کاخ نیاوران پیونددهنده دوستداران میراث فرهنگی با بناهای تاریخی بود

ImageHandler.ashx

همزمان با روز جهانی موزه و نخستین روز از هفته میراث فرهنگی، کاخ ها و موزه های مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران پذیرای بیش از 2 هزار و 700 بازدید کننده و پیوند دهنده دوستداران میراث فرهنگی با بناهای تاریخی بود.

به گزارش روابط عمومی مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران همزمان با روز جهانی موزه این مجموعه در تاریخ یکشنبه 28 اردیبهشت ماه میزبان 2 هزار و 548  بازدید کننده ایرانی و 173 بازدیدکننده خارجی بود.

همزمان با هفته میراث فرهنگی مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران با تدارک برنامه های ویژه همچون رونمایی از آثار موجود در مخازن کاخ موزه های این مجموعه و نمایش آن ها برای نخستین بار میزبان علاقه مندان است.

رونمایی از “کفش های اقوام ایرانی” در کوشک احمد شاهی، رونمایی از مجموعه آثار با عنوان “چهره نگاری دوره قاجار” در موزه جهان نما و همچنین رونمایی از آثار نقاشی هنرمندان جلالی سوسن آبادی و روحانی با عنوان “پرند نیلگون” در کاخ صاحبقرانیه که همگی برای نخستین بار از مخازن این مجموعه خارج می شوند از جمله این آثار است.

رونمایی از آثار هنرمندان مختلف با عنوان “اسب ها” در موزه کتابخانه سلطنتی و رونمایی از 2 تابلوی هنرمند شهیر اسپانیایی، “پابلو پیکاسو” در کاخ اختصاصی نیاوران از دیگر آثاری هستند که به مناسبت هفته میراث فرهنگی از آن ها رونمایی می شود.

همچنین این مجموعه با هدف تعامل هرچه بیشتر با مجموعه داران خصوصی نمایشگاه عکس “خودرو در دوره قاجار” را با همکاری انجـمن مجموعـه داران ایـران در موزه خودروهای اختصاصی کاخ نیاوران برگزار خواهد کرد و نمایشگاه آثار هنرمنـد خودآموختـه خـانم “شـا خانم” با محتـوای عروسـک و نقاشی های با طرح عشایر ایران دیگر نمایشگاهی است که به مناسبت روز جهانی موزه در این مجموعه برگزار می شود.

در کنار نمایشگاه ها ی دایر در کاخ ها و موزه های مجموعه برگزاری کارگاه آموزشی “مرمت آثار دوره قاجار” و “عکاسی در نیاوران” با محتوای آموزش مبانی هنرهای تجسمی، آشنایی با عکاسی و آشنایی با عکاسی معماری از تاریخ 28 تا 30 اردیبهشت ماه و از ساعت 10 تا 12 در مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران از دیگر برنامه های هفته میراث فرهنگی است که شرکت در آن ها برای عموم علاقه مندان آزاد است.

برگزاری نشست هم اندیشی با نگاهی بر موزه های دوستدار کودک با همکاری ایکوم و کارگاه های آموزشی به منظور آشنایی کودکان با میراث فرهنگی در تاریخ یکم خرداد از جمله دیگر برنامه هایی است که این مجموعه برای هفته میراث فرهنگی تدارک دیده است.

همچنین مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران با هدف بهره گیری عموم علاقه مندان از حال و هوا و فضاهای آثار و محوطه های تاریخی در شب، با اجرای طرح موزه در شب در هفته میراث فرهنگی تا ساعت 21 فعال بوده و تا ساعت 30/19 پذیرای بازدید کنندگان است.

Check Also

رونمایی از لوح ثبت جهانی برنامه ملی پاسداری هنر خوشنویسی در کاخ گلستان

مدیر مجموعه میراث جهانی کاخ گلستان از برگزاری نمایشگاه خوشنویسی و تذهیب در سایه قلم …