گسترش، تجهیز و ساماندهی حفاظتی مخزن کاخ صاحبقرانیه

گسترش، تجهیز و ساماندهی حفاظتی مخزن کاخ صاحبقرانیه

در راستای ساماندهی حفاظتی نگهداری اشیا کاخ صاحبقرانیه، مخزن این کاخ تجهیز شده و گسترش یافت و اشیای موجود در آن ساماندهی شدند.

به گزارش روابط عمومی مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران  طرح گسترش، تجهیز و ساماندهی حفاظتی مخزن کاخ صاحبقرانیه با هدف تجهیز فضایی مناسب به منظور مخزن و مطابق با استاندارد نگهداری اشیا و نگهداری و تمرکز تمامی آثار غیر نمایشی موجود در کمد اتاق های کاخ در یک فضای واحد، به پیشنهاد بخش حفاظت و مرمت در فضای کارگاه و آزمایشگاه حفاظت و مرمت اشیا کاخ صابقرانیه انجام شد.

فضایی با کاربری، داستان و چیدمان کم اهمیت به لحاظ دوره تاریخی، توجه به استحکام سازه در بخش نگهداری، توجه به امنیت و موارد حفاظت فیزیکی فضا، دسترسی مناسب بین محل نمایش و مسیر انتقال با فضای نگهداری به لحاظ امنیتی و جلوگیری ازآسیب رسانی به آثار از جمله مواردی است که در انتخاب این فضای جدید مدنظر قرار گرفته شد.

دارا بودن فضایی مطمئن برای پیش بینی خروجی اضطراری جهت انتقال آثار در هنگام وقوع حوادث احتمالی از کوتاهترین مسیر به خارج از معماری کاخ صاحبقرانیه، دارا بودن قابلیت ساختاری لازم جهت لحاظ شرایط الحاقی مناسب حفاظتی نور، دما، رطوبت و تهویه و دارا بودن قابلیت چیدمانی مانند قفسه و کمدهای دیواری جهت کاهش هزینه های راه اندازی مخزن از دیگر عوامل انتخاب فضای جدید هستند.

پس از جمع آوری اشیا نابسامان از اتاقها، سوله و فضاهای نامناسب، ساماندهی حفاظتی آغاز شد که شامل پاکسازی و ضد عفونی، دسته بندی بر اساس  ساختار آلی، معدنی و مصنوعی و جدا سازی و در نهایت چیدمان اصولی در فضای جدید بودند.

Check Also

افتتاح نخستین موزه روانپزشکی کشور

شهردار منطقه ۱۱ تهران در آستانه فرا رسیدن هفته تهران از بازگشایی نخستین موزه روانپزشکی …