تنظیم مجدد قطعاتی از همایون خرم با پیانو و ویولن/ لطفا دانلود نکنید


بابک شهرکی، آهنگساز و تنظیم‌کننده این آلبوم موسیقی در گفتگو با خبرنگار مهر در معرفی قطعات مختلف آن گفت: این آلبوم که قطعاتش از آثار نام‌آشنای استاد همایون خرم است، آثاری هستند که آنها را برای پیانو و ویولن تنظیم کردم.


وی ادامه داد: “غوغای ستارگان”، “ر فته”، “در میان گلها”، “پریشان”، “شهزاده رویاها”، “راز دل” از جمله قطعاتی هستند که در این آلبوم آن را برای اجرای ویولن و پیانو انتخاب و تنظیم کرده ام. این در حالی است که تمام تلاش خود را انجام دادم تا در تنظیم آهنگ‌ها به سبک آهنگسازی استاد همایون خرم وفادار بمانم.


شهرکی با اشاره به اینکه در نسخه اولیه این آهنگ‌ها از دستگاه‌های اصیل موسیقی ایرانی استفاده نشده است، توضیح داد: همین امر باعث شد استفاده از ساز پیانو و ویولن آنچنان دشواری برای من ایجاد نکند و فکر می‌کنم آلبوم تبدیل به اثری شده که می تواند مورد توجه مخاطبان قرار گیرد.


این نوازنده و آهنگساز درباره روند تولید آلبوم “گلهای خرم” گفت: جریان تولید یک هفته بعد از فوت استاد همایون خرم آغاز شد و تا چندی قبل هم تهیه و ضبط آن ادامه داشت که خوشبختانه بعد از دریافت مجوز انتشار به زودی توسط موسسه‌های پارت صدا و آوای باربد وارد بازار موسیقی خواهد شد.


وی خاطرنشان کرد: این آلبوم قابلیت‌های خوبی برای اجرای زنده دارد که اتفاقا در این مورد هم برنامه‌ریزی‌هایی را انجام دادیم که به زودی جزییات آن اعلام خواهد شد. اما برپایی چند کنسرت بعد از رونمایی از آلبوم در تاریخ هایی که هنوز مشخص نیست برای ما قطعی است.


رعایت نشدن کپی رایت ذوق هنرمندان را کشته است


شهرکی در بخش دیگری از صحبت‌هایش با انتقاد از شرایط این روزهای موسیقی تصریح کرد: متاسفانه موسیقی ایران در سالهای اخیر دچار چالش های فراوانی است که برای برون‌رفت از این وضعیت نیازمند بررسی موارد متعددی هستیم که در یک یا دو جمله نمی توان به آن اشاره کرد. اما بحث کپی رایت یکی از مهم‌ترین مواردی است که واقعا ذوق هنرمندان موسیقی را کشته است.


این آهنگساز با بیان اینکه برگشت مالی برای موسسات تولید آثار موسیقایی به دلیل رعایت نکردن قانون کپی‌رایت در وضعیت مطلوبی نیست، خاطرنشان کرد: در وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات بنا به شرایط قانونی کشورمان نسبت به فیلتر تعدادی از سایت ها اقدام می کند پس چرا با این شرایط نباید فیلترینگی برای توزیع آثار موسیقایی در اینترنت وجود داشته باشد؟ اصولا چرا موسیقی فیلترینگ ندارد؟ چرا آهنگ های آلبوم یک آهنگساز روزی که روانه بازار موسیقی می شود باید در بعد از ظهر همان روز به راحتی در اینترنت قابل دسترس باشد؟


چرا باید همه آثار موسیقی در اینترنت قابل دانلود باشد


وی در پایان گفت: متاسفانه صدا و سیما که در ظاهر اهداف خیرخواهانه ای را دنبال می کند به راحتی قطعات موسیقی آهنگسازان مختلف را بدون در نظر گرفتن کوچک ترین حقوق مادی و معنوی آنها مکررا در شبکه های مختلف تلویزیونی و رادیویی پخش می کند. در حالیکه در همه جای دنیا رواج دارد که به محض پخش یک اثر آهنگساز از رسانه، مبلغی به صورت اتوماتیک به حساب صاحب اثر واریز می‌شود. جریانی که به هیچ عنوان در کشورمان رعایت نمی شود و باعث شده موسیقی در ایران این چنین دچار بحران شود.


“اشک من هویدا شد” با آهنگسازی همایون خرم و خوانندگی شهریار بلوچستانی و آلبوم “سرود شب” به آهنگسازی زنده‌یاد همایون خرم و خوانندگی قاسم رفعتی و پسرش امیر رفعتی تازه‌ترین آثار بابک شهرکی در عرصه موسیقی است که تنظیم آنها را برعهده داشته است.

Check Also

معرفی نقاشان زن نامدار به بهانه روز جهانی طراحی و نقاشی

 ۱۶ می برابر با ۲۶ اردیبهشت ماه، روز جهانی طراحی و نقاشی اعلام شده است. …