تخت‌جمشید یکی از باشکوهترین آثار ثبت شده در یونسکو است

تخت‌جمشید یکی از باشکوهترین آثار ثبت شده در یونسکو است

ایرینا بوکوا با همراهی محمد حسن طالبیان، معاون میراث فرهنگی کشور ، عصر روز گذشته پس از ورود به فرودگاه شهید آیت اله دستغیب شیراز از مجموعه میراث جهانی تخت جمشید بازدید کرد.

بر اساس این گزارش، بوکوا پس از برنامه استقبال که با حضور معاون سیاسی و امنیتی استانداری فارس، مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس و جمعی دیگر از مسئولین استانی در فرودگاه شهید آیت اله دستغیب شیراز انجام شد، از مجموعه میراث جهانی تخت جمشید بازدید کرد.

وی مجموعه جهانی تخت جمشید را یکی از زیباترین و باشکوهترین مجموعه های ثبت شده در یونسکو دانست که از لحاظ غنای فرهنگی به عنوان یکی از شاهدهای بزرگ در طول تاریخ جهان است.

مدیر کل سازمان یونسکو گفت: براساس کنوانسیون ها، وظیفه حفظ و نگهداری این گونه آثار بر عهده دولت ها است و ما هم تلاش می کنیم در سازمان یونسکو در زمینه حفظ و نگهداری این گونه آثار کمک کنیم.

وی افزود: آثار ارزشمند دیگری نیز در نزدیکی این مجموعه جهانی قرار دارد که برای حفظ و نگهداری آن ها نیز کمک های کارشناسی ارائه می دهیم.

بوکوا با اشاره به این که سازمان یونسکو برای کشورهایی که دارای این گونه آثار جهانی هستند کمک های کارشناسی می کند بیان کرد: برای حفظ و نگهداری آثار جهانی استان فارس نیز برنامه هایی در قالب ارائه نظریات کارشناسی داریم.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: مردم ایران باید افتخار کنند که چنین مجموعه های غنی دارند و یقین دارم که به این آثار ارزشمند افتخار می کنند.

بوکوا گفت : تمایل داریم مردم جهان بیایند و این میراث های جهانی را ببینند و جوانان نیز باید در قالب NGO ها و انجام مطالعات ، کمک هایی برای حفظ و نگهداری این گونه آثار داشته باشند.

Check Also

افتتاح نخستین موزه روانپزشکی کشور

شهردار منطقه ۱۱ تهران در آستانه فرا رسیدن هفته تهران از بازگشایی نخستین موزه روانپزشکی …