آشنایی با خوش منظره‌ترین خیابان‌ها و جاده‌های جهان

در نگاه اول و به طور معمول به خیابان‌ها و جاده‌ها تنها به عنوان راه‌های ارتباطی درون و برون شهری نگریسته می‌شود. اما از زمانی که انسان‌ها اوقات بیشتری را صرف  عبور و مرور در اطراف خود کردند، رفته رفته نقش آنها نیز دچار تغییر شد، اما چگونه؟ در این مطلب قصد داریم به سراغ تعدادی از دیدنی‌ترین خیابان‌ها و جاده‌های جهان رفته و تأثیر متفاوت آنها را بر جهان پیرامون‌شان بررسی کنیم.هیچ چیز لذت بخش تر از مشاهده‌ی منظره‌ای متفاوت و البته دیدنی نیست به خصوص زمانی که در حال سفر از یک مکان به مکان دیگری هستیم، به نظر شما این طور نیست؟ شاید خیلی از ما از رانندگی یا سفر در میان جاده‌های پرپیچ و خم و سرسبز شمال را به دلیل همین ویژگی دوست داریم. در ادامه تعدادی از خیابان‌های دیدنی و تأثیر گذاری که در گوشه و کنار جهان واقع شده‌اند را مشاهده خواهیم کرد، جاده‌هایی که  به دلیل جذابیت و یژگی‌های خاص خود به شهرت و محبوبیت دست یافته‌اند.

۱۰٫ جنگل بامبو، کیوتو، ژاپن

Top-10-Streets-Bamboo-Photo-by-peter-stewart-740x490

Top-10-Streets-Bamboo-Photo-by-Structuresxx

Top-10-Streets-Bamboo-Photo-by-Haruka-Suzuki

این جاده در ناحیه‌ی آراشیاما (Arashiyama) واقع شده که خود مملو از جاذبه‌های گردشگری است. جنگل بامبو یکی از محبوب‌ و معروف‌ترین نقاط این ناحیه و محیطی مناسب برای بازیابی سلامت روحی و البته تفریح و سرگرمی است. پیاده‌روی در مسیرهایی تعبیه شده در این جنگل که  توسط هزاران درخت بامبو احاطه شده‌اند، حقیقتاً بهترین روش برای آرامش ذهن و جسم به شمار می‌رود. موهبتی که شاید در هیچ کجای جهان بدین صورت نتوان به آن دست یافت.


۹٫ حصارهای تیره (Dark Hedges)، ایرلند شمالی

Top-10-Streets-Dark-Hedges-Photo-by-Przemysław-Zdrojewski-740x492

Top-10-Streets-Dark-Hedges-Photo-by-Przemysław-Zdrojewski2-740x491

Top-10-Streets-Dark-Hedges-Photo-by-Maurizio-Rellini-740x462

این جاده‌ی دیدنی در احاطه‌ی درختانی تماشایی قرار دارد، درختانی که در قرن هجدهم و توسط خاندان استوارت کاشته شده‌اند، جاده‌ای که گویی از دل داستان‌های پریان سربرآورده است. شاخه‌های مارپیچ و پرپیچ و خم این درختان صحنه‌ای دیدنی و تونلی خوشایند و تأثیرگذار خلق کرده است. هر چند افراد محلی این نقطه را مکانی جن زده و تسخیر شده به حساب می‌آورند، چرا که بارها همزمان با غروب و تیرگی آسمان، شبح  خاکستری رنگ بانویی در این ناحیه مشاهده شده است.


Heerstrasse. 8، بن، آلمان

Top-10-Streets-Bonn2-740x555

Top-10-Streets-Bonn-Photo-by-Kapil-Juvale

Top-10-Streets-Bonn-740x611

هر بهار و معمولاً در ماه آوریل، خیابانی در شهر بن آلمان، غرق در شکوفه‌های صورتی رنگ درختان گیلاس می‌شود، خیابانی که به همین مناسبت به نام خیابان شکوفه‌های گیلاس نامیده می‌شود.در واقع این خیابان از زمانی به شهرت رسید که تصاویرمبهوت کننده‌ی آن در دنیای مجازی منتشر شد و از آن زمان تا کنون در سرتاسر دنیا مورد تحسین قرار گرفته و به شهرتی فراوان دست یافته است.


۷٫ ایووآ (Yvoire)، آلپ، فرانسه

Top-10-Streets-Yvoire-Photo-by-Juan-Pablo-de-Miguel2-740x492

Top-10-Streets-Yvoire-Photo-by-Juan-Pablo-de-Miguel3-740x428

Top-10-Streets-Yvoire-Photo-by-Rustman-Bikbov-740x489

ایووآ دهکده‌ای است که در ساحل دریاچه‌ی جِنیوا واقع شده و  اغلب از آن به عنوان یکی از زیباترین دهکده‌های فرانسه یاد می‌شود. این دهکده‌ی خوش منظره در قرن چهاردهم بنیان نهاده شده و از معماری تاریخی و درخشانی برخوردار است.  قدم زدن در خیابان‌های باریک ایووآ، احساسی بسیار خاص و دلنشین به انسان می‌دهد.


۶٫ بزرگراه ناکاسندو(Nakasendo)، ژاپن

Top-10-Streets-Nakasendo-Photo-by-Hiro-Aoki-740x489

Top-10-Streets-Nakasendo-740x493

Top-10-Streets-Nakasendo-Photo-by-Michael-S.-Yamashita

جاده‌ای تاریخی که کیوتو را به اِدو (توکیوی مدرن) متصل می‌کند. این بزرگراه در قرن هفدهم ساخته شده و به امتداد ۵۳۴ کیلومتر گسترده شده است. برخی از قسمت‌های آن در شکل اصلی خود و با همان سنگفرش‌های قدیمی باقی مانده‌اند، درحالی که بخش‌هایی از آن بازسازی شده و در میان نواحی خوش منظره و چشم اندازهایی زیبا امتداد یافته‌اند، مسیری که پیاده روی به یاد ماندنی را رقم خواهد زد.


۵٫ Rua Goncalo de Carvalho، پورتو آلگره، برزیل

Top-10-Streets-Brazil-Photo-by-Adalberto-Cavalcanti-Adreani-740x576

Top-10-Streets-Brazil-Photo-by-Adalberto-Cavalcanti-Adreani2-740x729

Top-10-Streets-Brazil-Photo-by-hostelportotche-740x489

این خیابان که ۵۰۰ متر درازای آن است توسط درختانی سرسبز احاطه شده است. اگر از بالا به آن بنگریم سایه‌بانی سبزرنگ و پر طراوت را مشاهده خواهیم کرد که توسط بیش از صد درخت اقاقیای تماشایی شکل گرفته است، درختانی که خود در دهه‌ی ۱۹۳۰ کاشته شده‌اند. این اولین منطقه‌ی شهری در آمریکای لاتین است که به عنوان میراث محیط زیستی مورد توجه قرار گرفته و از آن حفاظت شد، به ویژه پس از آنکه تعدادی تاجر تصمیم داشتند تعدادی از این درختان را قلع و قمع کنند.


۴٫ بزرگراه شانگهای، شانگهای، چین

Top-10-Streets-Shanghai-Photo-by-Paul-Reiffer2-740x492

Top-10-Streets-Shanghai-Photo-by-Paul-Reiffer-740x489

Top-10-Streets-Shanghai-Photo-by-Mathijs-van-den-Bosch

این بزرگراه شاید یکی از تأثیرگذارترین‌ها در نوع خود و در سطح جهان باشد. این بزرگراه بویژه شب هنگام و زمانی که غرق نور شده و می‌درخشد رویایی و شگفت انگیز به نظر میرسد. البته باید مشاهده‌ی منظره‌ی دیدنی آسمانخراش‌های منطقه‌ی پودونگ (Pudong) را هم به این جذابیت‌ها افزود. قطعاً با سفر در این بزرگراه حسی جالب و فوق مدرن به انسان دست خواهد داد.


۳٫ اسپلّو(Spello) ، آمبریا، ایتالیا

Top-10-Streets-Spello2-740x503

Top-10-Streets-Spello-Photo-by-Pieter-Arnolli-740x549

Top-10-Streets-Spello-740x493

این دهکده‌ی زیبا و خوش منظره‌ی قرون وسطایی از شبکه‌ای از خیابان‌های باریک برخوردار است که گردشگران عاشق گم شدن در میان آنها هستند. این گم شدن خود خواسته فرصتی در اختیار آنان قرار می‌دهد تا در میان این مسیر رمانتیک قدم زده و به تحسین آثار معماری و تاریخی این ناحیه بپردازند. در بهار و تابستان این خیابان‌ها از رنگ‌های شاد و زنده اشباع می‌شوند چرا که گل‌های خوش رنگ و بو باز شده و این ناحیه را حتی خوشایند و فراموش‌نشدنی‌تر از همیشه می‌کنند.


۲٫ سن خوآن، پورتوریکو

Top-10-Streets-San-Juan-Photo-by-Mark-Millan-740x489

Top-10-Streets-San-Juan-Photo-by-George-Oze-740x493

Top-10-Streets-San-Juan-Photo-by-Carlos-Gotay2-740x490

سن خوآن کهن در قرن شانزدهم تأسیس شده و یکی از قدیمی‌ترین مناطق پورتوریکو به حساب می‌آید. در این منطقه بخش‌های متعددی وجود داشته که تحت حمایت سازمان یونسکو قرار گرفته‌اند. در سن خوآن، خانه‌های دیدنی و خیابان‌های تماشایی و منحصر بفرد  ساخته شده از آجرهای آبی، دست به دست هم داده و  یک فضای شهری تماشایی را به تصویر می‌کشند.


۱٫ خیابانی از بائوباب‌ها، مینابه (Menabe)، ماداگاسکار

Top-10-Streets-Baobab-Photo-by-Radek-Borovka-740x601

Top-10-Streets-Baobab-Photo-by-Todd-Gustafson

Top-10-Streets-Baobab-Photo-by-Marcel-Staron-740x449

شاید این خیابان در زمینه‌ی زیبایی و تجمل به پای خیابان‌های لوکس و جذاب شهر پاریس نرسد، اما در مقابل از چیزی به مراتب بهتر و درخشان‌تر بهره برده است. این جاده‌ی خاکی و نسبتاً بهم ریخته که مورونداوا (Morondava) در ساحل غربی ماداگاسکار را به بلونی (Beloni) متصل می‌کند، خود در محاصره‌ی درختان بلند، کمیاب و زیبای بائوباب قرار گرفته است. اگر چه این جاده‌ای ناهموار و پر دست‌انداز است، اما هنوز هم بهترین نقطه‌ی جهان برای تحسین این درختان بومی  ماداگاسکار به شمار می‌رود.

سفر ما در میان جاده‌ها و خیابان‌های کشورهای دیگر به پایان رسید، اما خیابان‌ها و جاده‌های دیدنی کشور ما کدامند؟ شاید معروف‌ترین خیابان شهر تهران، خیابان ولیعصر شباهتی به خیابان معروف شهر پورتو آلگره برزیل داشته باشد، حداقل تا قبل از آنکه شبانه تعدادی از کهنسال‌ترین درختانش را از دست بدهد. نظر شما چیست؟ خیابان و جاده‌ی مورد علاقه شما کدام‌ها هستند؟ نظرات خود را با ما و دوستان‌تان در میان بگذارید.

Check Also

برگزاری رالی تور گردشگری تهران- شمال

کانون جهان‌گردی و اتومبیل‌رانی با همکاری انجمن موتورسواری و اتومبیل‌رانی ورزش کارگری، رالی تور تفریحی، …