ایرانگرد نیوز

اعزام تیم‌های باستان‌شناسی به سیمره/ پیگیری‌ها برای تعویق زمان آبگیری سد ادامه دارد

اعزام تیم‌های باستان‌شناسی به سیمره/ پیگیری‌ها برای تعویق زمان آبگیری سد ادامه دارد

رئیس پژوهشکره باستان‌شناسی از اعزام تیم‌های باستان‌شناسی، مرمت، حفاظت و کاوش به محوطه تاریخی سیمره خبر داد و گفت: پیگیری‌ها برای تعویق زمان آبگیری سد ادامه دارد.

حمیده چوبک از آغاز عملیات کاوش، حفاظت و مرمت در محوطه تاریخی سیمره خبر داد و گفت: از 16 بهمن ماه، 3 هیات باستان‌شناسی به این محوطه اعزام شده‌اند و 2 هیات دیگر هم تا اواخر بهمن ماه در سیمره مطالعات باستان‌شناسی را آغاز خواهند کرد.

رئیس پژوهشکده باستان‌شناسی ادامه داد: سد سیمره یکی از شاخص‌ترین و مهمترین محوطه‌های باستانی پیش از تاریخ است که آثار ارزنده‌ای در خود جای داده و می‌تواند به یکی از قطب‌های گردشگری کشور تبدیل شود.

چوبک با اشاره به اینکه وزارت نیرو در رابطه با توقف آبگیری سد سیمره تعامل خوبی با سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری داشته است، تصریح کرد: با توجه به وجود آثار ارزنده‌ای در این محوطه، اقدامات ما باید به سمت جلوگیری از آبگیری و آغاز مطالعات حرکت کند.

وی بر حضور 20 گروه باستان‌شناسی، حفاظت، کاوش و مرمت در محوطه تاریخی سیمره تاکید کرد و افزود: اگر رویکرد ما در سیمره باستان‌شناسی، حفاظت و مرمت نباشد بسیاری از آثار تخریب می‌شود.

رئیس پژوهشکده باستان‌شناسی تصریح کرد: تیم‌های حاضر در سد سیمره در حال حاضر از کارشناسان و باستان‌شناسان داخلی هستند اما در صورت نیاز از گروه‌های خارجی هم استفاده خواهد شد.

چوبک در ادامه به گستردگی این محوطه تاریخی اشاره کرد و گفت: با توجه به گستردگی آثار و محوطه تاریخی سیمره، یک ماه زمان کمی است و به نظر می‌رسد کار علمی و پژوهشی در این منطقه با زمان بیشتری نیاز دارد.

وی ادامه داد: پیگیری‌های سازمان میراث فرهنگی برای تعویق زمان آبگیری ادامه دارد و ما امیدواریم با توجه به آگاهی مسئولین وزارت نیرو نسبت به اهمیت این محوطه، آبگیری سد به زمان دیگری موکول شود.

رئیس پژوهشکده باستان‌شناسی در پایان گفت: در حال حاضر تیم‌های اعزام شده به این محوطخ تاریخی عملیات کاوش، مرمت، حفاظت و باستان‌شناسی را به طور همزمان انجام می‌دهند.

خروج از نسخه موبایل