لغو کنسرت شهریورماه گروه “شمس”/ اعتراض به عملکرد میراث فرهنگی

به گزارش ایرانگرد نیوز، در این بیانیه آمده است: در پی برخی ناهمانگی های صورت گرفته از سوی سازمان میراث فرهنگی در رابطه با اجرای کنسرت گروه شمس به سرپرستی  کیخسرو پورناظری در کاخ نیاوران در تاریخ‌های ششم تا نهم شهریور گروه شمس طي بيانيه اي اعلام می دارد که مکان و تاریخ این کنسرت تغییر کرده است.

 

گروه شمس ضمن اعلام این موضوع که در فضای کنونی کشور که عزمی جدی در رسانیدن کشتی توفان زده بی‌نظمی و بي‌مسئولیتی در مدیریت فرهنگی به  ساحل آرام خردگرایی و فرهنگ مدارانه وجود دارد،  طي بيانيه اي تنها به نوشتاری جهت آگاهی  و احترام به مخاطبان هنر و موسیقی و همچنین آشنایی مسولان دولت جدید با مشكلات هنرمندان اكتفاء مي‌كند.

 

چنانچه كه گفته شد قرار بود کنسرت گروه شمس در کاخ نیاوران برگزار شود و براساس توافق تهیه‌كننده برنامه با مدیریت کاخ مقرر گردید مبلغ 15 میلیون تومان براي اجاره هر شب كاخ نياروان پرداخت شود که نسبت به 5 سال گذشته نزديك به 300 درصد افزایش قیمت داشته‌است.

 

با توجه به اينكه این تنها هزینه اجاره زمینی متروكه در كاخ نياوران بوده و از سوي ديگر با توجه به هزینه اداره اماکن، نور، صدا، تهيه سن، دکور و موارد ديگر هر شب مجموعا نزدیک به هشتاد میلیون تومان هزینه  بر‌آورده شد. یعنی برگزاري كنسرت گروه شمس  برای هر صندلی مبلغی بیش از بیست وهفت هزار تومان  بدون دستمزد گروه و تهیه کننده مي‌شده که این مبلغ با استاندارد جهانی به هیچ وجه قابل مقایسه نیست.

 

با این وجود پس از پرداخت بیعانه به کاخ و طي روند اخذ مجوزهای لازم از سوي دفتر موسيقي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي كه شبيه گذر از هفت خوان رستم درطي يك ماه بوده، مجموعه نیاوران در زمان مدیریت سابق اين سازمان در اقدامی غیراخلاقی مبلغ بيش از 22 میلیون تومان را برای عقد قرارداد اعلام کرد كه رقمي بيش از توافق اوليه بود.

 

ضمن تاکید بر اینکه گروه شمس در عمر 32 ساله خود با وجود مشكلات و كارشكني‌هايي كه نه نتها بر اين گروه بلكه بر اهالي هنر و موسيقي رفته هرگز دنبال جنجال و حاشیه سازی  نبوده و با توجه به تغییر مدیریت این نهاد فرهنگی – ملي، امید است که این قبیل برآوردهای صرفا مالی و عاری از نگاه فرهنگی که مایه دلسردی اهالی هنر است هرگز پیش نیاد و سازمان میراث فرهنگی براستی پاسدار میراث فرهنگی سرزمینمان باشد.

 

زمان و مکان برگزاری کنسرت گروه شمس به زودی اعلام خواهد شد.

 

Check Also

معرفی نقاشان زن نامدار به بهانه روز جهانی طراحی و نقاشی

 ۱۶ می برابر با ۲۶ اردیبهشت ماه، روز جهانی طراحی و نقاشی اعلام شده است. …