راديو 74 ساله شد/ رسانه‌ای برای همه زمان‌ها

به گزارش ایرانگرد نیوز، چهارم اردیبهشت سال 1319 سالروز تولد رسانه‌ای ماندگار در ‌ایران است. رسانه‌ای كه در بدو ورود خود به كشورمان سرمنشاء تحولات عمیق و بنیادینی در علوم رسانه‌ای شد و فصل جدیدی از افزایش آگاهی‌ها را رقم زد. تا پیش از از ورود‌ این رسانه به‌ ایران روند انتشار اخبار بسیار كند، ضریب اطمینان پایین از صحت خبر همراه بود. اما پس از آن ساختارهای قدیمی‌ تغییر كرد و روند اطلاع رسانی وارد مرحله نوین امروزی شود.

این رسانه كه در روزهای آغازین خود و در یكی از غبار آلودترین دوران تاریخ معاصر‌ ایران كار خود را آغاز كرد، در تمامی‌ لحظات حساس و سرنوشت ساز تاریخ معاصر‌ ایران نقش مهمی‌ را‌ ایفا کرد. به نحوی كه رادیو در جنگ جهانی دوم (حمله متفقین به‌ایران)، كودتاهای نظامی‌، سركوب قیام خونین مردم علیه نظام شاهنشاهی، پیروزی شكوهمند انقلاب اسلامی‌ایران، اطلاع رسانی از روند جنگ تحمیلی و دوره‌های مهم دیگر نیز نقش بسیار مهمی‌ را‌ ایفا كرده است. روند همراهی رادیو با مردم‌ ایران در دوره‌های مختلف و شرایط سرنوشت ساز كشور نیز كه با ثبت حماسه‌های مختلف ملی نیز عجین شد، از نقاط عطف دیگر رادیو در تاریخ‌ ایران به حساب می‌آید.

این رسانه با مزایای غیر قابل انكار دسترسی آسان، كم هزینه و همراهی همیشگی می‌تواند با شرایط انسان مطابقت داشته باشد.

اگر دقت كرده باشید امروزه تعداد رسانه‌های مختلف در حال افزایش است و شاید‌ اینگونه استنباط شود كه دوره رسانه‌های خلف به سر آمده و دیگر جایی برای آنها تعریف نمی‌شود.

اما برخلاف‌ این نگرش شاهد آن هستیم كه بعد از گذشت بیش از یك قرن هنوز تنها رسانه‌ای كه با كمترین هزینه بیشترین اطلاعات را به مخاطبان عرضه می‌كند رادیوست! اگر در عصر حاضر تمامی‌ رسانه‌ها و وسایل ارتباط جمعی حذف شوند، رادیو همچنان می‌تواند به صیانت خود ادامه دهد.

زیرا تمامی‌ رسانه‌های مكتوب، بصری (تلویزیون) و دیجیتالی همواره از طریق دو نوع پرداخت ثابت و جاری قابل دسترسی است و معمولا مجموع‌ این هزینه‌ها درصد قابل توجهی از اقتصاد خانوار را به خود اختصاص می‌دهد.

به عنوان مثال برای دسترسی به رسانه‌های دیجیتال علاوه بر تهیه یارانه،مودم و نقش محوری انرژی باید همواره بخشی از هزینه‌ها را برای آبونمان و شارژ هزینه اتصال، برق، فرسایش تجهیزات و موارد دیگر در نظر گرفت. این وضعیت در حالی است كه موارد ذكر شده اخیر برای دسترسی به رادیو در مفهوم رسانه نه تنها غیر قابل  مقایسه است ،بلكه صرف نظر از‌ این مسئله سرعت دسترسی، اتصال و مهندسی پیام رسانه‌ای  نیز بسیار مطمئن تر است. این شرایط در حالی است كه رادیو با مزایای متعدد خود تاثیرات شگرف و غیر قابل انكاری در مدیریت بحران، نبردهای نظامی‌ و به طور كلی شرایط سرنوشت ساز دارد.

از سویی به علت استقبال هموطنان از‌ این رسانه سازمان صدا و سیمای جمهری اسلامی‌ ایران طی دهه هشتاد هجری شمسی، روند تخصصی سازی شبكه‌های رادیویی را به نحو چشمگیری افزایش داد. این روند كه كماكان در حال انجام است به نحوی صورت گرفت كه امروز بیش از 25 شبكه رادیویی در سه بخش كلی عمومی،اختصاصی و تخصصی روزانه بیش از 520 ساعت برنامه را به صورت شبانه روزی به سمع هموطنان می‌رساند.

همچنین باید توجه كرد رادیو امروزه به بلوغ رسانه‌ای خود دست یافته و از همه ظرفیت‌های بالفعل و بالقوه استفاده كرده است. به نحوی كه تلفیق رادیو با سایر رسانه‌ها در چارچوب حفظ اصالت نیز در نوع خود اقدامی‌ منحصر به فرد است!

رادیو‌ ایران صدا كه از طریق‌ اینترنت قابل دسترس است تمامی‌ مخاطبان پارسی زبان در سراسر دنیا را می‌تواند پوشش دهد و یا شبكه رادیویی صدای آشنا كه از طریق سه كانال ماهواره‌ای برنامه‌های خود را برای همه علاقمندان پخش می‌كند.

همچنین رادیو موبایل كه از طریق تلفن‌های همراه امكان دریافت شبكه‌ها میسر شده است نیز از دیگر اقدامات قابل توجه و نشات گرفته از‌این رسانه به حساب می‌آید.

با توجه به موارد شده می‌توان گفت رادیو رسانه‌ای برای همه زمانها، هرنوع مخاطب با سلیقه  و اعتقاد مختلف و رسانه‌ای ارزان است كه با تخصصی شدن تلاش كرده تا هر نوع ذائقه و نیاز مخاطب را پاسخ دهد.

Check Also

معرفی نقاشان زن نامدار به بهانه روز جهانی طراحی و نقاشی

 ۱۶ می برابر با ۲۶ اردیبهشت ماه، روز جهانی طراحی و نقاشی اعلام شده است. …