تئاترشهر امسال هم میزبان آثار جشنواره می‌شود/ سیاست‌ جدید در بخش بین‌الملل


اسماعیل عالی‌زاد دبیر سی و دومین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر درباره اخباری که مبنی بر تغییر جدول اجراهای عمومی تئاتر شهر بعد از برگزاری جشنواره منتشر شده است به خبرنگار مهر گفت: هر سال بعد از برگزاری جشنواره تئاتر فجر و پایان مراسم اختتامیه، نمایش‌های شرکت‌کننده در جشنواره اجرای عمومی خود را تا بهار سال جدید در سالن‌های مجموعه تئاتر شهر خواهند داشت. این یک روال معمولی است و قرار نیست برای اولین بار رخ دهد.


وی یادآور شد: گفتگوهایی درست یا نادرست با گروه‌های تئاتری به عمل آمده و توافق‌هایی نیز صورت گرفته است اما همه دوستان عزیز و کسانی که در جامعه تئاتری مشغول کار هستند بارها دیده‌اند که معمولا ما برای اجراهای عمومی بعد از جشنواره تئاتر فجر با تغییر برنامه در تئاتر شهر مواجه بودیم. البته این امر به معنی حذف یک گروه یا یک اثر نیست و این جابجایی‌ها نیز امری غیر طبیعی و دور از انتظار نیست.


دبیر جشنواره سی و دوم تئاتر فجر درباره ایجاد شرایطی مناسب برای اجرای عمومی آثار بعد از پایان این دوره از جشنواره تأکید کرد: به دلیل احترامی که برای هنرمندان تئاتری قائل هستیم نتیجه‌گیری قطعی برای اجراهای عمومی بعد از جشنواره را به بعد از برگزاری جلسه‌ای با مدیریت جدید مجموعه تئاتر شهر موکول کردیم. این جلسه در هفته جاری برگزار می‌شود تا اقدامی صورت گیرد که نفع جمعی در آن مورد توجه قرار گیرد.


عالی‌زاد درباره وضعیت بخش بین‌الملل سی و دومین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر از یک سیاست‌گذاری جدید در این بخش خبر داد و گفت: ما در این دوره از جشنواره در بخش بین‌الملل تنها به دنبال دعوت از چند گروه خارجی و اجرای آثار این گروه‌ها در جشنواره نیستیم و نمی‌خواهیم به اجرا شدن چند اثر و تماشاگر بودن هنرمندان تئاتر ایران اکتفا کنیم. قصد ما این است که بخش بین‌الملل جشنواره فرصتی برای تعاملات بینافرهنگی باشد و تعامل مدنظر ما در این دوره از جشنواره فراتر از تجربه‌های پیشین در جشنواره تئاتر فجر است.


دبیر جشنواره تئاتر فجر معتقد است باید در زمینه تعامل فرهنگی و بده بستان فرهنگی در جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر فراتر رویم و به همین منظور از افرادی برای حضور در بخش بین‌الملل جشنواره تئاتر فجر دعوت می‌شود که امکان این بده بستان فرهنگی را فراهم کنند.


وی در پایان گفت: در این برنامه‌ریزی برخی آثار خارجی در ایران اجرای عمومی خواهند داشت و همچنین امکان و شرایط اجرای عمومی آثار هنرمندان ما نیز در کشورهای دیگر فراهم می‌شود.

Check Also

کشف یک طرح مخفی پشت «مونالیزا»

یک دانشمند به کمک دوربین‌های پیشرفته یک طراحی مخفی در لایه‌های زیرین نقاشی «مونالیزا» کشف …