صنایع‌دستی به نگاه ویژه دولت و مجلس نیازمند است

صنایع‌دستی به نگاه ویژه دولت و مجلس نیازمند است
رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با تشریح اهمیت صنایع‌دستی در رونق اقتصادی و فرهنگی کشور، گفت: صنایع دستی به نگاه ویژه تصمیم‌گیرندگان، مجلس و دولت نیاز دارد.

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، آیین بزرگداشت هفته صنایع دستی صبح امروز، 20 خرداد، با حضور اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهور، مسعود سلطانی فر، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، معاونان و مدیران ارشد سازمان و اساتید و هنرمندان حوزه صنایع دستی در سالن اجلاس سران کشورهای اسلامی برگزار شد.

مسعود سلطانی فر، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در این مراسم با اشاره به نامگذاری سال 1393 به عنوان سال اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی توسط مقام معظم رهبری(مدظله العالی)، گفت: سازمان میراث فرهنگی هم به لحاظ قانونی و هم به جهت دارا بودن ظرفیت‌های مناسب، در توسعه اقتصادی و فرهنگی کشور دارای جایگاه ویژه‌ای است.

معاون رئیس جمهور از اشتغال بیش از دو میلیون نفر در بخش صنایع دستی خبر داد و افزود: صنایع دستی عرصه‌ای است که از لحاظ نیازهای ارزی و تکنولوژی به هیچ وجه وابسته نیست و روش ساخت و تولید صنایع دستی از نسل‌های گذشته به صورت سینه به سینه منتقل شده است.

رئیس سازمان میراث فرهنگی با بیان اینکه در حوزه صنایع دستی با سرمایه گذاری کم امکان ایجاد شغل وجود دارد، ادامه داد: با توجه به ارزش افزوده‌ای که در بسیاری از تولیدات صنایع دستی وجود دارد و قابلیت عرضه آنها در بازارهای جهانی و داخلی، امکان تامین نیازهای ارزش کشور و ایجاد اشتغال در بخش صنایع دستی، ظرفیت مناسبی است که باید از آن بهره برد.

سلطانی فر تصریح کرد: فعال کردن بحث اقتصاد در عرصه فرهنگ و هنر یکی از مهمترین محورها و موضوعاتی بود که از ابتدای ورودم به سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری از اندیشمندان و اساتید خواستم تا در این رابطه تحقیق و بررسی کنند.

معاون رئیس جمهور افزود: در صورتی که بحث اقتصاد در عرصه فرهنگ و هنر به درستی تعریف و برنامه ریزی مناسبی برای آن انجام نشود، گسترش فعالیتهای فرهنگی و هنری و تامین نیازهای افرادی که در این عرصه فعال هستند امکانپذیر نخواهد بود.

رئیس سازمان میراث فرهنگی اضافه کرد: امروز که در آستانه برنامه ریزی برنامه ششم توسعه کشور هستیم باید وضعیت تامین منابع مالی مورد نیاز در بخش صنایع دستی مشخص و روشن شود.

سلطانی‌فر گفت: در صورت تامین منابع مورد نیاز در بخش صنایع دستی، سازمان میراث فرهنگی ظرفیت ایجاد سالانه 250 تا 300 هزار شغل را دارد.

معاون رئیس جمهور با اشاره به اینکه مشکلات متعددی در اثر جابجایی‌ها و فرازونشیب‌ها در سازمان میراث فرهنگی برای حوزه صنایع دستی ایجاد شده است، یادآور شد: در زمینه تثبیت مشاغل فعلی صنایع دستی هم باید اقدامات جدی انجام شود چراکه بسیاری از هنرمندان در کارگاه‌های صنایع دستی با شرایط سخت در حال تولید آثارشان هستند.

سلطانی‌فر تولید آثار صنایع دستی را موجب گسترش تعامل فرهنگی و بهره‌دهی اقتصادی دانست و افزود: از جهت تولیدات صنایع دستی، ایران یکی از سه قطب برتر تولید صنایع دستی در جهان است، از 460 رشته فعال صنایع دستی دنیا، 356 رشته صنایع دستی در کشور ما وجود دارد.

سلطانی‌فر با بیان اینکه در بسیاری از موارد هنرمندان ایرانی در تولید صنایع دستی در سطح جهان دارای رتبه اول هستند، اضافه کرد: ما در بخش صنایع دستی به نگاه ویژه تصمیم‌گیرندگان، دولت و مجلس داریم، با توجه به تاکید رئیس‌جمهور در خصوص استفاده از ظرفیت‌های اقتصادی و فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، وظیفه ما استفاده از تمامی ظرفیت‌های موجود است.

یادآور می‌شود در ادامه این مراسم از اثر سنگاب قلم‌زن فیروزه‌کوب، اثر استاد حافظ پرست از اصفهان، توسط اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور و مسعود سلطانی فر معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری رونمایی شد.

Check Also

بازگشت دوباره صنایع دستی به نمایشگاه بین‌المللی گردشگری تهران

مدیرعامل شرکت مادر تخصصی ایرانگردی و جهانگردی از اضافه شدن صنایع دستی به پانزدهمین نمایشگاه …