نخستین فصلنامه تخصصی کودک و نوجوان منتشر شد


به گزارش ایرانگرد نیوز، فصلنامه “تجیر”به تئاتر کودک و نوجوان نگاهی تخصصی دارد و با رویکرد تحلیلی و پژوهشی به این شاخه هنری می پردازد و تلاش دارد در قالب تهیه گزارش مستند، گردآوری مقالات تخصصی اسیتژ و دستاوردهای روز در سطح بین الملل مطالب تخصصی را در دسترس فعالان، علاقمندان و متخصصان این حوزه قرار دهد.


در بخش “دست خط” فصلنامه، نوشته مدیر مسوول با عنوان “توسعه مرزهای تئاتر کودک و نوجوان” و “در جست و جوی راه های نو” نوشته بهزاد صدیقی، سردبیر فصل نامه ارایه شده است. بخش “ایستگاه” به گزارش و گفت وگو اختصاص دارد و گفت و گویی با عنوان”تئاتر کودک و نوجوان ایران هنوز در کودکی به سر می برد”، گزارش “بازار تئاتر کودک و نوجوان در یک نگاه” نوشته سهیل یوسفی و گزارش جشنواره تئاتر اشتارک اشتوک در فرانکفورت آلمان”فرزند خوب قطعه بزرگ و قوی در زندگی است” نوشته شهرام کرمی را در این بخش می خوانید.


بخش “رودررو” شامل سه گفت گو با صادق رضایی، مدیر عامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، مجید امرایی، دبیر بازار تئاتر کودک و نوجوان و اکرم قاسم پور، پژوهشگر تئاتر و استاد دانشگاه است.”درنگ” بخش دیگری از فصل نامه “تجیر” محسوب می شود که با دو مقاله “کودکی بخش مهمی از زندگی است” نوشته احمد سلیمانی و “این یک مقاله علمی نیست!” اثر محمدرضا کوهستانی تکمیل شده است.


“وجوه تمایز و اشتراک میان تئاتر خردسال، کودکان و نوجوانان” نوشته حسین فدایی حسین، “تئاتر کودک و تبیین جنبه های دراماتیک آن با سایر تئاتر” اثر مهبود مهرنوش، “120 نکته برای نمایش گران برای شناخت مخاطب کودک” اثر منوچهر اکبرلو، “تئاتر کودک و نوجوان زنده است” نوشته فرشته حبیبی،”جای خالی نمایش های جریان ساز” نوشته سلیم باشکوه، “سفری به موقعیت های داستانی و نمایشی” نوشته حسن پارسایی و “نوجوانان و راه های انحراف از مسیر نابودی” نوشته علیرضا نراقی در بخش “زاویه” آمده است.


مخاطبان “تجیر” می توانند در بخش “آن سو” که مطالبی را در سطح بین المللی مطرح می کند نوشته هایی از “نقش فانتزی در تئاتر کودک و نوجوان” با آشیش کومار قوش، “اشتراک رویاهایم با دیگران” نوشته میشل مورپار، اخبار و رویددادها و گفت و گو با ایوت هاردی، رئیس اسیتژ جهانی را بخوانند. در بخش “گنجه” کتاب ها و نمایشنامه هایی در عرصه تئاتر کودک و نوجوان توسط اشکان خیل نژاد معرفی شده است.


وب گاه همانطور که از عنوان آن برمی آید به معرفی وب اختصاص دارد که در این شماره به معرفی وب گاه “تئاتر کمدیا” اختصاص یافته است.”پرسه” از عناوین دیگر فصلنامه به بیستمین جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان می پردازد و در بخش آخر “دو نقطه” نمایشنامه “تصمیم تصمیم” اثر مهدی فرشیدی سپر منتشر شده است.


عنوان فصلنامه با توجه به معنای اسم خاص “تجیر” از ترجمه حروف اول مرکز ملی اسیتژ ایران (tajir)گرفته شده است. همچنین به معنای محتوایی “تجیر” در نمایش خیمه شب بازی که حایل بین خیمه شب باز و عروسک است توجه شده است.


شماره نخست فصلنامه تخصصی تئاتر کودک و نوجوان “تجیر” با مدیر مسوولی صدیقه حسن زاده با قیمت 9500 تومان از سوی مرکز ملی اسیتژ ایران منتشر شده و در دکه روزنامه فروشی ها به فروش می رسد. مدیر هنری “تجیر” جعفر ذهنی است. جلد نخستین شماره تجیر به عکسی از نمایش “هملت شاه زاده دانمارک” به کارگردانی رضا بابک اختصاص دارد.

Check Also

معرفی نقاشان زن نامدار به بهانه روز جهانی طراحی و نقاشی

 ۱۶ می برابر با ۲۶ اردیبهشت ماه، روز جهانی طراحی و نقاشی اعلام شده است. …