ابلاغ دستورالعمل ضوابط ساخت و بهره برداری از اقامتگاههای بوم گردی

همزمان با هشتمین نمایشگاه بین الملللی گردشگری و صنایع وابسته به تهران دستورالعمل  مشخصات و ضوابط  ساخت،بهره برداری و درجه بندی اقامتگاههای بوم گردی که به تصویب ریاست سازمان رسیده است ،ابلاغ شد.

محمد علی فیاضی مدیرکل همکاری و توافقات ملی گردشگری و دبیر کمیته ملی طبیعت گردی کشور با اعلام این خبر گفت: بر اساس این دستورالعمل  اقامتگاههای بوم گردی ،اقامتگاههایی هستند که در محیط طبیعی بومی با رعایت بالاترین سطح ممکن ضوابط زیست محیطی و شکلی سازگار با معماری بومی بافت تاریخی و سیمای طبیعی منطقه،تاسیس شده و ضمن حداکثر تعامل با جامعه محلی و توجه به تنوع اقلیم  حضور گردشگران را با کیفیت قابل قبول و تعریف شده فراهم می کند.

وی هدف از تدوین این ضوابط را ساماندهی اقامتگاههای بوم گردی،حفظ و پاسداشت،فرهنگ سنتی و بومی،افزایش محصولات گردشگری و ایجاد نوع جدید از مقاصد و جاذبه های گردشگری دانست . اعلام کرد:در ضوابط تعریف شده این اقامتگاهها به سه درجه تقسیم بندی شده است.

فیاضی تصریح کرد:در این دستورالعمل همچنین اعلام شده است آن دسته از اقامتگاههایی که تجهیزات و خدماتی بیش از حد ضوابط لازم را برای درجه بندی مصوب ارایه کنند و یا برای توسعه پایدار گردشگری اقدامات شاخصی انجام دهند طبقه ممتاز تعیین شوند.

وی افزود:اقامتگاههایی که پیش از تصویب این ضوابط احداث شده اند توسط کمیسیون درجه بندی تعیین درجه می شوند.در مشخصات این اقامتگاهها ضمن تعیین ظرفیت  واحدهای اقامتی برای هر یک از درجه ها  اعلام شده است در تمام اقامتگاههای بوم گردی باید طرح های مشخصی درباره مدیریت و بازیافت پسماندها و استفاده بهینه از پسابها به اجرا درآید.

فیاضی اظهار داشت : بر اساس این دستورالعمل وجود اقامتگامتگاه های بوگردی نباید در هیچ شرایطی به آلودگی زیست محیطی پیرامون خود منجر شود.

دبیر کمیته ملی طبیعت گردی کشورگفت:اقامتگاههای بوم گردی باید اقدامات مشخص  و کارآمدی درباره صرفه جویی و استفاده بهینه از منابع آبی انجام دهند و نورپردازی آنها باید به گونه ای باشد که پیشینه صرفه جویی را در مصرف انرژی  داشته باشند سیستم گرمایش و سرمایش آنها نیز ضمن تامین رفاه  میهمان کمتر تاثیر منفی بر محیط زیست داشته باشد.

وی افزود:در این دستور العمل همچنین صدور مجوز ساخت اقامتگاههای بوم گردی و تبدیل به اقامتگاه و صدور و تمدید پروانه بهره برداری شرح داده شده است.

به گفته فیاضی در حال حاضر عنوان اقامتگاههای بوم گردی به آیین نامه ایجاد،اصلاح،تکمیل ،درجه بندی و نرخ گذاری تاسیسات گردشگری و نظارت بر فعالیت آنها اضافه شده است که باید به تصویب هیات وزیران برسد.

وی اعلام کرد : تا کنون ۳۳ اقامتگاه بوم گردی در کشور شکل گرفته که استان  اصفهان با ۲۲ اقامتگاه در کشور پیشتاز است.

Check Also

رونمایی از لوح ثبت جهانی برنامه ملی پاسداری هنر خوشنویسی در کاخ گلستان

مدیر مجموعه میراث جهانی کاخ گلستان از برگزاری نمایشگاه خوشنویسی و تذهیب در سایه قلم …