ایرانگرد نیوز

همتی به “مرز” تئاترشهر رسید/ گلایه از اختصاص سالن نامناسب برای اجرا


سیروس همتی در گفتگو با خبرنگار مهر از اجرای نمایش “مرز” از جمعه 18 مرداد ماه به مدت یک ماه در کارگاه نمایش تئاتر شهر خبر داد و گفت: متاسفانه به خاطر متعهد بودن برخی بازیگرانم به کارهای تصویری نتوانستم با تعدادی از آنها برای اجرای این نمایش هماهنگ باشم بنابراین دو نفر از بازیگران کار نسبت به اجرای سه سال قبل تغییر کرده‌اند. در حال حاضر خسرو شهراز، جمشید صفری، نادیا فرجی، اتابک نادری و قربان نجفی در این نمایش بازی می‌کنند.


وی افزود: همانطور که از نام این نمایش مشخص است این اثر درباره اتفاقاتی است که در مرز ایران و عراق می افتد. قهوه‌خانه‌ای که بین این دو مرز قرار دارد و سربازی که نمی‌خواهد تحت اختیار مافوقش باشد محور داستان هستند. زمان وقوع نمایش ارتباطی به جنگ ایران و عراق ندارد و می‌تواند قابل تعمیم به همه زمانها باشد.


بازیگر سریال “خداحافظ بچه” درباره نامناسب بودن سالن کارگاه نمایش برای اجرای این اثر گفت: متاسفانه مدیر قبلی تئاتر شهر در حق این نمایش اجحاف کرده است. شورای حمایت از آثار نمایشی با توجه به متن این نمایش و گروه بازیگران به من پیشنهاد اجرا در سالن سایه را دادند، من نیز دو بار درخواستم را به سید صادق موسوی مدیر تئاتر شهر ارائه دادم اما هیچ جوابی دریافت نکردم و در نهایت کارگاه نمایش برای اجرا در نظر گرفته شد که سالنی بسیار نامناسب است. چطور 5بازیگر حرفه ای باید در یک دخمه اجرا بروند؟


همتی افزود: هرکدام از سالن های تئاتر شهر تعریف مشخصی دارد. کارگاه نمایش برای کارگردان هایی که کارهای اولشان است و در جشنواره های مختلف برگزیده می شوند در نظر گرفته شده است پس چرا من که هجدهمین نمایشم را روی صحنه می برم باید در این سالن اجرا بروم. زمانی که درباره این اقدام از موسوی سوال کردم او به من پاسخ داد که در برخی مواقع تعاریف ما ممکن است تغییر کند. امیدوارم کیفیت کار به شکلی باشد که تماشاگران از نمایش لذت ببرند و در سالن احساس خفگی نکنند. من می توانستم از اتابک نادری که مدیر تازه تئاتر شهر است و در این نمایش هم به عنوان بازیگر حضور دارد درخواست کنم سالن مناسب‌تری در اختیارم قرار دهد اما این کار را نکردم چون دور از انصاف بود.


کارگردان نمایش “ما سه نفر بودیم” یادآور شد: متاسفم که بدون دیدن یک نمایش سالن اجرای آن را مشخص می‌کنند، این کار دور از انصاف است که به نمایشی که سه پرسوناژ دارد سالنی بزرگ را اختصاص می دهند اما من که تجربه بیشتری نسبت به خیلی از همکارانم دارم باید در این سالن نامناسب کارم را اجرا کنم. متاسفانه اگر در این سالن با ظرفیت کامل هم اجرا برویم هنوز دخل و خرجمان با یکدیگر یکی نخواهد شد.


این نمایشنامه نویس درباره دیگر فعالیت‌هایش توضیح داد: نمایشنامه “ضلع پنجم یک مربع” را برای حضور در جشنواره تئاتر فجر پیشنهاد داده ام که منتظر اعلام نتایج هستم. همچنین مهدی رحیمی و رویا کاکاخانی نیز دو نمایشنامه من با عنوان “یک شاخه گل سرخ” و “نیلوفر” را برای حضور در جشنواه تئاتر فجر پیشنهاد داده اند که امیدوارم پذیرفته شود.


همتی در پایان یادآور شد: خوشبختانه قرار است یکی از کتابهایم با نام “در همین نزدیکی” که شامل سه نمایشنامه “در همین نزدیکی”، “هفت هشتم” و “محال هم ممکن است” است توسط انتشارات نیستان به چاپ دوم برسد. البته قرار است در چاپ دوم این کتاب دو نمایشنامه “الهه” و “حکایتی از روایتی ناتمام” نیز به سه نمایشنامه قبلی افزوده شود. در چاپ‌های بعدی نیز دو نمایشنامه دیگرم با عنوان‌های “فولاد هرگز زنگ نمی زند” و “یک شاخه گل سرخ” به دیگر نمایشنامه ها افزوده خواهد شد تا مجموعه آثار من در یک جلد وارد بازار کتاب شود.

خروج از نسخه موبایل