روایت‌های موسیقایی دفاع مقدس در حوزه هنری

به گزارش ایرانگرد نیوز، مركز موسیقی حوزه هنری از ابتدای تاسیس تاكنون آثار زیادی در سبك های مختلفی به تولید رسانده است. در این میان چند اثر در رابطه با موضوع دفاع مقدس طی این سالها تولید و عرضه شده كه هر كدام از این آلبوم های موسیقی برای آشنایی بیشتر مخاطبان معرفی می شوند.

 

آلبوم موسیقی “نینوا” جزو اولین تولیدات مركز موسیقی در سالهای ابتدایی تاسیس حوزه هنری است. این اثر موسیقایی كه به صورت كاست ضبط شد، با آهنگسازی و خوانندگی حسام الدین سراج به تولید رسید.قطعات آلبوم “نینوا” را “همپای جلو دار” با شعری از حمید سبزواری، “بهار در خونبا شعری از سپیده كاشانی، “گلبرگ سرخ لاله ها”با الهام از شعر “شعار مردم در تشییع شهدا”، “نصرمن الله” با شعری از سپیده كاشانی، “جام شفق” با شعری از علی معلم و “شهر خون” با شعری از ناصر پلنگی تشكیل می دهند.

 

دیگر آلبوم موسیقی با مضمون دفاع مقدس، آلبوم “شب عاشقی” با شعر و صدای پرویز بیگی حبیب آبادی و آهنگسازی امید فتح اللهی در سال 1384 به تولید رسید. این آلبوم موسیقی شامل 16 قطعه به نام های “غریبانه”، “شب عاشقی 1″، “وطن، شب عاشقی 2″، “شب عاشقی 3″، “شب عاشقی 4″، “سرزمین عاشقی”، “شب عاشقی 5، دلیران”، “شب عاشقی 6″، “شب عاشقی 7″، “سرزمین من”، “شب عاشقی 8″، “خلیج فارس”، “بهانه” و “شب عاشقی 9” است.

 

پرویز بیگی حبیب آبادی درباره این آلبوم گفته است: ” آنچه گوشتان را می نوازد، صدای شاعری است كه كوشید در اولین تجربه خود در این راه، به سرزمینش بیندیشد و به عشق و حماسه. شب عاشقی از تجربه های عینی شاعر در كشاكش دفاع و عرق ریزان روحی او سخن می گوید.”

 

سومین آلبوم موسیقی كه مركز موسیقی حوزه هنری با موضوع دفاع مقدس خلق كرده، آلبوم سمفونی شماره 10  “شهید” در سال 1385 توسط شاهین فرهت بوده است.این سمفونی در 4 بخش و در فرم كلاسیك توسط اركستر سمفونیك اكراین اجرا و ضبط شده است.

 

شاهین فرهت بعد از تولید این تولید این سمفونی درباره آن گفت: “این سمفونی به یاد همه شهدا و جانبازان هشت سال دفاع مقدس است. سمفونی شماره 10 از پخته ترین و بهترین سمفونی های من و اجرای آن بسیار مشكل است به خصوص كه مركز تونال می بمل مینور كه بر آن حاكم است برای اركستر سمفونیك گام مشكلی است.”

 

آلبوم سرزمین مهربانی” آخرین اثر مركز موسیقی درباره دفاع مقدس بود كه با شعری از حامد حسین خانی، صدای مجید حسین خانی و آهنگسازی پیروز ارجمند در سال 1391 تولید شد. قطعات این آلبوم را “سرزمین مهربانی”، “شاهد آیینه ها”، “آواز و كمانچه، گل باران”، “صبح پیوند”، “یاد كاروان” و “سرآغاز فصل باران” تشكیل می دهند.

 

این اثر موسیقایی در استودیو ترانه ضبط شده و توسط مركز موسیقی حوزه هنری و اداره كل حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس استان كرمان به تولید رسیده است

 

Check Also

معرفی نقاشان زن نامدار به بهانه روز جهانی طراحی و نقاشی

 ۱۶ می برابر با ۲۶ اردیبهشت ماه، روز جهانی طراحی و نقاشی اعلام شده است. …