آبشار شلماش؛ چشم‌نوازترين آبشار ايران

به گزارش ایرانگرد نیوز از اروميه، سردشت يکي از شهرستان‌هاي کردنشين آذربايجان غربي بوده که در ناحيه جنوب باختري اين استان و در مرز ايران و عراق قرار گرفته، ارتفاع اين شهرستان از سطح دريا يک‌هزار و 500 متر بوده و اين شهر با وسعتي حدود يک‌هزار و 411 کيلومتر داراي دو بخش مرکزي و وزينه است و منطقه سردشت کوهستاني، ناهموار پوشيده از جنگل با وسعت يک‌هزار و 660 کيلومتر مربع است.سردشت طبيعتي بسيار زيبا و آبشار معروفي دارد و در اين منطقه آثار تاريخي ويژه‌اي نيز کشف شده است، مردمان اين منطقه به کشاورزي و دام‌داري اشتغال دارند و محصولات منطقه انگور سياه، گلابي، سيب، بادام، گردو و نخود بوده و از محصولات جنگلي آن نيز مازوج، سقز و دانه روغني بنه را مي توان نام برد.

کشاورزي و دامداري اصلي‌ترين شغل ساکنان منطقه سردشت را تشکيل مي‌دهد، در اين منطقه محصولاتي همچون گندم، جو و انواع محصولات باغي به عمل مي ‌آيد.

از کوه‌هاي مرتفع و زيباي منطقه سردشت مي‌توان از بلفت، ترخان، ابراهيم جلال، کوه نستان، لندي شيخان، داشان قلعه، کاسه بردين، حاجي ابراهيم و برده سپيان نام برد.

کوه گرده سور در غرب شهر سردشت واقع شده که هم اکنون دامنه‌هاي آن توسعه پيدا کرده و مشرف بر شهر است، آب سردشت از چشمه خودجوش به نام «سه رچاوه» و يک شعبه از آب روستاي «کانيه ره ش» به آب آشاميدني شهر تامين مي‌شود.

مقبره شيخه سور، ابن الحاج، ملا يوسف اصم، شيخ محمد امين نقشبندي، پير بابا، شيخ ابوبکر نيزه، مام سرآواله، شيخ مولانا، کورپه و… از مکان‌هاي زيارتي سردشت محسوب مي‌شود.

سردشت يکي از شهرهاي آذربايجان غربي بوده که با داشتن موقعيت کوهستاني، جنگل‌هاي انبوه، دره‌هاي سرسبز، رودخانه‌هاي پرآب و پرندگان متنوع طبيعت بسيار زيبايي به وجود آورده است.

طبيعت سردشت و جاده‌هاي پرپيچ و خمي که دل کوه را شکافته و انبوه درختان جنگلي آن آنقدر زيبا بوده که ديدن آن مي‌تواند براي هر تازه واردي بسيار جذاب باشد با اين وصف مي‌توان گفت اين منطقه بکرترين مناظر را دارد به طوري که سردشت و شهرهاي اطراف آن را بايد شمال بدون رطوبت ناميد.

چشم‌اندازهاي طبيعي سردشت در نوع خود بي‌نظير است به طوري که با نگاهي به چشم‌اندازهاي طبيعي سردشت به جرات مي‌توان گفت که طبيعت جنگلي آن در برخي مناطق تقريبا دست نخورده مانده و وجود اين جنگل‌هاي زيبا، روستاي حذرآباد، بيوران و زميران را دو چندان کرده است.

يکي از جاذبه‌هاي مهم گردشگري سردشت چشمه آب معدني چشمه کاني گراوان بوده که در نزديکي شهر ربط واقع شده و املاح محلول در آن حداقل يک گرم در ليتر است، اين چشمه در کنار روستايي بنام کاني گويز در جنوب شرق حوضه زاب قرار گرفته که آب جوشان از آن بيرون مي‌آيد.
وجه تسميه کاني گراوان؛ کاني به معني چشمه و گراوان به معني آب سنگين و سخت است که اين سختي به املاح آهکي اشاره دارد و در کل اين چشمه معدني و گازدار است و حتي در امور پوست درماني مورد استفاده قرار مي‌گيرد.آب چشمه پس از جريان در سطح زمين از خود موادي برجاي مي‌گذارد و به دنبال آن روز به روز بر حجم توده مخروطي شکل و زيباي آن افزوده مي‌شود، آب اين چشمه از نظر معالجه امراض جلدي شهرت داشته و خواص درماني و بيوفيزيولوژيکي دارد، آب چشمه سرد و به علت شوري‌اش غير قابل شرب است.
چشمه گراوان علاوه بر اين ويژگي‌هاي منحصر به فرد در طبيعتي زيبا و کنار رودخانه هرمزآباد واقع است و توده‌اي زيبا از جنگل‌هاي بلوط و چشمه پر آب کاني کُردان نيز در نزديکي آن قرار دارند به طوري که سالانه گردشگران زيادي را از اقصي نقاط کشور به خود جلب مي‌کند.

هر سال با فرا رسيدن فصل بهار چشمه گراوان طبيعت زيباي منطقه را چشم‌اندازي زيباتر مي‌بخشد و ميزبان آنان مي‌شود.

سردشت طبيعت بکر زيبايي دارد و آبشار آن مهم‌ترين جاذبه طبيعي اين منطقه به شمار مي‌آيد، در اين منطقه آثار تاريخي ويژه‌اي نيز کشف شده که هنوز در دست مطالعه و بررسي است.

آبشار شلماش از مهم‌ترين آبشارهاي حوضه زاب در مسير رودخانه، شلماش است که به امتداد شمال غربي و جنوب شرقي در پايين دست “ويسک” و “چشم تمو” بر رودخانه زاب مي‌ريزد اين رودخانه درست روي گسل فرعي روستاي “آلمان” و روستاي “شلماش” جاري است.

Check Also

برگزاری رالی تور گردشگری تهران- شمال

کانون جهان‌گردی و اتومبیل‌رانی با همکاری انجمن موتورسواری و اتومبیل‌رانی ورزش کارگری، رالی تور تفریحی، …