روحانی: سیستان و بلوچستان را باید از نو شناخت

سفر رئیس جمهور به استان سیستان و بلوچستان؛

روحانی: سیستان و بلوچستان را باید از نو شناخت

رئیس‌جمهور با بیان اینکه سیستان، سرزمین اسطوره‌های تاریخی و بلوچستان صاحب کهن‌ترین فرهنگ ایرانی بوده و سیستان و بلوچستان را باید از نو شناخت، گفت: سیستان و بلوچستان پاره تن ایران است.

حسن روحانی در سفر خود به استان سیستان و بلوچستان تاکید کرد که در این کشور شهروند درجه دو نداریم و طبق قانون اساسی تفاوتی بین پیروان مذاهب، اقوام و جنسیت قائل نیستیم. تمام مردم ایران زمین تحت لوای قانون اساسی از حقوق شهروندی برابر برخوردارند.

رئیس‌جمهور روز سه شنبه در جمع مردم سیستان و بلوچستان، با بیان اینکه سیستان، سرزمین اسطوره‌های تاریخی و بلوچستان صاحب کهن‌ترین فرهنگ ایرانی بوده و سیستان و بلوچستان را باید از نو شناخت، گفت: سیستان و بلوچستان پاره تن ایران است.

روحانی با اشاره به اینکه برخی فکر می‌کنند سیستان و بلوچستان یعنی محرومیت، طوفان‌های شن و ناامنی، تصریح کرد: این چهره واقعی این استان بزرگ سرزمین ایران نیست. سیستان و بلوچستان سرزمین ظرفیت‌های بزرگ معدنی، تجاری، ترانزیتی، کشاورزی، آبزیان و سرزمین بسیار مهم برای توسعه‌های پیش رو خواهد بود.

او با تاکید بر این که « سرزمین سیستان و بلوچستان گر چه به ظاهر ترکیبی از دو قوم و دو آیین از یک دین است، اما در طول تاریخ، سرزمین برادری، وحدت و همزیستی و دوستی و محبت بوده است»، ادامه داد: همه مردم سیستان و بلوچستان اعم از قوم بلوچ یا سیستانی و اعم از پیروان اهل بیت یا پیروان اهل سنت، همه و همه زیر پرچم ایران و اسلام عزیز هستند و ما همه افتخار می‌کنیم که پیرو قرآن مجید و سنت پیامبر عظیم‌الشأن اسلام(ص) و دوستدار خاندان رسالت و اهل بیت(ع) هستیم.

وی اظهار امیدواری کرد که شاهد آبادانی در دریاچه هامون، جازموریان، تالاب ها و رودخانه های این استان به همت شما مردم خواهیم بود تا روز به روز شاهد تعالی و توسعه بیشتر این استان باشیم.

برنامه های دولت تدبیر و امید برای عمران سیستان و بلوچستان

روحانی همچنین در بدو ورود به فرودگاه بین المللی زاهدان به برنامه های خود در سفر دو روزه به استان سیستان و بلوچستان اشاره کرد و گفت: در جریان این سخنرانی ها طرح ها و برنامه های دولت برای عمران و آبادانی این استان به اطلاع مردم شریف خواهد رسید

رئیس جمهور با تاکید بر اینکه استان سیستان و بلوچستان از لحاظ استراتژیک اهمیت زیادی برای کشور دارد، گفت: مردمان این استان در طول تاریخ حافظان مرزهای شرقی کشور بوده اند. استان سیستان و بلوچستان با طرح هایی که دولت برای آن در نظر گرفته تا پایان این دولت چهره ای متفاوت پیدا خواهد کرد.

Check Also

رونمایی از لوح ثبت جهانی برنامه ملی پاسداری هنر خوشنویسی در کاخ گلستان

مدیر مجموعه میراث جهانی کاخ گلستان از برگزاری نمایشگاه خوشنویسی و تذهیب در سایه قلم …