ایرانگرد نیوز

شبهات فقهي و قانوني موسيقي برطرف شود/ جلوگيري از اعمال سليقه شخصي مديران


به گزارش خبرنگار مهر، ديدار اهالي فرهنگ و هنر با علي جنتي وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي در حال حاضر در تالار وحدت در حال برپايي است كه در اين مراسم تعداد زيادي از چهره هاي فرهنگي حضور دارند.


در این جلسه حمیدرضا نوربخش مدیرعامل خانه موسیقی به عنوان نماینده اهالی موسیقی با اشاره به صحبتهای ایرج راد گفت: ایرج راد هنرمند فهیم عرصه تئاتر در صحبتهای خود گفت هنر تئاتر مظلوم واقع شده است اما من به عنوان نماینده اهالی موسیقی می گویم که موسیقی از تئاتر هم مظلوم تر است.


وی در ادامه افزود: جناب راد، آثار تئاتر حداقل مي توانند از تلویزیون برای عموم مردم پخش شوند ولي سازهای ملی ما از رسانه ملی پخش نمی شود.


نوربخش خطاب به علی جنتی وزیر ارشاد گفت: جناب جنتی شما از خانواده فهیم و عالمي هستید و اهالی موسیقی انتظار دارند که بخشی از مسائل فقهی این هنر از طريق شما پیگیری شود و در این دوره بسیاری از این مسائل که همیشه محلی از مناقشه بوده اند حل و فصل شود.


این خواننده موسیقی سنتی با اشاره به موانع موجود در هنر موسیقی گفت: در طول تمام این سالها موانعی بسیاری در رشد و پیشرفت هنر موسیقی و هنرمندان فعال در این عرصه وجود داشته است. در طول این سالها شاهد سختگیری بی جا و ارائه نظرهای غیرکارشناسی در زمينه موسيقي بوده ایم. وجود تمام این موانع به دلیل نبود قوانین مدون است که باید اين مشكل مرتفع شود. از شما می خواهیم که قانون مشخصی تدوین شود تا مدیران مختلف نتوانند سلیقه های شخصی خود را تحمیل کنند.


وی در توضیح این بخش از صحبتهای خود گفت: اعمال سلیقه ها یکی از معضلات مدیریتهای مختلف در عرصه فرهنگ و هنر است. در یک دولتی اجازه برگزاری یک کنسرت به هنرمندی داده می شود اما در دولتی دیگر این اجازه از همان هنرمند سلب می شود و یا اینکه شاهد هستیم یک آلبوم در یک دولت مجوز می گیرد و در دولتی دیگر خیر. این مسايل برای هنرمند باعث آزار است.


نوربخش در پایان گفت: یکی دیگر از معضلات موجود در عرصه موسیقی چرخه اقتصادی هنر به خصوص هنر موسیقی است. اغلب ناشران موسیقی در کشور ما دچار ورشکستگی شده اند و 80 درصد از فعالان حوزه نشر آثار موسيقايي یا تغییر شغل داده اند یا به سختی ادامه راه می دهند و عده ای معدود توانسته اند از این چرخه معیوب اقتصاد هنر موسیقی گذر کنند. آقای جنتی هنر موسیقی نیاز به حمایت جدی دارد، در این عرصه هنرمندان جوان که اغلب فارغ التحصیلان رشته موسیقی هستند به دلیل جذب نشدن در مراکز مختلف دچار سردرگمی و سرخوردگی هستند و اغلب موسیقی را رها کرده اند. امیدوارم فکری شود تا این هنرمندان جوان فارغ التحصیل در مدارس به عنوان معلمان هنر مشغول به کار شوند.

خروج از نسخه موبایل