میراث فرهنگی و گردشگری دچار بی‎برنامگی است

IMAGE635045767087757788

اسماعیل جلیلی، نماینده مسجد سلیمان در مجلس نهم در گفت و گو با خبرگزاری CHN می‏گوید که در سال‏های گذشته تغییر خاصی در حوزه گردشگری و میراث فرهنگی وجود نداشته است.

او با اشاره به وعده سازمان میراث فرهنگی برای تاسیس موزه در مسجد سلیمان، تصریح ‏می‏کند که حدود از این وعده مسئولان گذشته است، اما هیچ کار اجرایی برای تاسیس موزه در حوزه انتخابیه‏ام انجام نشده‎‏است. از دیگر سو هیچ کار اجرایی برای حفظ و نگهداری میراثی که در این منطقه وجود داشته صورت نگرفته‏است.
جلیلی بی‏برنامه بودن دولت در حوزه میراث فرهنگی و گردشگری را مشکل اصلی این عرصه می‏داند و معتقد است تا دولت برنامه همه جانبه‏ای در این زمینه نداشته باشد، وضعیت گردشگری و میراث فرهنگی نابسامان خواهد ماند. او می‎گوید: «این که به گردشگری شمال کشور توجه شود و رونق بگیرد برای ما مزیت خاصی ندارد. سرزمین ما سرشار از فرصت‏های گردشگری است، اما آیا همه آنها شناخته شده و رشد کرده‏اند؟»
او در ادامه به پتانسیل‏های ایران در حوزه میراث فرهنگی اشاره می‏کند و ادامه می‏دهد: «در حوزه آثار تاریخی ایران دارای بیشترین پتانسیل‏هاست. بطور مثال در شهرستان حوزه انتخابیه ما بیش از صد اثر تاریخی و بنای باستانی بسیاری وجود دارد، اما این شهرستان هنوز اداره میراث فرهنگی ندارد. این یعنی در حوزه میراث فرهنگی برنامه‏ریزی جامعی وجود ندارد. در سال‏های اخیر رویکرد سیاسی بیشتر از رویکرد فرهنگی بر سازمان میراث فرهنگی و گردشگری حاکم بوده‏است.»
او در پاسخ به این سوال که چرا در سال‏های اخیر سازمان میراث فرهنگی رویکرد سیاسی داشته؟ می گوید: «سیاست دولت ها اینطور است. ما خیلی نمی توانیم به این موضوع ورود کنیم، چون از عقبه اهداف دولت اطلاع کافی نداریم. اما دولت ها یکسری برنامه ها و سیاست هایی را در هر دوره تعریف می کنند که سازمان ها موظف به اجرای آن هستند. اگر میراث فرهنگی به جای سرمایه گذاری هایی که در خارج انجام داده، در داخل کشور و برای تقویت زیر ساخت های میراث فرهنگی و گردشگری سرمایه گذاری می کرد، شاید جاذبه ها برای ورود سرمایه گذاران به این بخش بیشتر و بهتر از شرایط کنونی بود.»
عضو کمیسیون برنامه و بودجه با اشاره به وابستگی کشور به اقتصاد نفتی تصریح می کند: «ما اگر بخوهیم از حوزه اقتصاد نفتی جدا شویم باید به وجود اقتصادهای دیگر مثل گردشگری میراث تاریخی و طبیعی توجه کنیم، چون این حوزه‏ها می‏تواند برای ما مفید باشند. دولت باید تلاش می‏کرد این ظرفیت را افزایش دهد که اگر امروز در تامین منابع خودمان دچار بحران و نوسانات شدیم، بتواند از این ظرفیت پایدار استفاده کند.»

Check Also

مدیر پایگاه میراث جهانی چغازنبیل و هفت تپه: هیچ استعلامی برای احداث کارخانه در محوطه جهانی چغازنبیل از میراث‌فرهنگی گرفته نشده است/ ۲ بار شکایت کردیم

عاطفه رشنویی مدیر پایگاه میراث جهانی چغازنبیل و هفت تپه  گفت: «در سال ۹۷ بخش …