صنایع دستی ایران سرمایه بشری است/ جسد نیمه جان صنایع دستی تحویل دولت یازدهم شد/ راه اندازی دانشگاه هنرهای سنتی

صنایع دستی ایران سرمایه بشری است/ جسد نیمه جان صنایع دستی تحویل دولت یازدهم شد/ راه اندازی دانشگاه هنرهای سنتی

معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با بیان اینکه صنایع دستی ایران در جهان بی نظیر است گفت: صنایع دستی ایران نه تنها یک سرمایه ملی بلکه یک سرمایه بشری و انسانی است که متعلق به تمام بشراست.
به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، بهمن نامور مطلق در نشست خبری خود با خبرنگاران رسانه های مختلف که پیش از ظهر امروز در سالن آمفی تئاتر ساختمان مرکزی این سازمان، برگزار شد اظهارداشت: متأسفانه برنامه ریزی ها و سیاست گذاری های مدیران در دولت قبلی به نحوی بود که چیزی از صنایع دستی باقی نمانده است و دولت یازدهم جسد نیمه جان این هنر صنعت را تحویل گرفت.
وی با بیان اینکه صادرات امسال صنایع دستی نسبت به سال گذشته 14 درصد کاهش داشته ادامه داد: این موضوع بیانگر سیاست های ناامید کننده مدیران در دولت قبلی است بنابراین در حال حاضر به دنبال تثبیت وضعیت صنایع دستی و سپس رشد ، توسعه و گسترش آن هستیم.
نامورمطلق گفت: یکی از مهمترین مشکلاتی که در حوزه صنایع دستی با آن روبه رو هستیم موضوع فرهنگ سازی در حوزه صنایع دستی است چرا که معتقدیم صنایع دستی ایران صنایع هویتی ما هستند اما متاسفانه در این خصوص فرهنگ سازی نشده است.
وی با انتقاد ازعدم توجه به صنایع دستی در برنامه ریزی های کلان یادآور شد: صنایع دستی غایب بزرگ برنامه ریزی های کلان در کشور است.
معاون صنایع دستی کشور در ادامه با اشاره به اینکه مردم و مسئولان باید صنایع دستی را باور کنند اضافه کرد: دوست داشتن صنایع دستی کافی نیست وباید آن را باور کرد از این رو درصدد هستیم که تغییر نگرش در مردم و مسئولان نسبت به صنایع دستی ایجاد کنیم.
نامورمطلق گفت: صنایع دستی، در حقیقت صنایع آینده است و این طور نیست که این صنایع متعلق به گذشته باشد. کشورهایی که به این هنر صنعت توجه نکرده اندبازارهای خود را از دست داده و چیزی به نام صنایع دستی در آن کشورها باقی نمانده است.
معاون صنایع دستی کشور در بخش دیگری از صحبت های خود با بیان اینکه اصلاح نظام بازرگانی در داخل و خارج کشور یکی از مهمترین اهدافی است که این معاونت به دنبال آن است گفت: باید روند صادرات صنایع دستی در کشور را گسترش داد و همزمان از ورود صنایع دستی بی کیفیت خارجی به کشور جلوگیری کرد.
وی یادآور شد: با هدف گسترش و توسعه صادرات صنایع دستی و اصلاح نظام بازرگانی اردیبهشت ماه سال آینده همایش بزرگی با همکاری تعدادی از دانشگاه های کشور برگزار خواهد شد.
این مقام مسئول در بخش دیگری از صحبت های خود با اشاره به کیفیت تولید صنایع دستی گفت: ارتقاء کیفیت تولید و حمایت از هنرمندان صنایع دستی یکی دیگر از برنامه های این معاونت است.
معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در ادامه صحبت های خود به موضوع نقش صنایع دستی در تولید اشتغال و رفع مشکل بی کاری اشاره کرد و گفت: اشتغالزایی هدف بعدی و استراتژیک معاونت صنایع دستی است که در این خصوص برنامه ریزی های خوبی بخصوص در حوزه اشتغال جوانان صورت گرفته است.در همین خصوص ارائه تسهیلات بلاعوض و نیز تسهیلات ارزان قیمیت به هنرمندان صنایع دستی ارائه خواهد شد.
وی اضافه کرد: یکی از مشکلات حوزه صنایع دستی پراکندگی معاونت های سازمان میراث فرهنگی است و این معاونت ها به صورت جزایر پراکنده از یکدیگر عمل می کنند بر همین اساس مدیران و تصمیم گیران سازمان به دنبال مرتبط کردن معاونت های سازمان با یکدیگر هستند.
نامور مطلق در بخش دیگری از صحبت های خود به رقبای ایران درتولید صنایع دستی اشاره کرد وگفت: قدرتمند شدن هند و چین، ورود رقبای جدید مثل تایلند، سنگاپور و اندونزی و همچنین ژاپن نشانگر این واقعیت است که صنایع دستی گردش مالی بالایی دارد.
وی به ورود محصولات بی کیفیت خارجی به کشور اشاره کرد و گفت: ورود محصولات ارزان و بی کیفیت خارجی به کشور از جدی¬ترین تهدیدهای صنایع دستی کشور محسوب می شود.
معاون صنایع دستی تحریم ها را از دیگر تهدیدهای صنایع دستی کشور برشمرد و گفت: تحریم ها بسیار جدی است و باعث شد که ما بازار خوبی را از دست بدهیم در حالی که به شدت نیازمند این بازارها هستیم.
وی افزود: از مذاکرات وزارت خارجه حمایت می کنیم چراکه موفقیت ایران در مذاکرات و رفع تحریم ها می تواند به صادرات صنایع دستی کشور کمک کند.
نامور مطلق به موضوع دانش آموختگان رشته های مختلف صنایع دستی در کشور اشاره کرد و گفت: ایران نسبت به کشورهای دیگر بیشترین فارغ التحصیل رشته های مختلف صنایع دستی و هنرهای دستی آن هم در سطح تحصیلات تکمیلی را دارد که این یک فرصت استثنایی و بی نظیر است.
وی حضورزنان در صنایع دستی را گسترده خواند و گفت: زنان دراین عرصه با انگیزه بالایی حضور دارند که این حضور باید ساماندهی و قاعده مند شود تا صنایع دستی هم به تبع آن متحول شود.
معاون صنایع دستی به تنوع صنایع دستی درایران اشاره کرد و گفت: ایران دردنیا از نظر تنوع صنایع دستی بی نظیر است و این تنوع حتی در محصولات هند و چین وجود ندارد و باید تلاش کنیم این ظرفیت از بین نرود.
نامورمطلق به ساماندهی نیروی انسانی در صنایع دستی اشاره کرد و گفت: درسال های گذشته بسیاری از نیروهای متخصص از این سازمان خارج شدند که درتلاش هستیم آنان را برسرکار آوریم که بخشی از این کار صورت گرفته است.
معاون صنایع دستی تشکیل کارگاه های دانش بنیان را از دیگر فعالیت های این معاونت دانست و گفت: نسل جدید این کارگاه ها براساس دانش بنیان طرح خواهد شد ضمن اینکه به دنبال راه اندازی دانشگاه هنرهای سنتی هستیم.
وی بیمه هنرمندان را از دیگر فعالیت های این معاونت ذکر کرد و گفت: بیمه هنرمندان 50 سال به پایین مشکلی ندارد اما هنرمندان بالای 50 سال با مشکل روبرو هستند زیرا آنان باید مبالغ زیادی بابت سال های گذشته به عنوان حق بیمه پرداخت کنند. نامور مطلق تصریح کرد دولت و مجلس درتلاش هستند این مشکل رفع شود.
وی به تجلیل از هنرمندان اشاره کرد و گفت: جایگاه اجتماعی هنرمندان هنرهای سنتی و صنایع دستی مطلوب نیست و اکنون هنرمندان زیادی درگوشه وکنار این مرز بوم فعالیت می کنند که صدای آن ها شنیده نمی¬شود درخواست من از رسانه ها این است که به سراغ هنرمندان صنایع دستی هم بروند.
وی درباره برنامه های نوروزی معاونت صنایع دستی میراث فرهنگی گفت: درایام نوروز حدود 400 بازارچه صنایع دستی در سراسر کشور دائر خواهد شد که این بازارچه ها محصولات خود را در 4 هزار غرفه ارایه می کنند و در صدد هستیم در کنار فروش این محصولات گردشگران با کارگاه های تولید صنایع دستی نیز آشنا می شوند.
نامور مطلق در ادامه به ایجاد مرکز ملی گوهر برای نمایش سنگ های قیمتی ونیمه قیمتی مانند طلا و نقره اشاره کرد و گفت: سالانه 1000 میلیارد دلار گردش مالی در این بخش در جهان صورت می گیرد که سهم ایران بسیار اندک است در حالی که ایران ظرفیت های مختلف در ارائه اشیاء قیمتی دارد.
معاون صنایع دستی تصریح کرد هر برنامه کلان در کشور بدون در نظرگرفتن صنایع دستی ناکام خواهد بود و صنایع دستی از نظر اشتعال کم نظیر است.
وی در ادامه با بیان اینکه صنایع دستی در گذشته جایگاه نفت را برای دولت ها در ایران داشته است ادامه داد: باید صنایع دستی را به جایگاه واقعی خود برسانیم.
نامور مطلق در پاسخ به سوالی در خصوص جدایی فرش از صنایع دستی نیز گفت: جدایی این دو بخش باعث شده تا هر دو بخش دچار مشکلات شوند و ضربه ببینند از این رو ضرورت ادغام این دوبخش به شدت احساس می شود.
وی در بخش دیگری از صحبت های خود با بیان اینکه برنامه ریزی ها برای رفع مشکلات گمرکی در خصوص صادرات صنایع دستی انجام شده است ادامه داد: سال آینده درهمایش بزرگی که برگزار خواهد شد این مشکلات بررسی و در صدد رفع آن ها برخواهیم آمد.
وی هم چنین در پاسخ به سوالی در خصوص همکاری معاونت میراث فرهنگی و صنایع دستی گفت: برگزاری نمایشگاه های صنایع دستی در برخی از اماکن فرهنگی و تاریخی یکی از محورهای مهم این همکاری¬هاست.
نامور مطلق خاطر نشان کرد: برای آشنایی هرچه بیشتر مردم و مسئولان با صنایع دستی و کمک به گسترش تولید و صادرات این هنر صنعت به دنبال ایجاد یک کمپین تبلیغاتی با همکاری مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری هستیم.

Check Also

بازگشت دوباره صنایع دستی به نمایشگاه بین‌المللی گردشگری تهران

مدیرعامل شرکت مادر تخصصی ایرانگردی و جهانگردی از اضافه شدن صنایع دستی به پانزدهمین نمایشگاه …