آمار خشک، فرایند نشده و بدون تجزیه و تحلیل می‌شود.
رحمانی ادامه داد: از برنامه‌های جدی بنده که در این معاونت پیگیری خواهم کرد اجرای نظام اقماری است.
وی در پاسخ به اینکه عمده برنامه‌های معاونان گردشگری در دوره‌های مختلف مشترک است گفت: اینکه 90 درصد برنامه‌ها مشترک است به دلیل این است که معاونان تغییر می‌کنند اما اجزاء گردشگری تغییر نمی‌کند.
معاون گردشگری کشور درباره اینکه در منشور شهروندی تنها دو بند به بحث گردشگری اشاره شده که آن هم در حد سرگرمی و تفریح است گفت: فعلاً منشور شهروندی در حد پیش‌نویس است اگر از ما نظر خواهی کنند نظرمان را اعلام می‌کنیم.
رحمانی درباره فهرست بلند مناطق نمونه گردشگری مصوب دولت گفت: مناطق نمونه فهرست مطولی دارد که بعضی از آنها با مشکلات حقوقی و معارض روبه‌رو شده‌اند و باید مورد بازبینی قرار گیرند.

وی در خصوص اجرای طرح پلیس گردشگری نیز تصریح کرد: معتقدم کسی که مجوز ورود به کشور را دارد و در قالب تور هزینه می‌کند ما همه باید در خدمتش باشیم و نگاهمان تسهیل باشد.
معاون گردشگری کشور درباره گردشگری در ابوموسی نیز گفت: این موضوعی است که باید فراتر از سازمان میراث فرهنگی و گردشگری برای آن هدف‌گذاری شود.
رحمانی موحد در خصوص آمارهای مربوط به ورود گردشگر خارجی نیز خاطر نشان کرد: دراین خصوص البته آمار خامی را داریم اما بر اساس آنچه از پلیس مهاجرت دریافت کرده ایم در 8 ماهه سال جاری 3 میلیون و 500 هزار نفر به کشور وارد شده اند که نسبت به مدت مشابه سال گذشته 24 درصد رشد را نشان می‌دهد.

Check Also

برگزاری رالی تور گردشگری تهران- شمال

کانون جهان‌گردی و اتومبیل‌رانی با همکاری انجمن موتورسواری و اتومبیل‌رانی ورزش کارگری، رالی تور تفریحی، …