رییس سازمان میراث فرهنگی در بازدید از کاخ مروارید: سازه و تجهیزات کاخ مروارید به شدت آسیب دیده است

 

معاون رییس جمهور و رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری صبح امروز در بازدید از کاخ مروارید در استان البرز گفت: این مجموعه یکی از اماکن به جا مانده از دوران طاغوت است که در سالهای گذشته به دلیل دست به دست شدن اهتمام کافی برای نگهداری از آن صورت نگرفته است.

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مسعود سلطانی فر افزود: سازه و تجهیزات مجموعه کاخ مروارید به شدت آسیب دیده و همه مجموعه نیاز به بازسازی اساسی دارد؛ به طور تقریبی 80% از تجهیزات داخل کاخ مروارید از بین رفته است.

رییس سازمان میراث فرهنگی با اشاره به اینکه مجموعه کاخ مروارید متعلق به مردم است و باید برای استفاده عموم آماده شود ادامه داد: مسائل مربوط به مالکیت این مجموعه باید حل شود؛ در حال حاضر نگهداری از مجموعه کاخ مروارید با شرایط موجود به سازمان میراث فرهنگی سپرده شده است.

رییس سازمان میراث فرهنگی تصریح کرد: برنامه ریزی برای بازسازی مجموعه کاخ مروارید نیازمند زمان و تامین منابع لازم است که پس از برطرف شدن مسائل مربوط به مالکیت تیم ارزیابی مرکب از کارشناسان به این مجموعه اعزام می شود تا هزینه مورد نیاز برای بازسازی این مجموعه را برآورد کنند.

وی با بیان اینکه بسیاری از بناهای تاریخی در طول سالهای اخیر به دلیل سهل انگاری تخریب شده اند و برای احیاء بازسازی و مرمت آنها تلاش نشده است، گفت: باید تلاش کنیم اماکن تاریخی و مواریث فرهنگی را با مشارکت بخش خصوص احیاء و مرمت و بازسازی کنیم.

معاون رییس جمهور با اشاره به اینکه مجموعه میراث فرهنگی با وضعیت نامناسبی تحویل دولت فعلی شد افزود: مشکلات متعددی در این حوزه وجود دارد که ما امیدواریم با نگاه مثبت و بسیج امکانات به زودی موانع موجود بر طرف شود.

Check Also

رونمایی از لوح ثبت جهانی برنامه ملی پاسداری هنر خوشنویسی در کاخ گلستان

مدیر مجموعه میراث جهانی کاخ گلستان از برگزاری نمایشگاه خوشنویسی و تذهیب در سایه قلم …