ایرانگرد نیوز

میزبانی تماشاخانه ایرانشهر و خانه هنرمندان از هنردوستان و روزه‌داران ماه رمضان

به گزارش ایرانگرد نیوز، مجموعه خانه هنرمندان ایران و تماشاخانه ایرانشهر، با توجه به اهمیت زنده نگاه داشتن آیین‌ها و سنت‌های ایرانی و اسلامی، تا پایان ماه مبارک رمضان برنامه های فرهنگی و هنری، همچون اجرای  موسیقی اقوام، پرده‌خوانی، ترنابازی، شاهنامه‌خوانی و مولودی‌خوانی برپا می کند. این برنامه های فرهنگی و هنری تا 23 تیرماه هر شب ساعت 21:30 تا 23 در ضلع جنوبی باغ هنر اجرا می شود. هچنین طبق برنامه ریزی به عمل آمده مراسم لیالی قدر در فضای باز باغ هنر در شب های 19، 21 و 23 ماه مبارک رمضان با اجرای برنامه هایی از جمله نقالی، مداحی و سخنرانی از ساعت 23 برای حضور هنر دوستان و هنرمندان طراحی شده است.
این تماشاخانه از 25 تا 30 تیرماه در لیالی قدر و شهادت مولای متقیان حضرت علی (ع) در بخش اجرای صحنه ای هیچگونه برنامه ای ندارد و آثار نمایشی روی صحنه در سالن های این مجموعه نمایشی تا 30 تیرماه اجرا نخواهند شد. نمایش «دل سگ» به کارگردانی محمد یعقوبی از جمله آثار روی صحنه در تماشاخانه ایرانشهر است که از 30 تیرماه هر شب ساعت 21 در سالن استاد ناظرزاده کرمانی به اجرایش ادامه خواهد داد. یعقوبی که این اثر را بر اساس رمان دل سگ نوشته بولگاکف -نویسنده روسی- به نگارش در آورده است در این نمایش، به داستان پروفسوری اشاره دارد که می‌خواهد سگی را به انسان تبدیل کند.
در نمایش “دل سگ” حبیب رضایی، نوید محمدزاده، آیدا کیخایی، اشکان جنابی، آوا شریفی، نیلوفر وهاب‌زادگان، سهیل قنادان و حامد پورزارع به ایفای نقش خواهند پرداخت. همچنین منوچهر شجاع طراحی صحنه نمایش را بر عهده دارد و باران کوثری به عنوان طراح لباس با این گروه نمایشی همکاری می کند.

 
با به پایان رسیدن ایام لیالی قدر و شهادت حضرت علی(ع) در دیگر سالن تماشاخانه ایرانشهر نیز در این ایام دو نمایش برگزیده هفدهمین جشنواره بین المللی تئاتر دانشگاهی نمایش “قصر” کاری از آرمین جوان و “ناصر سعید طهرانی” کاری از داریوش رشادت از 30 تیرماه اجرا می شوند. نمایش “قصر” نوشته و کاری از آرمین جوان است که قصه غریبه ای را روایت می کند که وارد دهکده ای ناشناس می شود، مقصد او مکانی است که به آن قصر می گویند. اهالی دهکده همچون مامورانی وظیفه شناس با ترفندهای گوناگون غریبه را از هدف اش دور می کنند.
در این نمایش که هر شب ساعت 19 در سالن استاد سمندریان اجرا می‌شود، بازیگرانی همچون؛ محمدرضا علی اکبری، الاهه بخشی، جعفر کرمانی، عطیه ترابی و مهدی کرمانی ایفای نقش می کنند.
همچنین نمایش “ناصرِ سعید طهرانی” به نویسندگی محمود احدی‌نیا و کارگردانی داریوش رشادت که تندیس نمایش‌نامه‌نویسی و تقدیر بازیگری مرد را از هفدهمین جشنواره بین المللی تئاتر دانشگاهی ایران دریافت کرده است، داستان یک خانواده جنوب شهری تهرانی را روایت می کند که فردای عروسی برادر بزرگ خانواده، مادر با تکه کاغذی مواجه می شود که تمام رویدادهای بعدی نمایش را تحت الشعاع خود قرار می دهد. این اثر نمایشی هر شب ساعت 21 با حضور محمد روشنی، پونه پارسایی، امین اسفندیار، نعیم بذرکار، ماهور الوند، در سالن استاد سمندریان روی صحنه می رود.

 

خروج از نسخه موبایل