اجرای برنامه‌های ویژه سازمان میراث فرهنگی در موزه‌ها و اماکن تاریخی-فرهنگی

اجرای برنامه‌های ویژه سازمان میراث فرهنگی در موزه‌ها و اماکن تاریخی-فرهنگی

رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری از اجرای برنامه‌های ویژه این سازمان در موزه‌ها و اماکن تاریخی-فرهنگی همزمان با فرارسیدن ایام نوروز خبر داد.

امین عارف‌نیا از تمهیدات ویژه سازمان برای ارائه خدمات مناسب به مسافران نوروزی خبر داد و گفت: با توجه به اینکه ایام نوروز، فرصتی مناسب برای معرفی هر چه بهتر موزه‌ها و اماکن میراث فرهنگی کشورمان است، سازمان میراث فرهنگی دستورالعمل‌ها و برنامه‌های ویژه‌ای را در تمامی استان‌ها و مراکز تحت پوشش اجرایی می‌کند.

وی با اشاره به فعالیت تمامی موزه‌ها و اماکن وابسته فعال در روزهای پنجشنبه 29 اسفند و جمعه اول فروردین سال 93، تصریح کرد: ساعت کار موزه‌ها و اماکن وابسته به سازمان میراث فرهنگی در ایام نوروز از ساعت9 تا 19 خواهد بود، افزایش ساعت کاری کاخ‌موزه‌ها، موزه‌ها و اماکن فرهنگی-تاریخی که ظرفیت بازدید بیشتری دارند با صلاحدید مدیران کل استان‌ها و مدیران کاخ‌موزه‌ها امکانپذیر است.

رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی سازمان همچنین به لغو تعطیلی هفتگی موزه‌ها و اماکن تاریخی-فرهنگی تحت پوشش در ایام نوروز اشاره کرد و افزود: نرخ ورودی موزه‌ها و اماکن تاریخی-فرهنگی تحت پوشش سازمان میراث فرهنگی در ایام نوروز تغییر نمی‌کند.

عارف‌نیا از باز بودن تمامی موزه‌ها و اماکن فرهنگی-تاریخی تحت پوشش در روز 13 فروردین خبر داد و اظهار داشت: براساس بخشنامه‌ای که توسط مدیرکل امور موزه‌ها و اموال منقول تاریخی-فرهنگی ابلاغ شده است، مدیران موزه‌ها باید تا پیش از آغاز تعطیلات نوروز نسبت به متحدالشکل کردن لباس کارکنان موزه‌ها، نصب کارت معرفی بر روی لباس راهنمایان موزه، توزیع بروشور، کاتالوگ و لوح فشرده، نصب زیرنویس و تابلوهای دو زبانه برای معرفی اشیاء، اماکن و بناهای تاریخی و فرهنگی، اقدامات لازم را انجام دهند.

وی در ادامه به برپایی نمایشگاه‌های مرتبط با موزه‌ها و میراث فرهنگی اشاره کرد و گفت: نمایشگاه آثار توقیفی و اهدایی در استان‌ها و برگزاری نمایشگاهی از مجموعه آثار موجود در مخازن موزه‌ها که تاکنون به نمایش درنیامده از دیگر برنامه‌های سازمان میراث فرهنگی در ایام نوروز است.

عارف‌نیا تصریح کرد: نمایشگاه آثار مجموعه‌داران خصوصی استان‌ها، نمایشگاه مشترک از آثار متعلق به حوزه تاریخی-فرهنگی استان‌های همجوار، نمایشگاه آثار حاصل از کاوش‌های باستان‌شناسی استان‌ها، نمایشگاه عکس از آثار، بناها و اماکن فرهنگی-تاریخی استان‌ها و نمایشگاه عکس از اشیاء مرمت شده قبل و بعد از مرمت، در طول ایام نوروز برای علاقه‌مندان برپا می‌شود.

رئیس مرکز روابط عمومی سازمان میراث فرهنگی همچنین از اجرای برنامه‌هایی در راستای جذب و حضور بیشتر بازدیدکنندگان موزه‌ها و اماکن تاریخی-فرهنگی خبر داد و گفت: در بسیاری از موزه‌ها و کاخ‌موزه‌ها تغییرات شکلی و محتوایی در اشیاء ویترین‌ها و گالری‌ها ایجاد شده است، همچنین به کارگیری راهنمایان مجرب موزه در تمامی این مجموعه‌ها در دستور کار قرار گرفته است.

وی برپایی تورهای یک روزه و برگزاری جشن‌های نوروزی در محوطه و مکان‌های مناسب در موزه‌ها و اماکن فرهنگی-تاریخی را از دیگر برنامه‌های تعطیلات نوروز دانست و تصریح کرد: مسابقات فرهنگی، هنری از جمله مسابقه نقاشی، طراحی، عکاسی و خاطره نویسی در زمینه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در موزه‌های استان‌ها برگزار می‌شود.

عارف‌نیا تصریح کرد: باجه‌های بلیت‌فروشی در نقاط مختلف شهرهای پربازدیدکننده به منظور تسهیل و تسریع در تهیه بلیت توسط بازدیدکنندگان، راه‌اندازی می‌شود.

رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی سازمان میراث فرهنگی ادامه داد: در صورت امکان موسیقی سنتی مربوط به هر یک از استان‌ها در محوطه و مکان‌های مناسب موزه‌‍‌ها و اماکن فرهنگی-تاریخی با رعایت شئونات دهه اول فاطمیه اجرا می‌شود.

وی افزود: طرح نظرسنجی و نیازسنجی مخاطبان موزه‌ای برای ارائه برنامه‌های بهتر و باکیفیت‌تر در روزهای پایانی تعطیلات نوروز در اماکن تاریخی-فرهنگی و موزه‌های تحت پوشش سازمان اجرا می‌شود.

رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی سازمان میراث فرهنگی به کارگاهها و ویژه برنامه‌های مجموعه‌های فرهنگی-تاریخی برای ارائه خدمات فرهنگی و هنری به کودکان و نوجوانان اشاره کرد و افزود: با شعار”میراث فرهنگی، گنج یادگیری” در مراکز وابسته به سازمان با برنامه‌های متنوع و جذاب به استبال کودکان و نوجوانان خواهیم رفت و در تعامل با شبکه دو سیما(شبکه کودک) در خصوص ضرورت صیانت از میراث فرهنگی کشورو حفظ طبیعت ویژه برنامه‌هایی را تدارک دیده‌ایم.

Check Also

رونمایی از لوح ثبت جهانی برنامه ملی پاسداری هنر خوشنویسی در کاخ گلستان

مدیر مجموعه میراث جهانی کاخ گلستان از برگزاری نمایشگاه خوشنویسی و تذهیب در سایه قلم …