احیای بافت قدیم یزد، تجربه‌ای در روند پایداری

0000000000

هشتاد و هشتمین نشست هنر و معماری به نقد و بررسی احیا بافت قدیم در بازار 400 ساله محمدعلی خان در بافت کهن یزد اختصاص یافته است. طی این نشست، جنبه پایداری در احیا و مرمت که از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است مورد بررسی قرار می‌گیرد.

خبرگزاری میراث فرهنگی – شما می توانید با استعدادترین آدم دنیا باشید، اما علاقه نداشته باشید تا کاری را انجام بدهید که هدف و الزام از پیش تعیین شده ای دارد، در آن صورت دیگر قضیه چندان به آن استعداد وصف ناشدنی, ارتباط نخواهد داشت. مهمتر از همه، اگر فکر می کنید که هنر بازسازی و احیاء، کاری دست دوم است، راهتان را اشتباه انتخاب کرده‌اید.
امیال و نگرش های مشخصی در کار یک احیاگر هست که در سایر هنرها دیده نمی شود. به نظر می رسد هنرمندان این حوزه، اتکاء زیادی به گذشته دارند و بدون تسلط به فرهنگ کهن، چندان موفق نیستند. آنچه بر سر این هنر آمده، گویای این حقیقت است که فرهنگ لوکس گرائی و پیروی از مدهای رایج، همان طور که روی کسب و کار اثر می گذارد، تاثیر خود را روی هنر احیاگران هم گذاشته است.
هنرمند به بهای اجرای خواسته های کارفرمای خود ناچار است از بسیاری از ایده هایش صرفنظر کند، اما کسانی که در کارنامه خود فقط نظر دیگران را عرضه می کنند، آثار محدودتری خواهند داشت. اکثر طراحان گرفتار مساله سرعت و صرفه جوئی اند. کار باید سریع و ارزان تمام شود. اما نتیجه ای که مورد پسند همگان باشد، اغلب اتفاق نمی افتد.
گسست بین هنرهای زیبا و مفاهیم پایداری به قبل از انقلاب صنعتی برمی گردد، از همان دوران است که هنرمند در مقابل خود فضایی جز تولید انبوه و گرایش به مصرف نمی بیند.
در عصر معاصر هم کسانی که به پایداری می اندیشند، همان کسانی نیستند که به نقش هنر و هنرمند در ایجاد زمینه های پایداری چندان معتقد باشند. درک محیط اجتماعی و تفکر جهان شمول، به کار هنرمند انگیزه و توان بیشتری می دهد و او را محدود به ایده ها و طرح های معینی نمی کند. با این حال مناقشه میان هنر واقعی در قلمرو پایداری و هنر بازاری همواره پابرجا خواهد بود.
هشتاد و هشتمین گفتمان هنر و معماری به معرفی کار مهندس پدرام جعفربیگی و مهندس محمد عبدالرضا‌زاده از هنرمندان معمار اختصاص دارد که در بافت کهن یزد، نمونه ای از احیاء و بازسازی را به نمایش گذاشته اند. بخشی از بازار چهارصد ساله محمدعلی خان که به واسطه وجود پاساژ های مدرن، اینک به بازاری متروک مبدل گشته و علی‌رغم قرارگیری در بهترین نقطه بافت و اتصال به میدان امیرچخماق، مردم یزد حتی نام آن را به یاد ندارند.
در این نشست که روز چهارشنبه 22 خرداد از ساعت 16 تا 19 در موزه امام علی (ع) به نشانی خیابان ولی عصر، چهارراه نیایش، بلوار اسفندیار، شماره 35 برگزار می‌شود، ایرج شهروز تهرانی، جلیل اولیاء، کورش دیباج طباطبایی و شهریار سیروس این طرح و مقوله احیا و پایداری را به قضاوت می نشینند.

Check Also

معرفی نقاشان زن نامدار به بهانه روز جهانی طراحی و نقاشی

 ۱۶ می برابر با ۲۶ اردیبهشت ماه، روز جهانی طراحی و نقاشی اعلام شده است. …