ضحاک ماردوش در سنگلج بازیچه اهریمن می‌شود/روايت موزيكال از داستاني تاريخي


شهاب حسین پور کارگردان نمایش “سرآشپز پیشنهاد می كنددهد” درباره اجرای این اثر نمایشی بر اساس داستان معروف ضحاک به خبرنگار مهر گفت: نمایش “سرآشپز پیشنهاد می‌کند” یک مجموعه اتودهای کارگاهی است که در مدت زمانی نزدیک به 9 ماه در یک آزمون و خطا شکل گرفت. ابتدا بچه هاي گروه نمایش به بهانه اجرای نمایشنامه “ضحاک” غلامحسین ساعدی دور هم جمع شدند اما کار بر اساس اتودهایی که زدیم به یک نمایش شاعرانه و موزیکال تبدیل شد.


وی افزود: رضا شفیعیان بر اساس پیشنهادهاي بچه‌های گروه و اتودهایی که می زدند نمایشنامه را نوشت که در نهایت به یک کمدی موزیکال و یک پارودی تبدیل شد که ارتباط چندانی به نمایشنامه “ضحاک ” نداشت. هدف از اجرای این نمایش پررنگ کردن شخصیت ضحاک نبود چون ضحاک این نمایش با ضحاک اصلی فرق دارد. او شخصیتی سخیف است که توسط اهریمن بازیچه قرار داده شده و دست به جنایت می‌زند.


حسین پور متذکر شد: ضحاک این نمایش که کاراکترش در چند صحنه اول کاملا معرفی می شود برای پایدار ماندن حکومتش به حرف سرآشپز که همان اهریمن است گوش می دهد و سپس داستان مارها و توهم روییدن آنها بر شانه هایش شکل می گیرد. در صحنه پایانی نمایش داستان کاوه آهنگر و سرنگونی ضحاک را نمی بینیم اما ضحاک و میر‌غضبش در زندان هستند و ما عاقبت این سفاک را می بینیم.


وی درباره استفاده از شخصیتهای فرعی مثل شهرناز و ارنواز در روایت این اثر توضیح داد: در همه نمایشنامه ها یک موضوع مهم و اصلی پررنگ می شود و رسالت نمایشنامه این است که مفهوم مد نظر را انتقال دهد. باقی داستانک ها و شخصیتهای مکمل برای این این وارد داستان می شوند تا به فضاسازی کار کمک کرده و حرف اصلی را به درستی مطرح کنند.


این کارگردان ادامه داد: در نمایش هایی که تم سیاسی دارند تنها راه چاره برای فرار از سانسور و ممیزی، بردن داستان به فضایی کمدی است و به این شکل شخصیتها می توانند خودشان را نشان دهند. ما تمام تلاشمان را کردیم تا تغییراتی در میزانسن‌ها و حال و هوای نمایش نسبت به اجرای سه سال قبل بدهیم اما کمبود وقت اجازه تغییرات زیاد را به ما نمی داد. “سرآشپز پیشنهاد می‌کند” سه سال قبل در جشنواره دانشگاهی، جشنواره سنتی آیینی و جشنواره ملی جوان ایرانی اجرا شده بود.


حسین پور درباره حمایت از این نمایش گفت: ما درخواستی را به قادر آشنا مدیر مرکز هنرهای نمایشی مبنی بر حمایت از کار ارایه داده ایم که این نامه به آقای گله دارزاده رئیس شورای حمایت از آثار نمایشی داده شده است که امیدوارم مورد توجه قرار گیرد. اما متاسفانه تا امروز ما ریالی کمک هزینه دریافت نکردیم و همه کارها بر اساس هزینه های شخصی انجام گرفته است. معتقدم در شرایط فعلی تئاتر نیازمند حمایت تماشاگران است و مخاطبان ما نیز از دیدن نمایشی کمدی لذت می‌برند امیدوام استقبال از این کار تا پایان اجراها ادامه یابد.


مخاطبان با موسیقی”سر آشپز پیشنهاد می کند” همذات پنداری می‌کنند


همچنین آرش عزیزی که طراح موسیقی این اثر نمایشی است درباره استفاده از موسیقی نواحی مختلف در این کار به خبرنگار مهر گفت: هدف از اینکه موسیقی نواحی مختلف در اين نمایش استفاده شده است این بود که اثر بتواند با تماشاگران ارتباط پیدا کند. چون یک کار ایرانی با مولفه های نمایش ایرانی اجرا می شود موسیقی آن هم باید بر اساس موسیقی محلی نواحی مختلف ایران شکل بگیرد. تلاش کردیم تماشاگر کرد زبان یا شمالی ما زمانی که کار را می بیند با آن احساس همذات‌پنداری کند. در نهایت تلاش کردیم به تماشاگر احترام بگذاریم.


وی در پايان توضيح داد: استفاده از موسیقی نواحی مختلف ارتباط مفهومی با داستان ندارد اما با توجه به حال و هوا و فضای قصه از موسیقی که با روند داستان هماهنگ بود بهره گرفتیم. این نمایش چون یک کار موزیکال است از حجم موسیقی بالایی بهره برده اما تا پایان قصه کم کم از حجم موسیقی با توجه به روند داستان کم می شود تا جایی که در صحنه پایانی ما فقط افکت داریم و دیگر از موسیقی استفاده نمی شود. با افزایش بحران در نمایش از حجم موسیقی هم کاسته می شود.


نمایش “سرآشپز پیشنهاد می کند” نوشته رضا شفیعیان و به کارگردانی مشترک رضا شفیعیان و شهاب الدین حسین پور از 23 تیرماه ساعت 21 در تماشاخانه سنگلج اجرا می‌شود. فروغ قجابگلی، سارا باهنر، شهروز شبستری، وحید راد، رضا شفیعیان، حمیدرضا خلیلی و شهاب الدین حسین پور بازیگران این اثر نمایشی هستند.


همچنین دیگر عوامل نمایش عبارتند از طراح صحنه: سعید یزدانی، طراح لباس: آذین دخت احتشامی، طراح موسیقی: آرش عزیزی، طراح گریم: احمد نگهبان، طراح پوستر و بوروشور: محمد مساوات و دستیاران کارگردان: مهدی بیاتی و نوشین طهماسبی.

Check Also

معرفی نقاشان زن نامدار به بهانه روز جهانی طراحی و نقاشی

 ۱۶ می برابر با ۲۶ اردیبهشت ماه، روز جهانی طراحی و نقاشی اعلام شده است. …