حضور روحانی در پارک پردیسان

14-5-26-13816image635363719656328125_1_

حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی امروز شنبه در آستانه 5 ژوئن – مصادف با 15 خرداد، روز جهانی محیط زیست – با حضور در ساختمان سازمان محیط زیست واقع در پارک پردیسان با کارکنان این سازمان دیدار و در مراسم هفته محیط زیست سخنرانی کرد.

او در سخنانش با اشاره به اینکه در قانون اساسی به صراحت عنوان شده که طبیعت نباید تخریب و آلوده شود، گفت: دولت یازدهم افتخار می کند که در نخستین جلسه خود موضوع دریاچه ارومیه را مد نظر قرار داد و کارش را با مسایل محیط زیست آغاز کرد.

روحانی در بخشی از سخنانش به موضوع ریزگردها اشاره کرد و گفت: «بخش عمده دیداری که با نخست وزیر عراق داشتیم به بحث ریزگردها اختصاص داشت. او مدام از تروریسم حرف می زد،‌ اما من از ریزگردها می گفتم. گفتم ریزگردها هم نوعی تروریسم است.»

 

معضلات محیط زیستی نیازمند حضور مردم است

رییس جمهور در بخشی دیگر از سخنانش گفت: در اولین جلسه دولت یازدهم همانطور که قول داده بودم راجع به دریاچه ارومیه بحث شد، خوشحالم دولت کارش را با مسائل محیط زیست آغاز کرد، اما معتقدم دولت در هیچ یک از مسائل مهم اجتماعی خودش به تنهایی نمی‌تواند مشکلات را حل کند، بلکه دولت می‌تواند تسهیلات لازم را فراهم کند و مردم را حمایت کند چرا که این مهم، کار مردم است.

روحانی گفت: دولت به تنهایی قادر به حل مسایل اجتماعی نظیر محیط زیست، اقتصاد و دین نیست، بلکه حل این مسایل نیازمند حضور همه مردم است و دولت وظیفه دارد تسهیلات لازم برای حضور مردم در صحنه را فراهم آورد و از آنها حمایت کند.

او در تحلیل تفاوت حضور دولت و مردم در مباحث اجتماعی گفت : دولت دینی خوب است اما دین دولتی جای صحبت دارد؛ حتی تبلیغ دین باید به دست عالمان ، مراجع ، صاحب نظران و دلسوزان انجام شود و دولت نیز حمایت لازم را انجام دهد. بعضی ها که کار ندارند دچار توهم هستند و مدام غصه دین و آخرت مردم را می خورند، در حالیکه نه می دانند دین چیست و نه می دانند آخرت چیست ، فقط غصه می خورند.

رییس جمهور در ادامه گفت: تنها با تصمیم دولت یک فیلم خوب ساخته نمی‌شود، باید هنرمند به میدان آید و دولت از او حمایت کند پس با جوشش هنر از ذوق هنرمند است که یک فیلم خوب ساخته می‌شود همچنین در ساختن اقتصاد و عبور از رکود و ایجاد رونق اقتصادی مردم باید به صحنه بیایند و دولت موانع را از پیش پای مردم بردارد و چارچوب های آینده اقتصاد را ترسیم کند و هرچه صنعت به مردم واگذار شود سرعت بیشتری به سمت هدف خواهیم گرفت.


در مکان یابی مسکن خطا کردیم

روحانی در بخش دیگری از سخنانش گفت: وقتی ماشین وارد زندگی مردم شد آنها بسیار خوشحال بودند که راحت شده‌اند. به هر حال در آن شرایط مردم، ماشین یا خودرو را به عنوان یک نعمت بزرگ خداداد که توسط دست صنعتگران به وجود آمده تلقی می‌کردند؛ اما اشکال این بود که با آمدن ماشین باید پیاده‌روی به نحوی دیگر جبران می‌شد اما این کار صورت نگرفت.

او در ادامه گفت: یا وقتی در طبیعت مداخله کردیم مثلا برای ساخت مسکن در مکان‌یابی خطا کردیم و جایی را انتخاب نکردیم که کمتر صدمه به محیط زیست وارد شود و همان زمین زراعی و باغات را برای ساخت مسکن انتخاب کردیم که اشکال همین جا نشأت گرفت. باید مکان‌یابی برای صنعت،‌مسکن‌ و جاده‌سازی به صورت درست صورت گیرد و کجا انجام شود که صدمات کمتری باشد. البته تعارض بین دنیای مدرن و طبیعت وجود دارد که مثل سنت و مدرنیته است که مدرنیته با سرعت مبارزه می‌کند.

رییس جمهور گفت: در صورتی در طبیعت راحت زندگی می‌کنیم که جنگل، مرتع، تالاب و رودخانه در آن وجود داشته باشد، گفت: آفرینش همه حیوانات و بوته‌ها و جنگل‌ها هر کدام حکمتی داشته است و تمام آنها حساب و کتاب دارد.

 

خوب شدن هوا فقط کار خدا بود؟

او در بخشی دیگر از سخنانش با اشاره به آلودگی هوای تهران گفت: در سالهای اخیر هوای تهران راه رفتن را برای مردم سخت کرده بود همچنین مسئله دریاچه ارومیه به مشکل بزرگ تبدیل شد که البته قدم‌هایی برای حل این مشکل برداشته شده و شرایط جوی نیز تا حدی کمک کرده است چون اگر به دریاچه رسیدگی نشود زندگی 14 میلیون نفر به خطر می‌افتد و اگراین دریاچه خشک شود طوفان‌های نمک شروع می‌شود که زندگی مردم را به خطر می‌اندازد.

روحانی در ادامه گفت: برخی می‌گویند این روزها آب و هوای تهران خوب شده است و این کار خدا است، البته باد و باران از نعمت‌های خداوند است و حتی اگر دولت توفیقاتی پیدا می‌کند از رحمت ها خداوند است، اما دولت بر مسئله محیط زیست به عنوان مسئله اصلی برای سلامت و زندگی سالم مردم به عنوان اولویت بسیار مهم تاکید می‌کند و در این راستا برای عوض کردن بنزین در وزارت نفت کارهای خوبی انجام شد که خانم ابتکار هم واقعا در این رابطه احساس مسوولیت می‌کنند اقدامات مفیدی انجام دادند و آثار تغلیظ بنزین را امروزه در تهران می‌بینیم که البته باد هم به آن کمک کرده است.

رییس جمهور گفت: در دوره‌ای شاهد مشکلاتی در آب آشامیدنی مردم تهران بودیم. وقتی پیگیری کردیم دیدیم که روی دریاچه سد کرج خانه‌های شناور ساخته‌اند و زندگی می‌کنند. حدود 240 خانه شناور روی دریاچه سد کرج ساخته شده بود که من نمی‌گویم که متعلق به چه کسانی بود اما همه را جمع کردیم و در آن زمان به عنوان شورای عالی امنیت ملی وارد عمل شدیم و همه رستوران‌های لبه دریاچه را تخریب کردیم و خانه‌های روی دریاچه را جمع کردیم و به خاطر دارم که در آن روزها تلفن دفترم زنگ می خورد که چرا این اقدامات انجام می‌شود اما بعد از اینکه یکسال خون دل خوردیم همه آنها را از بین بردیم.

 

سمن ها را مسوول نهی از منکر کنیم

او در بخشی دیگر از سخنانش گفت: برای حل مشکلات محیط زیستی اولین قدم فرهنگ است. باید از دبستان برای فرهنگ‌سازی جوانانمان کار کنیم که آموزش و پرورش در این رابطه وظیفه سنگینی دارد چون همه باید زندگی با زیست سالم را بیاموزند. برای حل مشکلات محیط زیستی اساس را باید از فرهنگ آغاز کنیم خاطر نشان کرد: فرهنگ را باید از دبستان شروع کرد؛ چرا که بچه‌ها می‌توانند پدر و مادر خود را هدایت کنند.

رییس جمهور در بخشی دیگر از سخنانش درباره فرهنگ محیط زیست در کشورهای غربی گفت: حالا تعریف از آن کشورها می شود اما شما امتحان کنید کسی که در آن کشور در طبیعت زباله بریزد مردم با او برخورد می کنند و او را مجبور می کنند زباله را جمع کند. این هم نوعی نهی از منکر است. مگر منکر چیست؟ هر چیزی که شایسته نیست منکر است .

او گفت: ما بایدگروه های مردمی و سازمانهای مردم نهاد را مسئول این امر به معروف و نهی از منکر کنیم. اولین قدم ما فرهنگ است در بحث محیط زیست فرهنگ و حضور مردم اولویت ماست دولت هم وظایفی دارد مثلا شورای عالی محیط زیست احیا شده است.

روحانی با برشمردن دو نوع توسعه گفت: یک نوع توسعه نامتوازن است یک چشم را درست و یک چشم را خراب می کند دوجور می شود سرمه کشید گاهی اوقات توسعه ها اینگونه اند یک چشم را خراب و یا نابینا می کنند ما اما دنبال توسعه پایداریم. ما باید در بحث توسعه پایدار به دنبال انرژی های نو برویم انرژی خورشیدی و باد از مهمترین منابع انرژی جدید هستند که ما در آن غنی هستیم. مثلا جنوب کشور که فقیر هم هستند ما با این انرژی ها هم می توانیم برق تولید کنیم و هم آب را شیرین کنیم این قدم بعدی ماست.

 

گرد و خاک، هامون،‌ بلوط و …

او به موضوع ریزگردها هم اشاره کرد و گفت: معضلات بزرگتری هم هست مثل تالابها ریزگردها دریاچه ارومیه که بسیاری آنان معضلات بین المللی هستند . مثلا راجع به ریزگردها ما با نخست وزیر عراق به جای اینکه درباره مسایل سیاسی صحبت کنیم درباره ریزگردها صحبت می کردیم؛ او می گفت با تروریست ها چه کنیم و من می گفتم با تروریست ریزگردها چه کنیم چون این هم تروریسم است.

رییس جمهور درباره تالاب هامون هم گفت: نوروز که به افغانستان رفته بودیم، اهم بحث ما با رییس جمهور افغانستان درباره هامون و هیرمند بود چون اگر اینها احیا شوند مثل دریاچه ارومیه منطقه احیا می شود.

او با تشکر از رسانه هایی که مشکلات محیط زیست را پوشش می دهند گفت: فرهنگ بزرگترین دغدغه رسانه ها باشد مردم را باید آموزش داد برخی نمی دانند فکر می کنند بعد از آنها یک نفر می آید و زباله ها را جمع می کند. در این زمینه باید مردم و گروههای مردم نهاد را فعال کرد.

در زمانی که رییس جمهور قصد داشت سخنانش را به پایان ببرد، یکی از حاضران درخواست کرد که روحانی درباره جنگل‌های زاگرس هم حرف بزند. او دراین باره گفت: جنگلهای زاگرس هم از بزرگترین مشکلات زیست محیطی ماست که باید رسیدگی شود چرا که این جنگلها از غنی ترین منابع جنگلی کشورمان هستند. مشکلات آنجا نیز با حضور وزیر کشاورزی مورد بررسی قرار گرفت که البته در این راستا سازمان‌های بین المللی زیادی برای حل مشکل به اتفاق نظر رسیدند و من در سخنرانی‌ام در ایلام گفتم که این کار هم باید به مردم واگذار کنیم.

او باز هم بر حضور مردم تاکید کرد و گفت: در بازدیدی که از جنگل های بلوط ایلام داشتیم، دیدم که اتفاقا هر جایی که مردم وارد شدند و خودشان شاخه های پایینی درختان را هرس کردند وضع بهتر از جایی است که محیط زیست حصار کشیده. به همین دلیل تاکید می کنم نقش مردم و سمن ها بسیار پر رنگ است. دولت اگر بخواهد این کارها را انجام بدهد سالها طول می کشد.

در این مراسم معصومه ابتکار رئیس سازمان حفاظت محیط زیست، محمد نهاوندیان رئیس دفتر رئیس‌جمهور، حسین فریدون دستیار ویژه رئیس‌جمهور و تعدادی از اعضای فراکسیون محیط زیست مجلس شورای اسلامی نیز حضور داشتند.

Check Also

مدت زمان صدور مجوزها در حوزه گردشگری کاهش می‌یابد

به‌گزارش ایرانگرد نیوز و به‌نقل از روابط‌عمومی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی «در راستای اصلاح …