جلب مشارکت بخش خصوصی در مرمت و بهره برداری از بناهای میراثی/کرمان می تواند محور کویر گردی شود

جلب مشارکت بخش خصوصی در مرمت و بهره برداری از بناهای میراثی/کرمان می تواند محور کویر گردی شود

معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری از جلب مشارکت بخش خصوصی در مرمت و بهره برداری اماکن و بناهای تاریخی خبر داد.

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی وگردشگری مسعود سلطانی فر در نشست کارگروه میراث فرهنگی ، صنایع دستی وگردشگری استان که شب گذشته با حضور رزم حسینی استاندار کرمان، اعضای کاگروه و جمعی از فعالان بخش خصوصی در محل استانداری کرمان برگزار شد با اشاره به بازدید خود از ارگ بم  افزود:با همت و اراده خوبی که در بین دست اندر کاران و مسئولان بخش های مختلف وجود دارد گامهای موثری در بازسازی  ارگ بم برداشته شده و بازسازی و مرمت آن به صورت مستمر ادامه خواهد یافت.

سلطانی فر با اشاره به دیدگاههای رئیس محترم جمهور در خصوص ضرورت توجه ویژه به صنعت گردشگری بیان کرد: گردشگری در تمام دنیا از ایجاد اشتغال، ارزآوری و گسترش تعاملات فرهنگی بین ملل نقش ویژه ای دارد و از این رو با توجه به اینکه در بخشهای دیگر به زمان و سرمایه بیشتری نیاز است  بسیار مورد تاکید قرار دارد.

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به ضرورت مشارکت جدی بخش خصوصی در این حوزه اشاره کرد و افزود: نگاه ما حاکمیتی، تسهیل کننده و برطرف کننده موانع و بازکننده گره ها است.از این رو خواهان مشارکت همه دستگاهها مرتبط با صنعت گردشگری هستیم.

معاون رئیس جمهور به اجرای طرح مشارکت بخش خصوصی در مرمت اماکن تاریخی و بهره برداری از آنها اشاره کرد و گفت: در این طرح از یک طرف از تخریب و آسیب به آثار جلوگیری و از سوی دیگر به ایجاد اشتغال برای جوانان کمک می کنیم؛ بر مبنای این طرح سازمان میراث فرهنگی ضوابط و استاندارهای خود را مطرح می کند و بخش خصوص مرمت، نگهداری و بهره برداری از این اماکن را بر مبنای ضوابط مذکور برای مدت معینی در دست می گیرد.

وی با بیان اینکه 20میلیون گردشگر در افق 1404 پیش بینی شده است خاطرنشان کرد: گرچه زمان زیادی برای رسیدن به این آمار سپری شده و کار بسیار سختی به نظر می رسد اما با توجه به ظرفیت بالای صنعت گردشگری در کشور غیر ممکن نیست.

سلطانی فر در بخش دیگری از صحبتهای خود به جاذبه های گردشگری استان کرمان اشاره  کرد و گفت: هر آنچه در بخش گردشگری این استان دیدم ظرفیت و پتانسیل بود.کرمان می تواند به عنوان یکی از رشته های جذاب گردشگری  محور کویر گردی  قرار گیرد و حضور بخش خصوصی در این زمینه مشکل گشاست.

وی ادامه داد: از 13 اقلیم شناسایی شده در دنیا 11 اقلیم در ایران وجود دارد و استان کرمان از این نظر به دلیل وجود گرمترین نقطه دنیا (گندم بریان)جزء برترین ها به شمار می رود.

معاون رئیس جمهور در پایان صحبتهای خود در خصوص گردشگری حلال نیز افزود: این نوع از گردشگری قصد دارد از 57 کشور عضوOIC  (کشورهای عضو کنفرانس اسلامی) گردشگر جذب کند و ما قصد داریم  جدی به این موضوع بپردازیم.

یادآور می ود؛ در ابتدای نشست کارگروه میراث فرهنگی ، صنایع دستی وگردشگری استان کرمان نماینده مردم کرمان در مجلس شورای اسلامی، جمعی از مدیران استانی و فعالان صنعت گردشگری به بیان نقطه نظرات و پیشنهادات خود پرداختند.

Check Also

برگزاری رالی تور گردشگری تهران- شمال

کانون جهان‌گردی و اتومبیل‌رانی با همکاری انجمن موتورسواری و اتومبیل‌رانی ورزش کارگری، رالی تور تفریحی، …