پناهیان: بزرگان وقایع سوریه را ببینند تا از سازش حرف نزنند/ جعفریان: به جای رئیس جمهور و وزیر از خانواده شهید باغبانی عذرخواهی می‌کنم!

به گزارش ایرانگرد نیوز، حجت الاسلام علیرضا پناهیان در مراسم بزرگداشت شهید هادی باغبانی که عصر امروز چهارشنبه با حضور محسن مومنی شریف، مجید شاه حسینی، محمدحسین جعفریان و جمعی از مسئولان و اهالی هنر برگزار شد، گفت: خوشبختانه امروز فرهنگ شهادت از کشور ما با همه تلاش های مذبوحانه بدخواهان از مرزهای ایران فراتر رفته است و اخیرا درسایه این فرهنگ بود كه حماسه القصیر اتفاق افتاد و سبک دفاع در سوریه به گونه ای دیگر شکل گرفت.

 

وی بیان کرد: یک تفاوت بسیار اساسی که دوران دفاع مقدس با دیگر دورانها داشته است و باید به آن عمیق نگاه شود این است که دوران دفاع مقدس دوران عمل بود در مقایسه با دیگر زمانها که فقط حرف زده می شد.

 

 

وی ادامه داد: من در زمان دفاع مقدس جدیت را در نگاه رزمنده ها می دیدم جدیتی که یک لحظه غفلت و سبک انگاشتن عمر دنیا در آن وجود نداشت. زمانی در مراسم شب احیا در دانشگاه تهران موضوع بحثم را همین قرار دادم که تفاوت این جلسات پرشور معنوی و جلسات مشابه آن در دوران دفاع مقدس چیست؟ و به دانشجویان گفتم جدیتی که در رزمنده ها بود در شما وجود ندارد.

 

حجت الاسلام پناهیان با بیان اینکه کار رزمنده ها از علاقه و عقاید گذشته بود و به عمل رسیده بود گفت: رزمنده ها خود را در آستانه عمل می دیدند بنابر این حرفهای اختلاف برانگیز و حرفهایی که از سر غفلت و مستی دنیا باشد در آنها مرده بود البته حرف مفت همیشه شنیده می شود در آن دوران هم به گوش می رسید اما حرفهای منفی به خاطر عمل نورانی جهاد و شهادت در همان ابتدا خفه می شد.

 

این مسئول فرهنگی بیان کرد: شهید باغبانی طلیعه حلول فصل دیگری را برای عمل کردن برای ما به ارمغان آورد دیگر دوران حرف زدن حتی از حقیقت به پایان رسیده و حالا زمان پای گذاشتن در میدان عمل رسیده است.

 

آمریکا دیگر قدرت ندارد که با او لابی کنند

 

وی با اشاره به شرایطی که در سوریه اتفاق می افتد اظهار کرد: باید به سوریه رفت و نشان داد که چه جنایتهایی در آنجا اتفاق می افتد تا سیاستمداران فرتوت و کهنسالی که دچار رخوت ذهنی و ایمانی می شوند اشتباه نکنند و حرف از سازش نزنند. در شرایط امروز قلم غلط زدن و قدم غلط برداشتن دیگر امکان ندارد چون حقیقت خودش را نشان داده و باطل رسوا شده است.

 

این محقق علوم دینی با بیان اینکه ما از رفتار کسانی که مایل هستند با دشمنان لابی کنند و رزیلانه عزت فروشی می کنند، نگران نیستیم، گفت: ما از رفتار کسانی که می خواهند با تروریستهای آدم خوار سازش کنند نگرانی نداریم چرا که آمریکا مستاصل و جنایتکار امروز دیگر قدرت و شوکت خود را در دوران دفاع مقدس ندارد که بتوان با او لابی کرد.

 

این استاد حوزه و دانشگاه ادامه داد: این افراد حالا حداقل ظاهر سازی را هم ندارند و نمی خواهند بپذیرند که دوران رویارویی حق و باطل فرا رسیده است برخی می خواهند چشمانشان را بر حقایق عالم ببندند و انتظار دارند وقتی ما این نشانه ها را می بینیم نگوییم که اینها با امر ظهور ارتباط دارند.

 

حجت الاسلام پناهیان با بیان اینکه 8 سال دفاع مقدس یک نعمت برای ما بود عنوان کرد: خدا 8 سال دفاع مقدس را برای چیدن گلهای انقلاب به ما هدیه کرد. یقینا امری بسیار بزرگتر از دفاع مقدس در انتظار ما خواهد بود که این شهید طلیعه آن حرکت است و شما می توانید در چند ماه آینده منتظر تحولات بزرگ در منطقه باشید.

 

باید تندیسی از شهید باغبانی ساخته شود

 

وی دنیای امروز را روز تبلیغ مظلومیت کسانی دانست که در خط مقاومت با دشمن جنگیدند و اضافه کرد: ما در دوران عمل انقلابی هستیم باید تندیسی از شهید باغبانی ساخته و در شهر گذاشته شود تا هنرمندان ما از او الگو بگیرند. در جشنواره فجر سال آینده احدی از هنرمندان به خود اجازه نخواهد داد که فیلمی خارج از این همه مظلومیتهایی که در منطقه اتفاق می افتد، بسازد.

 

این محقق علوم دینی با بیان اینکه شهدا سبک زندگی را تغییر می دهند ادامه داد: در دوران دفاع مقدس هم ما با این امر مواجه شدیم اما بعد از آن نیروهایی صف بستند تا این دوران به فراموشی سپرده شود.

 

 

در ادامه این مراسم علیرضا قزوه رئیس مرکز آفرینشهای حوزه هنری گفت: هرجا پای مستند سازان ما در میان باشد یعنی حق آنجاست ما در خط ولایت بوده ایم و در این خط می مانیم جبهه بچه های ما و خطی که دنبال می کنند مشخص است.

 

آنها که ادعای دولت فرهنگی دارند چرا در دادن پیام برای این شهید مظلوم این قدر تاخیر می کنند

 

وی در ادامه افزود: آنها که ادعای دولت فرهنگی دارند و برای کسانی که کارنامه اشان در انقلاب مشخص است پیام می دهند چرا در دادن پیام برای این شهید مظلوم این قدر تاخیر می کنند دولتی که خود را از ریشه عدل علی می داند چرا باید از پیام دادن برای شهید باغبانی بترسد.

 

مومنی: تصاویرمستند سازان موجب رسوایی امپریالیسم و صهیونیسم و همچنین بیداری مردم می شود

 

محسن مومنی شریف رییس حوزه هنری نیز در این مراسم گفت: خوشبختانه امروز فرهنگ شهادت از کشور ما با همه تلاش های مذبوحانه بدخواهان از مرزهای ایران فراتر رفته است و اخیرا درسایه این فرهنگ بود كه حماسه القصیر اتفاق افتاد و سبک دفاع در سوریه به گونه ای دیگر شکل گرفت.

 

وی با تاکید بر اینکه نظام سلطه سعی كرده حقایق را وارونه جلوه داده و صداهای مخالف خود را هم خفه می كند، بیان کرد: در سوریه در این دو سال عده قابل توجهی خبرنگار و اهالی رسانه كشته و شهید شده است تا حقایق آن‌طور که هست به گوش همگان نرسد و به این ترتیب عظمت كار هنرمند ایثارگری مانند شهید باغبانی و دوستانشان اهمیت صد چندانی پیدا می كند. هر تصویری كه این عزیزان از واقعیت های میدان جنگ منتشركنند، موجب رسوایی امپریالیسم و صهیونیسم و همچنین بیداری مردم می شود.

 
رییس حوزه هنری با اشاره به حضور ده نفر از مستندسازان در سوریه برای جلوگیری از تحریف وقایع گفت: به طور قطع به واسطه افراد مستندساز این هنر جهادی به قله‌ خواهد رسید و باعث رسوایی دشمنان می‌شود یکی از ویژگی‌های شهادت که در قرآن هم به آن اشاره شده و از سوی خداوند تأکید شده است آن است که حضور، نام و آرمان شهدا همیشه زنده باشد و به طبع همیشه در هر صنفی که خون شهیدان ریخته شود باعث شکوفایی آن حوزه خواهد شد.

 
شاه حسینی: شهید باغبانی بسیار کم حرف و اهل سکوت بود

 

مجید شاه حسینی یکی از مدرسان حوزه هنری نیز با اشاره به حضور شهید باغبانی در كلاس های خود گفت: كلاس های من همیشه در بحث و گفتگو می گذشت زیرا جوانان هر حرفی را به سادگی نمی پذیرفتند اما شهید باغبانی همیشه ساكت بود و اگر هم سوالی داشت در پایان كلاس از من می پرسید و الان می بینم كه این سكوت او دلیل بر پختگیش بود. شهید باغبانی آنقدر كم حرف بود كه من گاهی فكر می كردم اگر او حرف بزند، لحن صدایش چگونه خواهد بود.

وی با اشاره به اینكه در ذهن من نمی گنجید شهید باغبانی آنقدر زود دعوت حق را لبیك بگوید، بیان کرد: به خانواده شهید باغبانی به این دلیل كه وی فارغ التحصیل كلاس های عشق حوزه هنری شده است، تبریك می گویم. هرچند كه رفتنش برای ما با درد همراه است اما برای خود وی این گونه نیست.

 

جعفریان: شهید باغبانیها در سرزمینی که باید مدافعاشان باشد در اقلیت هستند

 

همچنین محمد حسین جعفریان از فعالان فرهنگی دیگر سخنران این مراسم بود که در ابتدا با اشاره به عصا و پای مجروح خود گفت: من در سال 72 در شمال شرق افغانستان در هنگام تصویر برداری از تاجیک های مظلوم آنجا مجروح شدم برای همین احساس می کنم بین و شهید باغبانی نسبتی وجود دارد که باعث شده در این جمع حاضر شوم و سخن بگویم.

 

 

وی ادامه داد: من به جای همه مسئولانی که اینجا نیستند مثل رئیس جمهور و وزیر از خانواده شهید باغبانی عذرخواهی می کنم.

 

جعفریان با بیان اینکه باغبانیها کم نیستند ادامه داد: اگر چه که شهید باغبانیها در سرزمینی که باید مدافعاشان باشد در اقلیت هستند. امیدوارم روزی برسد که برای مستندسازی که جانش را در دستش می گذارد و به جای دیگر می رود اهمیت قائل شویم. هم اکنون ما در تنهایی کارمی کنیم در تنهایی شهید می شویم و بعد دوباره خود ما برای شهادت خود دور هم جمع می شویم.

 

در بخش دیگری از این مراسم سید علی فاطمی یکی از همکاران شهید باغبانی که در سوریه با او همراه بوده است با اشاره به شرایط اهمیت سوریه بیان کرد: سوریه به چند دلیل در معرض حمله است و مهمترین دلیل آن این است که کمر محور مقاومتی ماست این واقعیت که پیوند ایران، سوریه و حزب الله آخرین پایگاه مقاومت در برابر تمام شرق است بسیار تکان دهنده است.

 

وی ادامه دادحتی اسم ایران اقتدار ایجاد  می کند و می تواند خطوط درگیری ما را در منطقه جابجا کند. بنابراین باید به کسانیکه می خواهند به مردم سوریه کمک کنند، بگویم که سوریه شهید و رزمنده نمی خواهد بلکه شما باید انسجام خود را در همین ایران حفظ کنید.

 

در پایان این مراسم که با حضور خانواده شهید باغبانی همراه بود از خانواده وی تجلیل و تقدیر صورت گرفت.

 

 

Check Also

معرفی نقاشان زن نامدار به بهانه روز جهانی طراحی و نقاشی

 ۱۶ می برابر با ۲۶ اردیبهشت ماه، روز جهانی طراحی و نقاشی اعلام شده است. …