كتاب جامع انیمیشن ایران برای اولین بار در ایران منتشر می‌شود

به گزارش ایرانگرد نیوز ، لیلا خلیل زاده كه نگارش و جمع آوری مجموعه «كتاب شناسی انیمیشن ایران و جهان» را بر عهده داشته است، گفت: برای اولین بار در ایران كتابی به عنوان مرجع انیمیشن كه شامل تمامی آثار منتشر شده در این زمینه است در حال آماده سازی برای چاپ است.

 

خلیل زاده با بیان اینكه از دو سال پیش زیر نظر موسسه پیلبان نگارش «كتاب شناسی انیمیشن ایران و جهان» را آغاز كرده است، گفت: بعد از گذشت مدتی این نشریه تعطیل شد و از آنجایی كه دیدم این اثر، كتاب مفیدی در زمینه انیمیشن خواهد بود، بنابراین به سراغ مركز مطالعات و تولیدات فیلم انیمیشن حوزه هنری آمدم و اكنون این اثر به همت این مركز در حال آماده سازی برای چاپ  و در مرحله صفحه آرایی است.

 
وی كه پیش از این هم مقالاتی را در سینمای كودك و نوجوان و همچنین انیمیشن به نگارش در آورده است، سپس خاطرنشان كرد: این اثر در واقع یك راهنما و مرجع برای تمام كسانی است كه می خواهند در زمینه انیمیشن تحقیق داشته باشند. به خصوص دانشجویانی كه به دنبال منبع و مرجع در زمینه انیمیشن هستند، می توانند به این كتاب رجوع كنند.

 
خلیل زاده با اشاره به اینكه «كتاب شناسی انیمیشن ایران و جهان» شامل تمام كتاب هایی است كه به زبان فارسی از دهه 50 تا به امروز در زمینه انیمیشن در ایران به نگارش در آمده و منتشر شده است، گفت: همچنین كتاب های ترجمه شده به زبان فارسی در زمینه انیمیشن هم در این كتاب آمده است.

 
وی ادامه داد: از سوی دیگر یكسری آثار ترجمه نشده كه در سطح دنیا چاپ شده اند را به زبان انگلیسی در این كتاب آورده‌ام. البته از آنجایی كه تعداد این آثار زیاد بود مجبور به گزینش شدم. طراحی كاراكتر،‌ تاریخ انیمیشن،‌ كارگردانی انیمیشن، تكنیك ها و سبك ها و… از جمله مباحث مطرح شده در این كتاب ها است.

 
این نویسنده كه كتابی را در زمینه سینماگران انیمیشن در ایران نیز نوشته است، یادآور شد: سعی كردم بیشتر كتاب های فارسی را معرفی كنم تا مرجعی برای انیمیشن سازان باشد ، برای اینكه هیچ كتابی از قلم نیافتد به تمام كتابخانه ها نیز رجوع كردم، حتی در برخی موارد به شهرستان ها رفتم چرا كه برخی از آثار توسط انتشارات استان ها چاپ شده بود.

 
وی با بیان اینكه در «كتاب شناسی انیمیشن ایران و جهان» در تمام زمینه های تئوری و عملی كتاب های متفاوتی را در زمینه انیمیشن می خوانیم، تصریح كرد: بخش پایانی كتاب هم شامل پایان نامه هایی از دانشگاه های متعدد با موضوع انیمیشن است.

 
خلیل زاده با اشاره به پروژه كتاب مركز مطالعات و تولیدات فیلم انیمیشن حوزه هنری، اظهار كرد: ما از دهه 50 به بعد تنها شاهد انتشار حدود 40 كتاب بوده ایم و قطعا در چنین شرایطی انتشار و آماده سازی 42 كتاب در زمینه انیمیشن اتفاق بسیار خوبی است كه به شخصه از انتشار این تعداد كتاب كه قرار است در طی یك سال آماده چاپ شوند، بسیار متعجب شدم و امیدوارم در بین علاقه مندان به انیمیشن هم بازخورد خوبی داشته باشد.

 

 

 

Check Also

معرفی نقاشان زن نامدار به بهانه روز جهانی طراحی و نقاشی

 ۱۶ می برابر با ۲۶ اردیبهشت ماه، روز جهانی طراحی و نقاشی اعلام شده است. …