بورس اموال تاریخی در کشور ساماندهی می‌شود

معاون برنامه ریزی و سرمایه گذاری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در سمینار نقش جامعه مدنی در مقابله با قاچاق اموال فرهنگی از ساماندهی بورس اموال تاریخی در کشور خبر داد و گفت: باید راهی ایجاد شود که آثار تاریخی از پستوها بیرون بیاید و فعالیت زیرزمینی قاچاقچیان محدود شود.

 سمینار نقش جامعه مدنی در مقابله با قاچاق اموال فرهنگی صبح امروز با حضور سعید شیرکوند، معاون برنامه ریزی و سرمایه گذاری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در نمایندگان تشکل های مردم نهاد، لیک بون وات نماینده دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد در ایران و استر لاروش مدیر و نماینده دفتر یونسکو در ایران در مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران آغاز شد.

 

شیرکوند در این سمینار با اشاره به اینکه اموال تاریخی متعلق به یک فرد و یا سازمان نیست، افزود: اموال تاریخی و فرهنگی متعلق به بشریت است و به همین دلیل ملتها، تشکل‌های مردم نهاد، جامعه مدنی، اصحاب رسانه و افرادی می توانند در صیانت از آثار تاریخی نقش داشته باشند باید برای حفاظت از این اموال فرهنگی تلاش کنند.

 

شیرکوند یادآور شد: شکل گیری قاچاق آثار تاریخی به چند دلیل صورت می گیرد، نخست اینکه افراد سودجو به دلیل دستیابی به سودهای بادآورده و سریع خارج از قوانین و استانداردها دست به قاچاق آثار تاریخی می زنند.

 

معاون برنامه ریزی و سرمایه گذاری سازمان میراث فرهنگی با اشاره به اینکه خلاهایی در رابطه با جلوگیری از قاچاق آثار تاریخی وجود ارد، اضافه کرد: ما باید مکانیزمی طراحی کنیم تا صاحبان آثار تاریخی این امکان را داشته باشند که از این اموال بهره برداری کنند.

 

وی گفت: وقتی یک اثر تاریخی به فردی ارث رسیده است باید این فضا برای فرد ایجاد شود که از این اثر بهره برداری کند و به این دلیل که فضای مناسبی برای ارزش گذاری و استفاده از حقوق مادی این اثر برای افراد موجود نیست، فضا برای قاچاقچیان آثار تاریخی فراهم می شود.

 

شیرکوند تصریح کرد: سازمان میراث فرهنگی در تلاش است تا بورس اموال تاریخی را ساماندهی کند، این بورس با ساختاری تعریف شده ایجاد می شود تا فضایی مناسب برای ارزش گذاری، هویت یابی و شناسایی آثار تاریخی فراهم شود.

 

وی یادآور شد: با راه اندازی این بورس آثار تاریخی از پستوها خارج می شود و صاحبان آثار تاریخی می توانند در این مکان با ارزش گذاری مناسب کارشناسان، اثر تاریخی خود را در معرض دید عموم قرار دهند.

 

معاون برنامه ریزی و سرمایه گذاری سازمان ادامه داد: باید تلاش کنیم راهی باز شود تا دارندگان آثار تاریخی تحت نظارت دولت مالک این آثار باشند و هویت اموال تاریخی به طور کامل مشخص شود.

 

شیرکوند افزود: خلایی که در این رابطه وجود دارد موجب شده است که بسیاری از اموال تاریخی به اندرونی ها برده شود و به فعال شدن قاچاقچیان بینجامد.

 

وی گفت: اگر می خواهیم با قاچاق اموال فرهنگی تاریخی مبارزه کنیم باید با فعالیت های زیرزمینی مبارزه کنیم و در این مسیر جامعه مدنی و تشکل‌های مردم نهاد نقش موثری را ایفا می کنند.

 

معاون برنامه ریزی و سرمایه گذاری سازمان افزود: آگاه کردن مردم در این مسیر بسیار کارساز خواهد بودچراکه اموال تاریخی و فرهنگی متعلق به همه افراد جامعه است.

Check Also

رونمایی از لوح ثبت جهانی برنامه ملی پاسداری هنر خوشنویسی در کاخ گلستان

مدیر مجموعه میراث جهانی کاخ گلستان از برگزاری نمایشگاه خوشنویسی و تذهیب در سایه قلم …