بزرگداشت حبیب آیت‌اللهی در فرهنگستان هنر

به گزارش ایرانگرد نیوز، معاونت پژوهشی فرهنگستان هنر به پاس نیم قرن تلاش هنری و فرهنگی حبیب آیت اللهی نقاش و هنرمند پیشكسوت، مراسم بزرگداشت و نمایشگاهی از آثار این هنرمند را در فرهنگستان هنر برگزار می‌كند.

 

حبیب‌الله آیت‌اللهی در سال ۱۳۱۳ در شیراز متولد شد. وی نقاش ایرانی، پژوهشگر تاریخ هنر و دانشیار دانشگاه شاهد و فرزند آیت‌‌الله حاج شیخ محمد جواد آیت‌اللهی است.

 

استاد آیت اللهی در رشته نقاشی از دانشگاه تهران فارغ‌التحصیل شد و پس از آن به مدرسه عالی هنرهای زیبای پاریس رفت و در رشته آذین‌گری، معماری داخلی، نقاشی دیواری جدید، پیکره‌سازی و طراحی صنعتی تخصص گرفت. وی همچنین در دانشگاه سوربن به تحصیل پرداخت و در سال 1349 در رشته تاریخ هنر تحلیلی و تطبیقی درجه دکترا را دریافت كرد.

 

سرپرستی گروه برنامه‌ریزی هنر و گروه ترجمه و تألیف کتاب‌های هنری، ریاست دانشکده هنرهای زیبا، عضویت شورای عالی علوم انسانی ستاد انقلاب فرهنگی، مؤسس دانشکده هنر دانشگاه شاهد و … از جمله فعالیت‌های وی محسوب می‌شود.

 

ابعاد ملموس اثر هنری، تاریخ تحلیلی هنر ایران از آغاز سکونت آنان در فلات ایران تا جمهوری اسلامی، تاریخ هنرهای تجسمی ایران از آغاز تاکنون، مبانی نظری هنرهای تجسمی، مبانی علمی رنگ و کاربرد آن و شیوه‌های مختلف نقد هنری از جمله آثار تالیفی وی به شمار می‌روند.

 

Check Also

معرفی نقاشان زن نامدار به بهانه روز جهانی طراحی و نقاشی

 ۱۶ می برابر با ۲۶ اردیبهشت ماه، روز جهانی طراحی و نقاشی اعلام شده است. …