پایان تجمع مقابل وزارت ارشاد/ فرحبخش باز هم حرف‌های جنجالی زد


به گزارش خبرنگار مهر، در ادامه تجمع تعدادی از سینماگران مقابل وزارت ارشاد حبیب کاوش سخنگوی شورای صنفی نمایش گفت: امیدوارم امروز خدا کمک‌مان کند تا دو کلمه حرف حساب به گوش هیات مدیره سابق خانه سینما برسانیم.


وی افزود: 20 سال مدیریت آنها محصولش همین افرادی است که امروز اینجا حضوردارند. این افراد صورت خود را با سیلی سرخ می کنند و شب گرسنه می خوابند ما فقط می خواهیم خانه خودمان را خودمان مدیریت کنیم.


مدیریت خانه سینما به سینما خیانت کرده است


کاوش ادامه داد: در تمام این سال ها امنیت شغلی و بیمه بیکاری وجود نداشته است کما اینکه فیلم “گشت ارشاد” و “زندگی خصوصی” را از پرده پایین کشیدند، در آن روزها این اهالی خانه سینما چه کاری کردند؟ رفتند کنار حوزه هنری و دوستان خود را رها کردند. این مدیریت نشان داده که نسبت به سینما خائن است.  


در ادامه حسین فرحبخش عنوان کرد: اهالی خانه سینما بدنه سینما را از خانه‌شان بیرون کردند و با رانت‌خواری زندگی میلیاردی درست کرده اند در صورتی که من برخی از آنها را می شناسم که  کارمند دولت بوده اند و با حقوق بسیار کمی زندگی می کردند اما حالا ببینید چه زندگی هایی دارند. آنهایی که از این پول‌ها می‌گیرند بیایند و ببینند چه جمعیتی اینجا آمده و چه شعارهایی می‌دهند. این دوستان از خانه سینما دل بکنند و بروند زیرا رانت‌خواری بس است. اشراف‌گری بس است. تبعیض میان سینماگران بس است، اینها زمانی که ارشاد بودند به همه از بالا نگاه می‌کردند و به جز خودشان را در وزارت ارشاد راه نمی‌دادند چون خودشان را بالاتر از بقیه می‌دانستند. آنها باید از این نگاه تحقیرآمیز به بدنه سینما دست بکشند.


وی افزود: اگر اینها دلشان برای سینما می سوزد و راست می گویند پس بهتر است کنار بروند. در صورتی که این کار را نمی‌کنند و به دنبال رانت‌خواری خودشان هستند. برخی از دولت آینده بوی کباب شنیدند ولی نمی‌دانند که خر داغ می کنند.


اهالی خانه سینما به قیامت اعتقادی ندارند


این تهیه‌کننده ادامه داد: این افراد به قیامت اعتقادی ندارند. امروز ببینید بدنه سینما  که همان سیاه‌لشگرها به گفته آنها هستند چه جمعیتی را تشکیل داده‌اند. با دیدن این افراد بهتر است همه چیز را رها کنند و بروند بی احترامی بس است، اشراف گرایی بس است، آنها کسی را در اتاق مدیریت خود راه  نمی دادند بلکه بچه های سینمای بدنه را به منشی و آبدارچی پاس می دادند باید این نگاه تحقیر آمیز تمام شود.


وی تاکید کرد: آنها بدانند تازه این اول راه است و این تجمع ها ادامه دارد. ما از ارشاد و سازمان سینمایی می خواهیم خانه سینما را تحویل صنوف قانونی بدهد و به نیروی انتظامی نیز این موضوع را اعلام کند. اگر قانونی وجود دارد که حق ما را بدهند و اگر قانونی نیست کار به عربده کشی می‌رسد و شعبان بی مخ ها به خیابان می‌آیند.


فرح‌بخش خطاب به وزیر ارشاد هم گفت: ما به وزیر ارشاد اعتراض داریم چرا وقتی هیئت مدیره جدید تشکیل شده است خانه سینما را تحویل آنها نمی‌دهد. چرا پلیس اجازه نمی‌دهد تا خانه سینما به طور قانونی تحویل هیئت مدیره جدید شود. اگر به عربده کشی و شعبون بی‌مخ بازی است می‌شود مانند آنها رفتار کرد.


این تهیه‌کننده درباره سخنان خود در برنامه هفت درباره حضور در برنامه‌های اعتراضی برای گرفتن گرین‌کارت گفت: من گفتم گرین‌کارت و خیلی‌ها ناراحت شدند. من نمی‌گویم انسان نباید به آمریکا و یا اروپا برود اتفاقا باید همه دنیا را دید اما نه اینکه عزت و شرف و دین خود را بفروشد تا بتواند به این کشورها برود.


مسعود اطیابی کارگردان و تهیه‌کننده سینما در سخنانی گفت: به نظر می رسد که ما باید خانه سینمایی داشته باشیم که متعلق به همه باشد. خانه سینما متعلق به همه سینماگران است به هیچ سینماگری نباید توهین کنیم. اگر هم این خانه سینما باز شود همه باید در آن حضور داشته باشند.


در پایان حبیب الله کاسه ساز با تشکر از حضور سینماگران گفت: با این تجمع درخواست ما این بود که قانون حاکم باشد و امیدواریم مسئولان ارشاد تمهیدی بیندیشند تا در خانه سینما باز شود و صنوف قانونی آنجا حضور داشته باشند. امیدواریم با بازگشایی خانه سینما همه در آن حضور داشته باشیم.


پس از صحبت‌های کاسه‌ساز، حاضران به تجمع خود پایان دادند.


در میان این جمع جمال شورجه، حسین فرح بخش، عبدالله علی خانی، محسن محسنی‌نسب، مسعود اطیابی، مرتضی شایسته، مجید کریمی، حبیت الله کاوش، محسن روزبهانی، کیوان امجدیان و… حضور داشتند.


 

Check Also

معرفی نقاشان زن نامدار به بهانه روز جهانی طراحی و نقاشی

 ۱۶ می برابر با ۲۶ اردیبهشت ماه، روز جهانی طراحی و نقاشی اعلام شده است. …