رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در دیدار با رئیس و معاونان سازمان میراث‌فرهنگی صنایع‌دستی و روح هنری اسلامی به بناهای تاریخی ایران جان می‌دهد

ImageHandler.ashx

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در دیدار با مسعود سلطانی فر معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و جمعی از هنرمندان صنایع دستی گفت: صنایع‌دستی و روح هنری اسلامی به بناهای تاریخی ایران جان می‌دهد.

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به نقل از پایگاه اطلاع رسانی مجمع ، آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در دیدار جمعی از مسؤولان سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و گروهی از هنرمندان و فعالان صنایع دستی ایران، فرهنگ و تمدن ایران را سرشار از ظرفیت‌های خلّاق هنری دانست و با اشاره به تلفیق آن با آثار اسلامی، گفت: امروزه هنر ایرانی ـ اسلامی بر قله‌های آثار هنری جهان می‌درخشد و این اعتراف مستشرقین است.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام درباره آثار باستانی ایران گفت: همه بناها در همه جهان از مصالح ساختمانی معمول در هر زمان است و آنچه به بناهای تاریخی ایران جان می‌دهد، روح هنری اسلامی و معماری خاص و استفاده از صنایع دستی در آنهاست.

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی ابتكار استفاده از ساختمان‌های قدیمی برای تبدیل به هتل و مسافرخانه را مخصوصاً در شهرهای ایران از جمله یزد و كاشان ستود و گفت: ظرفیت صنایع دستی ایران، برای افزایش اشتغال بسیار بالاست و باعث ثبت خاطرات خوب برای مسافران داخلی و خارجی در این شهرها می‌شود.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، ورود صنایع دستی كشورهای دیگر به ایران و عرضه آنها در مغازه‌های میدان امام اصفهان را غمناك توصیف كرد.

وی با بیان اهمیت صنایع دستی در هدایای دیپلماتیك، گفت: اهمیت تاریخی آنها شناسنامه فرهنگی كشورهاست و البته در ایران عمری به قدمت تاریخ هزاران سال دارد.

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، صنعت فرش دست بافت ایران را خیره كننده خواند و گفت: رونق این صنعت علاوه بر خاصیت‌های فرهنگی، باعث افزایش ارزش افزوده بالا و اشتغال می‌شود كه ضرورت امروز جامعه ماست.

وی برنامه‌ریزی برای اوقات فراغت كارمندان در دوران بازنشستگی و زنان خانه‌دار را لازمه مدیریت اشتغال در استفاده از فرصت‌ها دانست وگفت: احساس استقلال مالی و جلوگیری از بطالت عمر، روحیه انسان را تقویت می‌كند و از خمودگی و افسردگی به شادابی می‌رساند.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام اطلاع‌رسانی و تبلیغات را برای معرفی صنایع دستی در داخل و خارج از كشور مهم خواند و گفت: اگر آثار و ظرفیت‌های هنری ایران شناخته شود، شیفتگان فراوانی در دنیا هستند كه به ایران روی می‌آورند.

وی گردشگری را در جهان امروز یك صنعت خواند و گفت: بعضی از كشورهای همسایه كه تاریخ و جغرافیای محدود دارند، از صنعت توریسم بیشتر از صنایع نفتی ما درآمد دارند.

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی 150 اشاره قرآن به گردشگری را معنادار توصیف كرد و افزود: این آیات می‌توانند مبنای كار كسانی باشد كه در امور، نسبت به ابعاد دینی حساسیت دارند.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با تأكید بر اهمیت گردشگری و صنایع دستی برای همه مسؤولان، گفت: خاصیت این صنعت وجود سرمایه در سراسر كشور است و فقط مدیریت و برداشتن موانع می‌خواهد كه باید برنامه‌ریزی شود.

وی افزود: یكی از وظایف مهم اسلامی و ایرانی ما تدوین سیاست‌های كلی مبتنی بر واقعیت‌هاست كه این نیاز تا حدودی فراهم شده است.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در بخش دیگری از سخنانشان درباره اتفاقات منطقه، مخصوصاً عراق، گفت: یك گروه تروریستی كه برخاسته از عقاید افراطی می‌باشد، امنیت و آسایش ملتی را بر هم زده است.

وی داعش را مولود نامبارك از تركیب جهل و تندروی دانست كه آبروی اسلام و مسلمین را در معرض خطر قرار داده‌اند وگفت: برای این گروهك تروریستی شیعه و سنی مطرح نیست، بلكه قتل انسان‌ها و غارت اموال مردم موجب ارضای روحی آنان است.

1__MG_0520

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی با تقبیح و محكومیت این جنایات، اعلام خطر مراجع را برخاسته از درك عمق مسایل خواند و گفت: عقلای اسلامی نگذارند عده‌ای كج فهم و زیاده‌خواه، آبروی مسلمانان را ببرند.

Check Also

مدت زمان صدور مجوزها در حوزه گردشگری کاهش می‌یابد

به‌گزارش ایرانگرد نیوز و به‌نقل از روابط‌عمومی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی «در راستای اصلاح …